Zdroj: KOOP Mobile Holzbausysteme

Premyslený interiér, bezúdržbová fasáda aj možnosť vykurovania! Ekologickému domčeku na kolesách nič nechýba

14. 07. 2023
Zdieľať

Fenomén malých obytných domčekov nám ukazuje, že mnohým k životu stačí málo. Iní zase ich kúzlo objavujú počas dovoleniek na samote, kde ocenia sebestačnosť mobilných domov. Ako môže vyzerať ekologický domov na kolesách na 18 metroch štvorcových?

Minimalizmus je trendom. Ak existuje forma bývania, ktorá spĺňa túžbu po jednoduchosti, sebaurčení a finančnej nezávislosti, potom je reč určite o tiny houses.

V maličkých domčekoch nie je veľa miesta na zbytočnosti, no vďaka efektívnemu a premyslenému dizajnu interiéru ponúkajú všetko, čo moderní ľudia potrebujú k životu. Z prieskumu nemeckej spoločnosti Interhyp, ktorá sa zaoberá financovaním stavieb vyplynulo, že trvalé bývanie v takomto type domu si vie predstaviť 13 % opýtaných.

Prečítajte si tiež
Aké problémy a výhody prináša bývanie v malom mobilnom dome, na ktorý väčšinou netreba stavebné povolenie?

Chatka, ktorá sa dá zapojiť za auto

Mobilné domy môžu byť skonštruované tak, že sa zapoja ako príves za auto a dajú sa premiestniť, kam len chcete. Presne ako projekt inovatívnych domčekov stavebného inžiniera a spoluzakladateľa firmy KOOP Mobile Holzbausysteme Larsa Christopha.

Model s názvom Hytte, teda v preklade z nórčiny chata, ponúka na 18 až 23 metrov štvorcových všetko nevyhnutné pre život. Váži 3,5 tony, takže sa dá premiestniť akýmkoľvek vozidlom, ktoré má na to dostatočný pohon. Zhotovenie prototypu domu trvalo takmer rok.

Ekologický domček na kolesách

Domček váži 3,5 tony, takže sa dá premiestniť akýmkoľvek vozidlom, ktoré má na to dostatočný pohon. Zdroj: KOOP Mobile Holzbausysteme

Malý, ale komfortný tiny house

Napriek obmedzenému priestoru v dome nechýba určitá miera komfortu – od kúpeľne so sprchovacím kútom, skrine s úložným priestorom cez malú kuchyňu až po možnosť vykurovania.

Z ekologických dôvodov funguje WC bez vody – ako kompostovacia separačná toaleta. Majitelia mobilného domu sa však môžu napojiť na kanalizáciu. Rovnako budú potrebovať externú prípojku na vodu, ktorá môže byť voliteľne doplnená o nádrž. Súčasťou zariadenia je aj 30-litrový bojler na teplú vodu.

Rozšírenie obytného priestoru vonkajšou terasou

Napriek obmedzenému priestoru v dome nechýba určitá miera komfortu. Zdroj: KOOP Mobile Holzbausysteme

Nábytok s nálepkou eko

Malá kuchyňa harmonicky zapadá do dizajnu interiéru. Je vybavená drezom, sklokeramickou varnou doskou s dvomi platničkami, miestom na chladničku aj úložným priestorom riad a kuchynské náradie.

Použitá preglejka a drevotrieskové dosky pochádzajú od fínskej firmy Koskisen, ktorá vyrába ekologické nábytkové panely. Tradičné lepidlá totiž nahradila ekologickými lepidlami na biologickej báze. Podľa požiadaviek majiteľov sa dá jedálenský a obývací priestor spestriť aj lavicou a taburetom.

Malá kuchyňa v tiny house

Malá kuchyňa harmonicky zapadá do dizajnu interiéru. Zdroj: KOOP Mobile Holzbausysteme

Sebestačný vďaka solárnym panelom

O teplo v domčeku sa postará vstavaná piecka na drevo s výkonom 3 kW. Ak nie je k dispozícii drevo, príjemnú teplotu udržiava energeticky úsporný infračervený ohrievač. Elektrina na jeho chod pochádza zo solárneho systému namontovaného na streche, ktorý zabezpečí sebestačnosť chatky. Prípadne môže byť zdrojom energie aj elektrina zo siete.

Pred zasklenými vstupnými dverami sa nachádza malá terasa. Otvorením dverí sa tak rozšíri obytný priestor do exteriéru a opticky sa zväčší ešte o pár metrov. Rekuperáciu by ste tu hľadali márne, o čerstvý vzduch sa postará staré dobré manuálne vetranie – okná sa dajú otvárať smerom von.

Denný priestor v mobilnom dome

Otvorením dverí sa obytný priestor rozšíri do exteriéru a opticky zväčší ešte o pár metrov. Zdroj: KOOP Mobile Holzbausysteme

Nemecký koncept s nórskou fasádou

A čo je na Hytte také špeciálne? Toto malé prenosné „útočisko“ je takmer celé vyrobené z dreva, ktoré prirodzene dýcha a poskytuje tak obyvateľom zdravú vnútornú klímu.

Zaujímavá je aj jeho fasáda vyrobená výhradne z dreva s úpravou Kebony. Že ste o nej ešte nepočuli? Vyvinula ju nórska firma, ktorá patentovaným spôsobom vylepšuje vlastnosti drevín a zvyšuje ich odolnosť voči poveternostným podmienkam aj plesni.

Priestor na spanie pod strechou v tiny house Hytte

Pojazdný dom je zaujímavou možnosťou pre študentov, ekologicky mysliace mladé páry aj pre tých, ktorí potrebujú lacné ubytovanie na obmedzený čas. Zdroj: KOOP Mobile Holzbausysteme

Impregnačnou látkou je v tomto prípade vedľajší produkt získaný pri spracovaní biomasy alebo výrobe cukru. Takto upravené drevo je ekologické, udržateľné a zdraviu neškodné. A čo je najdôležitejšie, po impregnácii sa aj mäkké dreviny, ako napríklad borovica, môžu tvrdosťou porovnávať s exotickým palisandrom či ebenom. Tie inak musia rásť aj viac ako tri dekády, kým sa začnú ťažiť.

Prečítajte si tiež
Odpojiť sa od všetkých sietí, byť nezávislý a vystačiť si s minimálnymi nákladmi? Bývanie v mobilnej drevostavbe vám to umožní

S nízkou uhlíkovou stopou

Pôsobením počasia takáto Kebony fasáda postupne (a hlavne rovnomerne) získa striebornosivú farbu, drevo si však stále zachováva svoje prirodzené vlastnosti. Nemusíte ho dodatočne natierať ani impregnovať, je totiž bezúdržbové.

Je atraktívnou alternatívou ku vzácnym tvrdým drevinám zo zahraničia, ktoré by sa sem inak museli dopraviť. Takže má tiež dobrú uhlíkovú stopu,“ pochválil  jeho vlastnosti zhotoviteľ mobilných domov Lars Christoph.

Drevený mobilný domček Hytte

Model dostal názov Hytte, teda v preklade z nórčiny chata. Zdroj: KOOP Mobile Holzbausysteme

Víkendový dom aj ateliér na záhrade

Pojazdný dom, ktorý dostal názov Hytte, je zaujímavou možnosťou nielen pre študentov a ekologicky mysliace mladé páry, ale aj pre tých, ktorí potrebujú lacné ubytovanie na obmedzený čas. Poslúži ako víkendová chata alebo dovolenkový dom. Vieme si ho však predstaviť aj ako home office či tvorivý ateliér na záhrade.

Viac fotografií z interiéru nájdete v galérii.

Ak by vás zaujímala cena takejto ekologickej chatky, vychádzajúca z nemeckých reálií, kompletne zariadená vrátane techniky je k dispozícii od 90-tisíc eur.

Ekologický mobilný dom Hytte

Zhotoviteľ: KOOP Mobile Holzbausysteme
Dizajn: Lars Christoph
Počet osôb: 2
Dĺžka: 8,5 m s terasou
Šírka: 2,55 m
Podlahová plocha: 14,5 m2 + 3,5 m2 vyvýšená plocha na spanie
Materiál: smrekové drevo + fasáda Kebony

Text: Sláva Štefancová
Foto: KOOP Mobile Holzbausysteme

Kategória: Návšteva
Tagy: drevo v interiéri ekologické domy maringotka mobilné domy tiny houses
Zdieľať článok
Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Neviditeľná vila na farme: Sčasti pod zemou a so zelenou strechouASB.sk

Neviditeľná vila na farme: Sčasti pod zemou a so zelenou strechou

Diskusia