Domček plný technológií prekvapí aj spaľovacím záchodom. Nezávislé mobilné bývanie ešte komfortnejšie!

30. 07. 2021
Zdieľať

Architekti Jan Gabriel a Jakub Vlček v roku 2018 vytvorili prototyp dizajnového domčeka Mobile Hut, v ktorom môžete bývať nezávisle a vďaka kolesám si ho premiestnite prakticky kdekoľvek. Autori prototypu v máji tohto roka predstavili jeho vylepšenie: druhú generáciu Mobile Hut. Je plný najmodernejších technológií pre ešte väčší komfort, vylepšený aj z materiálového hľadiska a prepracovaný do posledného detailu.

„Druhá generácia Mobile Hut vznikla na základe viac ako 1,5-ročného testovania prototypu na najrôznejších miestach po Českej republike, bez pripojenia na inžinierske siete. Mobile Hut obstál skvele vo všetkých podmienkach, ale aj tak sme sa rozhodli produkt posunúť ďalej zabudovanými technológiami i vybavením interiéru pre ešte komfortnejšie fungovanie,“ vysvetľuje architekt Jakub Vlček.

Prečítajte si tiež
Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie
Druhá generácia Mobile Hut

Zdroj: ARTIKUL architekti s.r.o.

Čo všetko sa zmenilo oproti prototypu?

Nie je to len nablýskaný obal. Mini chatka je upravená aj zvonku, ale najviac zmien sa skrýva vo vnútri. Autori zmenili nábytok, detaily i prevedenie. Mobile Hut 2 tak prináša návštevníkom a majiteľom ešte väčšiu nezávislosť.

Druhá generácia Mobile Hut

Zdroj: ARTIKUL architekti s.r.o.

Vylepšenia sa dočkali aj kuchyňa a kúpeľňa. Pôvodný rebrík do spacieho podkrovia nahradili pohodlnejšie a zároveň bezpečnejšie schody. Rovnako, ako pri prototype, i pri novej verzii je interiér drevený, tentokrát však používa bielený smrek. Finálny efekt luxusu dotvára pevnejšia dubová podlaha, príjemné ambientné osvetlenie a precízne čalúnenie.

DSC_9528

Väčšie okná = tesnejšie spojenie s prírodou

Do novej verzii symbolu slobody a úniku z veľkomesta architekti osadili väčšie hliníkové okná, ktoré umocňujú kontakt s okolím. Veľkým výklopným strešným oknom nad horným dvojlôžkom môžete pozorovať hviezdy i vetrať. Samozrejmosťou sú sieťky proti hmyzu a zatemňovacia roleta. Súčasťou domčeka je terasa s plochou 4 m2.

Druhá generácia Mobile Hut

Zdroj: ARTIKUL architekti s.r.o.

Domáca kancelária či základňa pre výlety na bicykli

Mini chatka s obytnou plochou 17 m2 neslúži len ako útočisko uprostred prírody alebo na romantický výlet vo dvojici. Dá sa pohodlne využiť ako domáca kancelária alebo zázemie pri cyklistických výletoch.

Druhá generácia Mobile Hut

Zdroj: ARTIKUL architekti s.r.o.

V domčeku nájdete pohodlné postele pre štyri osoby, plne vybavenú kuchyňu a kúpeľňu, teplú vodu, kúrenie, čalúnený gauč s úložným priestorom. Samozrejmosťou je zásobná vodná nádrž, ktorá vydrží pre dvoch ľudí pokojne aj 3 týždne.

Prečítajte si tiež
Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Dom na kolesách, prípojné vozidlo

Dobrou správou pre cestovateľov je, že Mobile Hut je aj v druhej generácii schválený ako prípojné vozidlo. Spĺňa prísne kritériá z hľadiska rozmerov a hmotnosti – legislatívne funguje ako karavan. Má tvar klasického domčeka, ktorého dizajn je zároveň moderný, minimalistický a čistý. Plechová fasáda odráža prírodu, mení farbu podľa slnka a tieňa, vďaka čomu zapadá do okolia.

Druhá generácia Mobile Hut

Zdroj: ARTIKUL architekti s.r.o.

Fotovoltaika a spaľovací záchod

K nezávislosti mu pomáhajú fotovoltaické panely – Mobile Hut 2 je schopný vyrobiť si takmer všetku potrebnú energiu. V zime, alebo ak nesvieti slnko, môžete na vykurovanie či ohrev vody použiť plynovú bombu. Moderný minidom si vie načerpať vodu z potoka alebo nazberať zrážkovú vodu, ktorú vyčistí pomocou filtra. Nič nespotrebúva, nič nevypúšťa. Významnou novinkou je spaľovací záchod. Namiesto odpadu zostane hrnček popola za týždeň.

Druhá generácia Mobile Hut

Zdroj: ARTIKUL architekti s.r.o.

Mobil Hut 2

Architektonický ateliér: ARTIKUL architekti s.r.o.

Autori: Ing. arch. Jan Gabriel a Ing. arch. Jakub Vlček

Obytná plocha: 17 m2 + terasa 4 m2

Rozmery: 2,5 x 6,9 x 3,9 m

Hmotnosť: 2,5 až 3 tony

Realizácia: 2020

Viac informácií nájdete na www.mobilehut.eu.

Sabína Zavarská
Foto: ARTIKUL architekti s.r.o.

Kategória: Stavba
Tagy: ekodom fotovoltaické panely minidom mobilné domy
Zdieľať článok

Diskusia