Prečo sa oplatí postaviť si dom zo slamy
Brian Waite sa dostal k výstavbe slamených domov úplne prozaicky: potreboval znížiť vlastné účty za energiu kvôli odchodu do dôchodku. Keďže myšlienka energetickej nenáročnosti je všeobecne stále aktuálnejšia, jeho návrhy majú čoraz väčší význam.
Prototyp postavil ako 68-ročný úplne sám
Keď sme sa s Brianom Waiteom skontaktovali, aby sme získali podklady a dôležité informácie o jeho stavbách – špeciálne o slamenom dome Jill Strawbale House, prezradil nám, že mal 68 rokov, keď postavil prvý takýto dom, prototyp.
„Urobil som ho úplne sám, bez akejkoľvek asistencie, pretože som potreboval vedieť z prvej ruky, kde sú prípadné problémy. Všetky informácie, ktoré som získal, som odovzdal kupujúcim domu, aby mali dostupné riešenia,“ vysvetľuje muž, ktorý navrhol nezvyčajný nízkoenergetický a nízkorizikový dom. {R1}
Aj domy ničia prostredie
Stavba môže slúžiť na rôzne účely, nemusí to byť len obytný dom, ale aj chata, víkendový domček, umelecká galéria či kancelárie. „Našim deťom sme prenechali hrozné dedičstvo v podobe globálneho otepľovania. Sebecky sme mrhali fosílnymi palivami a znečisťovali túto planétu. Som zúfalý z nášho vplyvu na svetovú ekológiu a zúfalý z toho, koľko znečistenia je spôsobené energeticky náročnými neefektívnymi domami,“ uvádza Brian Waite na svojej stránke www.strawbalehouse.co.uk.
Prečo dom zo slamy?
Slama je najlacnejší a najudržateľnejší materiál s veľmi dobrými izolačnými schopnosťami. Rovnako dobre pohlcuje zvuk. Tvorca Jill Strawbale House tvrdí, že bývanie v takomto dome jednoducho treba vyskúšať na vlastnej koži.
Mnohých čitateľov určite napadne jedna nebezpečná vlastnosť slamy, a to horľavosť. Brian Waite však tvrdí, že horľavosti sa netreba obávať: „Slama v baloch je priveľmi hustá na to, aby obsahovala dostatok vzduchu na podporu spaľovania, stačí pridať vápennú omietku a okamžite spĺňa protipožiarne normy.“
Rovnako zamietol aj riziko, že by sa do slamy dostali hlodavce, hmyz a iné živočíchy. Slama totiž nemá žiadnu nutričnú hodnotu, a preto ani hlodavce nepriťahuje. Navyše, baly slamy „dýchajú“, odvádzajú vlhkosť a vytvárajú zdravšie prostredie.
Vnímanie domov zo slamy
Stále aktuálnym problémom je vnímanie domov zo slamy. Väčšina ľudí si takéto domy spája s dávnou históriou, nestabilným krátkodobým riešením, ktoré nemôže poskytnúť dostatok pohodlia a ktoré nemá hodnotu. Pri moderných domoch zo slamy je však opak pravdou. Sú to trvanlivé, stabilné, ekologické a nízkoenergetické domy. Samozrejme, ak sú správne konštrukčne riešené. Brian Waite ako inžinier investoval dlhé roky štúdiu, ako má byť dom zo slamy konštrukčne riešený, aby spĺňal všetky potrebné podmienky.
Pevný dizajn, odolný exteriér
Konštrukcia Jill Strawbale House má pevný dizajn, robustný exteriér, ktorý sa bez problémov vyrovná so zmenami počasia. Dizajn domu pochádza zo skúseností jeho tvorcu s bývaním v stodole.
„Prierez mnou navrhnutého domu je veľmi podobný stredovekému tvaru, ale je vyrobený zo zakrivených kompozitných drevených trámov, ktoré sú umiestnené na soklovom múre z miestnych materiálov. Slamové balíky sú naukladané medzi tieto trámy, ktoré sú ako rebrá domu. Mierne zakrivený tvar umožnil, aby balíky slamy bolo možné bez problémov umiestniť až po hrebeň, čím sa izolovala celá budova,“ upresňuje Brian Waite. Exteriér i interiér sú omietnuté „dýchajúcou“ vápennou omietkou, vonkajšia časť sa obkladá podľa miestnych sympatií, či želania majiteľov.
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Brian Waite
www.strawbalehouse.co.uk