Zdroj: Simone Bossi

Bývanie z dreva, slamy a korku? Udržateľný dom s mimoriadne jednoduchou architektúrou

14. 12. 2020
Zdieľať

V jednoduchosti je krása a v prírodných materiáloch udržateľnosť. Autori projektu sa s klientmi zhodli v spoločných predstavách. Chceli pracovať na bioekologickom projekte, eticky správnom, s jednoduchou a prirodzenou dušou, a takmer primitívnou holou architektúrou.

Mladý pár, pričom obaja pracujú v oblasti informatiky a výpočtovej techniky, sa rozhodol žiť a pracovať v úzkom kontakte s prírodou. Dom stojí na okraji mestečka a je obklopený mladými akáciami. Jednoduchou kompozíciou pripomína malé usadlosti a stodoly lombardského vidieka – na stavbe nenájdeme žiaden nepodstatný prvok.

Dom z dreva, slamy a korku

Zdroj: Simone Bossi

Len prírodné materiály: drevo, slama, korok

V celej konštrukcii i zariadení domčeka má hlavné slovo príroda. Základná konštrukcia je z dreva, ako izolátor je použitý korok a ryžová slama. Vnútorné povrchy a zariadenie sú z kameňa a dubového dreva.

Prečítajte si tiež
Ekológia so sedliackym rozumom: Prvý český poschodový „freedomček“

Jediný dekoratívny „rozmar“, ktorý na tomto projekte nájdete, sa týka povrchového spracovania vonkajšej izolácie – korku: dosky boli pantografované v 3D a dekorované nezvyčajným spôsobom. Tak vznikol výrazný zámerný kontrast s jednoduchou dušou domu. Prirodzenosť tohto materiálu fasády domu oživuje a rozjasňuje.

Dom z dreva, slamy a korku

Zdroj: Simone Bossi

Udržateľnosť, efektívnosť, trvanlivosť

„Našim zámerom bolo zušľachtiť prvky (korok a slama), ktoré boli samy o sebe veľmi chudobné, aby sme zvýraznili ich jedinečné vlastnosti nielen z hľadiska udržateľnosti, efektívnosti a trvanlivosti, ale tiež z hľadiska estetickej krásy,“ zdôrazňujú tvorcovia projektu unikátne použitie prírodných materiálov.

Dom z dreva, slamy a korku

Zdroj: Simone Bossi

Bioekologický projekt, ktorý využíva vlastné zdroje

Dom ťaží z vlastných zdrojov (vďaka pasívnym i aktívnym ziskom zo slnečnej energie), čo eliminuje spotrebu a emisie C02. Všetky použité materiály sú takmer úplne prírodné a keď stavba doslúži, dajú sa ľahko recyklovať.

Dom z dreva, slamy a korku

Zdroj: Simone Bossi

Presklenia, unikátne výhľady a medziposchodie

Na prízemí nájdete vchod, kuchyňu, spálňu, pracovňu, dve kúpeľne, práčovňu a veľkú obývaciu izbu uprostred dispozície. Stred domu charakterizuje dvojitá výška, vďaka ktorej je plný denného svetla.

Prečítajte si tiež
Ako si architekt postavil vlastný nízkoenergetický dom z prírodných materiálov

Napomáha tomu úplné presklenie severnej steny a čiastočné presklenie na juhu. Cieľom tvorcov návrhu bolo nadviazať priamy dialóg s vonkajšou krajinou bez múrov, ktoré by bránili vo výhľade.

Dom z dreva, slamy a korku

Zdroj: Simone Bossi

Výsledkom je unikátny výhľad z interiéru na oblohu, vidiek i les, ktorý je neustálou súčasťou každodenného života domu a ľudí, ktorí v ňom žijú. I keď dom nemá druhé nadzemné podlažie, architekti vytvorili medziposchodie s malou telocvičňou, spálňou, kúpeľňou a pracovňou, z ktorej je výhľad na obývaciu izbu.

Dom z dreva, slamy a korku

Architektonický ateliér: LCA architetti

Lokalita: Magnago, Taliansko

Plocha: 200 m2

Náklady: 300 000 Eur

Projekt: 2016

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Simone Bossi

Kategória: Stavba
Tagy: drevostavba nízkoenergetický dom prírodné materiály rodinný dom slamené domy
Zdieľať článok

Diskusia