Pri rekonštrukcii svojho domu nechali vyniknúť šikmú strechu. Inšpirovali sa origami
Spôsobov, ako starší dom rekonštrukciou znetradičniť, je veľa. Čo tak nadviazať na ten najtradičnejší prvok a zvýrazniť ho? Znie to ako paradox, no LAMA Architects sa pri rekonštrukcii v rumunskom meste Otopeni rozhodli ísť práve touto cestou. Zo všetkých typických prvkov si vybrali asi ten najtypickejší, ten, ktorý si s domčekom spájajú aj malé deti – šikmú strechu. Na tú netradičnú stranu svojej inšpirácie postavili origami.
{R1}
Tento projekt sa začal želaním majiteľov tzv. G3 domu so suterénom, prízemím, prvým poschodím a podkrovím. Spolu takmer 100 štvorcových metrov pod šikmou strechou. Želanie sa malo zhmotniť do niekoľkých desiatok štvorcových metrov navyše a moderného nádychu. Jednoducho zmena na všetkých frontoch. Jej intenzita závisela od kreativity a šikovnosti architektov. Takže to zobrali nie od podlahy, ale od strechy. Rozhodli sa charakter pôvodnej stavby zachovať, pri tvorbe nových priestorov nadviazali práve na šikminu. Jej kopírovanie by však požiadavky majiteľov asi nenaplnilo, takže pri prístavbe zvolili sklon a tvar, ktorý spolu so štítom existujúcej strechy pripomínal veľké origami.
Tvar pôvodného domu tak nabral úplne nový význam – staré sa bez problémov spojilo s novým. Kontinuita a dojem „papierovej“ origami vzdušnosti či ľahkosti sa ešte posilnili umiestnením na drevenú „palubu“, kde zostalo i miesto na bazén.
„Prístavbu sme navrhli tak, aby obsahovala vzdušný obývací priestor s terasou, staršiu časť sme vyhradili zvyšným priestorom,“ hovoria architekti.
V takto rozložených miestnostiach využili rôzne materiály a textúry. Aj v interiéri sa však zachoval dialóg starého s novým, na ktorom si autori podľa vlastných slov pri návrhu tak zakladali. Nádych tradície tu má napríklad patinované drevo či keramické vykurovacie teleso s rustikálnym vzorom. Tieto prvky sú však obalené do iného druhu pôvodnosti a ten kopíruje súčasné trendy – ide o prírodné materiály, ktoré priznávajú svoju prirodzenú podobu, resp. sú rôznymi úpravami nalíčené len veľmi jemne.
Reč je o pohľadovom betóne, repasovaných trámoch, dubových podlahách či sivých travertínových doskách. Všetko to interiéru dodáva jemnú neutrálnu farebnosť a nezaťažuje ho. Aj porcia zariaďovacích prvkov bola v tomto prípade taká ľahšia. Netreba, aby niečo stálo v ceste svetlu pekne plynúcemu cez veľké zasklené plochy. Vďaka tomu vynikne aj veľkorysosť priestorov. Tieto miestnosti jednoducho doprajú človeku pocit z dostatku miesta, vyzerajú ešte väčšie, ako v skutočnosti sú.
Plávajú v slnečnom i umelom svetle ako papierová loďka na vode. Tak, ako sa na architektonické origami s rozlohou 180 štvorcových metrov patrí. Viac dôkazov v galérii.
FOTO Radu Malasincu
ZDROJ freshome.com