Zdroj: Grzegorz Pędzich

Tvarovo neobvyklý rodinný dom s pôvabným átriom

01. 07. 2021
Zdieľať

V malom poľskom meste Łomianki neďaleko Varšavy si vyhliadli pozemok programátor s manželkou, dvoma deťmi a psom. Okrem toho, že pozemok je relatívne malý, architektov potrápili aj miestne regulatívy. Výsledkom je tvarovo neobvyklý rodinný dom s charakteristickou bielou valbovou strechou a pôvabným átriom.

Rodinný dom v mestečku Łomianki púta pozornosť už z väčšej vzdialenosti dvojitou šikmou strechou. Z niektorých pohľadov pôsobí ako dva biele domčeky postavené na priesvitnom sokli. Nezvyčajnou strechou architekti preľstili regionálne stavebné pravidlá a podmienku nakoniec využili v prospech novostavby.

Rodinný dom s dvojitou šikmou strechou

Rodinný dom púta pozornosť už z väčšej vzdialenosti dvojitou šikmou strechou. Zdroj: Grzegorz Pędzich

Pod dvoma bielymi domčekmi sa nachádza presklená časť, stavba je teda rozdelená na dve zóny dosť netradične – vodorovne. To, čo však žiadny okoloidúci zvonku nepozoruje, je sofistikované átrium uprostred dispozície.

Prečítajte si tiež
Biely dom od bratislavských architektov plný svetla a zelene

Átrium ako aktívna súčasť dispozície

Stavba má zo strany od ulice hlavný vchod, parkovacie státie a bránu garáže, z opačnej súkromnej strany je lemovaná drevenou terasou, ktorá prechádza k trávniku. Rovnaké drevo je použité na vydláždenie átria s brezou uprostred. Toto átrium je z jednej strany otvorené smerom k pozemku. Z vnútornej strany sú aj atypické krivky striech obložené drevom, avšak svetlejším ako terasa. Priestor átria sa dá na oba smery otvoriť do interiéru. Tým sa stane aktívnou súčasťou dispozície a funguje ako vonkajšia „izba“. Vďaka vnútornému átriu plynie dovnútra dostatok prirodzeného svetla z oboch strán.

Átrium s drevenou podlahou a stromom

Priestor átria sa dá na oba smery otvoriť do interiéru. Tým sa stane aktívnou súčasťou dispozície a funguje ako vonkajšia „izba“. Zdroj: Grzegorz Pędzich

Čo je pod strechou?

Na prvý pohľad z ulice by ste netušili, aký pestrý interiér táto stavba skrýva. Pestrý nie farebnosťou, ale funkčnosťou. Prízemie patrí rodinným aktivitám, kuchyni, obývačke, na druhej strane átria – za garážou pre dve autá – sa nachádza pracovňa.

Prečítajte si tiež
Z desaťročnej stavby dokázali vytvoriť moderný dom s interiérom plným svetla

Kým nižšia časť domu nemá podkrovie, strop je otvorený až po strechu (hlavná denná zóna), vo vyššej sa nachádza hlavná spálňa s kúpeľňou a šatňou, dve detské izby a ďalšia hygienická miestnosť. Celý interiér je kombináciou svetlého dreva s monochromatickými plochami.

Neobvyklý rodinný dom

Pod dvoma bielymi domčekmi sa nachádza presklená časť, stavba je teda rozdelená na dve zóny dosť netradične – vodorovne. Zdroj: Grzegorz Pędzich

Brána z polykarbonátu

I keď tento zaujímavý rodinný dom pôsobí na pohľad jednoducho a čisto, za konečnou podobou stojí veľa komplikovaných technických riešení a detailov. Mimochodom, všimli ste si, z akého materiálu je garážová brána Ďalšie nezvyčajné riešenie – aby dotvárala celkový estetický dojem kombinácie do súkromia preskleného prízemia a horného podlažia s bielymi fasádami, je z priesvitného polykarbonátu. Teda ani sklo, ale ani nepriehľadný múr.

Prečítajte si tiež
Z ulice nenápadné rodinné domy vás pri pohľade zo záhrady prekvapia

RD Łomianki

Architektonický ateliér: Moomoo Architects
Autori: Jakub Majewski, Lukasz Pastuszka, Bartlomiej Skowronek, Robert Dziki, Katarzyna Lesniewska
Lokalita: Łomianki, Poľsko
Podlahová plocha: 160 m2
Projekt: 2012 – 2017
Realizácia: 2017 – 2019

Sabína Zavarská
Foto: Grzegorz Pędzich

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium moderná architektúra presklené plochy rodinný dom šikmá strecha
Zdieľať článok

Diskusia