Zdroj: Matej Hakár

Rekonštrukcia v Ľudovej štvrti: Architektonické ego ustúpilo hodnotám domu

21. 07. 2020
Zdieľať

Počas vojnových rokov 1941 až 1943 vyrástla v bratislavskom Novom Meste rozsiahla obytná zóna. Dvojpodlažné domy sa podobali ako vajce vajcu, rozdiely boli len v malých detailoch. Jeden z týchto domov rekonštruovali architekti z ateliéru RB ARCHITECTS. Pôvodnú architektúru skĺbili s prírodnými materiálmi a dostupnými technickými možnosťami. Aký je výsledok?

Kým na začiatku svojej existencie sa domy v celej zóne na seba podobali, v deväťdesiatych rokoch sa situácia zmenila. Majitelia si domy rôzne upravovali – prístavbami, prestavbami či nadstavbami. Napriek tomu si však táto oblasť zachovala svoju pôvodnú atmosféru. Pozitívom pôvodnej výstavby na rozdiel od radových domov postavených v neskorších desaťročiach bolo kvalitné priestorové, konštrukčné, ale tiež materiálové riešenie.

zrekonštruovaný dvojpodlažný dom v Novom Meste

Zdroj: Matej Hakár

Navonok sa zmenilo iba málo, vo vnútri takmer všetko

Autori rekonštrukcie plne rešpektujú pôvodnú podobu domov v Ľudovej štvrti, histórii prispôsobili aj výber materiálov a farieb.

Prečítajte si tiež
Veľkorysá rekonštrukcia radového domčeka s nízkym rozpočtom? Všetko sa dá!
zrekonštruovaný dvojpodlažný dom v Novom Meste

Zdroj: Matej Hakár

I keď sa navonok veľa nezmenilo – objem stavby zostal rovnaký, podobne aj vzhľad domu, vo vnútri sa zmenilo takmer všetko. Najpodstatnejším krokom bolo upraviť dispozíciu tak, aby vyhovovala aktuálnym potrebám. V praxi to znamenalo otvorenie prízemia. Z dennej zóny vznikol centrálny obytný priestor, ktorý je z oboch strán presvetlený. Uprostred priestoru sa nachádza krb – symbol domova a zároveň lokálny zdroj kúrenia.

terasa za domom

Zdroj: Matej Hakár

Udržateľnosť je rešpekt k zdedenému

„Našim zámerom bolo vyzdvihnúť odkaz architektúry rodinných domov Ľudovej štvrte a vniesť do nej kvality bývania súčasnej generácie vo svetle aktuálne sa meniacej klímy. Rovnováha medzi technickým vybavením súčasných domov a kvalitami tradičných postupov v stavaní tvorí základ trvalej udržateľnosti návrhu. Naše architektonické ego ustúpilo hodnotám domu,“ vysvetľujú autori premeny.

zrekonštruovaný dvojpodlažný dom v Novom Meste

Zdroj: Matej Hakár

Nový utilitárny interiér vyzdvihuje pôvodnú architektúru. I keď je priestor objemovo skromný, o to viac vyniká uplatnenie kvalitných prírodných materiálov. Architektom sa podarilo posilniť pôvodný genius loci citlivou úpravou dispozície a novým architektonickým vkladom. Ten nájdeme v mäkkosti hlinených omietok, teple olejovaného dreva a vôni konopných izolácií.

obývacie izba s televízorom a kozubom

Zdroj: Matej Hakár

Materiály a technické riešenie

Všetky prvky zvolili architekti tak, aby dosiahli a zdôraznili kvalitu vnútorného prostredia. Pôvodné prvky architektúry nechali na viacerých miestach odhalené, podobne aj stavebné konštrukcie. Na ne nadviazali použitím kvalitných prírodných materiálov.

schodisko na druhé podlažie domu

Zdroj: Matej Hakár

„Špeciálne by sme chceli poďakovať Konopnému družstvu a jeho partnerom, pretože práve konopné izolácie hrajú dôležitú úlohu pri celej rekonštrukcii. Pestovaniu priemyselného konope sa na Slovensku opäť darí a chceli sme návrat tejto rastliny na podporiť. Málokto však vie, aké má vlastnosti táto mimoriadna rastlina…

spálňa v prírodných tónoch s drevom

Ďalším vynikajúcim materiálom, ktorý sme použili, je hlina vo forme hlinených omietok. Výborne pracujú s vlhkosťou a teplotou v priestore. Pokiaľ je vlhkosti veľa absorbujú ju do seba a naopak. Tieto omietky sú „pľúcami“ domu. Pomáhajú aj proti veľkým výkyvom teplôt,“ dopĺňa René Baranyai.

Prečítajte si tiež
Ako zrekonštruovať radový dom pri jeho obmedzených možnostiach

Aké vlastnosti konope pri stavbe architekt René Baranyai najviac oceňuje?

Znie to neuveriteľne, ale konopné vlákno je po pavučinovom vlákne druhé najpevnejšie prírodné vlákno na svete. Aj prvé rifle LEVIS boli z neho. Vynikajúco pracuje s vlhkosťou – po vláknach sa vlhkosť veľmi rýchlo odparuje. Ma veľmi slušné tepelnoizolačné vlastnosti a to aj pri vyše 20 % nasiaknutí vlhkosťou.

podkrovná izba s posteľou a pracovným stolom

Zdroj: Matej Hakár

Má tiež vynikajúci fázový posun, to je čas, za aký sa prehreje – napríklad v lete sa neprehrieva rýchlo. Odpudzuje škodlivý hmyz a hlodavce o neho nemajú záujem. Včelári ho používajú na zateplenie úľov, je antiseptické. Veľmi dôležitou vlastnosťou priemyselného konope je záporná uhlíková stopa, je teda nadpriemerne priaznivé pre životné prostredie a 100 % recyklovateľné.

Okrem stavebníctva sa používa v odevnom priemysle, v potravinárstve, na lekárske účely, ale už aj v automobilovom priemysle (pridáva sa do palubných dosiek a iných komponentov v aute…). Nevýhodou je, že sa ťažšie spracováva, ale aj na to už dnes existujú stroje.

mačka na okennom parapete

Zdroj: Matej Hakár

Dom dvom

Architektonický ateliér: RB ARCHITECTS

Autori: Ing. arch. René Baranyai, Ing. arch. Peter Gašpar, Ing. arch. Gabriela Rolenčíková

Lokalita: Bratislava – Nové Mesto

Projekt: 2017

Realizácia: 2018-2019

Plocha celého pozemku: 189 m2

Zastavaná plocha rodinného domu: 57,06 m2

Spevnené plochy: 24,94 m2

Úžitková plocha prízemie: 48,8 m2

Úžitková plocha poschodie: 46,3 m2

Úžitková plocha podkrovie: 40,5 m2

Úžitková plocha suterén: 26,1 m2

Úžitková plocha celkom: 161,7 m2

Plocha záhrady: 107 m2

Prečítajte si tiež
Explózia farieb, ktorú by ste v nenápadnom radovom dome nečakali

Sabína Zavarská

Foto: Matej Hakár

Kategória: Návšteva
Tagy: radové domy
Zdieľať článok

Diskusia