Explózia farieb, ktorú by ste v nenápadnom radovom dome nečakali

10. 04. 2020
Zdieľať

Domov s osobitým štýlom. Je plný starostlivo vyberaných doplnkov, stien, ktoré priťahujú pozornosť, a originálnych nápadov na veci, ktoré si môžete vlastnoručne vyrobiť.

Keď sa na nenápadný radový dom dizajnérky Sally Tooth a jej rodiny pozeráte z ulice, určite by ste nečakali explóziu farieb a vzorov, akú nájdete vnútri. Jednou z prvých vecí, ktorá vás okamžite upúta, je ručne maľovaná grafická stena v otvorenej detskej herni. Sally ju vytvorila podľa jednej zo svojich obľúbených farebných geometrických tapiet – navrhol ju jej partner Jay, aby ňou doplnil ich vlastný nábytok.

„Ak radi maľujete, myslím, že v miestnosti môžete dosiahnuť naozaj zaujímavý efekt bez toho, aby ste na to minuli majetok,“ hovorí Sally. „Sme radi odvážni a radi robíme veľké veci aj v malých priestoroch. Myslím, že naše prízemie a Maddina izba sú toho skvelými príkladmi.“ 

 


Ideálny priestor na rodinné večere aj víkendové neskoré raňajky. Kuchyňa spojená s jedálňou je svetlá a vzdušná, zariadená nábytkom v škandinávskom štýle zladeným so svietidlami. Stoličky, ktoré pár premaľoval na čierno, sú úlovkom z bazára.

radový dom
FIONA MURRAY

Ideálny priestor na rodinné večere aj víkendové neskoré raňajky. Kuchyňa spojená s jedálňou je svetlá a vzdušná, zariadená nábytkom v škandinávskom štýle zladeným so svietidlami. Stoličky, ktoré pár premaľoval na čierno, sú úlovkom z bazára.

Stôl od Made.com. Lavica a koberec z Ikey. Tienidlá stropných lámp od Habitat. Obrazy z Desenio, Anthropologie a Sophie Ward Studio.

Keď Sally a Jay pred pár rokmi dom kupovali, videli v ňom veľký potenciál. Stál len kúsok od domu jej rodičov a pomer jeho veľkosti a ceny bol ideálny, aby ho mohli zrekonštruovať a dodať pri tom priestorom jedinečný charakter, ktorý by odrážal ich vkus a osobnosti. „Domu sa roky nikto ani nedotkol, a keď sme ho kúpili, bol v strašnom stave,“ hovorí Sally.

Prečítajte si tiež:

Ako navrhnúť záhradu pri dome v radovej zástavbe?

V prvej fáze rekonštrukcie ho úplne „vypitvali“, aby mohli posunúť schodisko, v zadnej časti pridať dvojpodlažnú prístavbu a na poschodí zmeniť dispozíciu. Jay sám urobil mnoho „kozmetických úprav“, no na väčšinu stavebných prác si najali odborníkov. „Sme praktickí a kreatívni ľudia a vedeli sme, že toto je najlepší spôsob, ako si vytvoriť domov podľa našich predstáv. Preto sme sa tohto projektu nezľakli, skôr naopak, boli sme ním nadšení,“ hovorí Sally.

radový dom
FIONA MURRAY

Vďaka rekonštrukcii pribudli v dome nové kúpeľne, jedna spálňa a kompletne nové podlahy. Výšku dlážky v kuchyni vyrovnali s ostatnými miestnosťami na prízemí, ktoré teraz pôsobí priestrannejším a otvorenejším dojmom. Domu tiež prinavrátili veľa z jeho pôvodného charakteru, a to i vďaka nábytku a dobovým prvkom, ako sú napríklad krby, ktoré našli v bazároch, na eBay, Gumtree a blších trhoch.

radový dom
FIONA MURRAY

Tropická téma sa objavuje aj v malej toalete na prízemí, kde sa najvýraznejšie prejavuje dizajnérkina obľúbená farebná kombinácia – ružová so zelenou.

Pre kúpu sa Jay a Sally rozhodli v Thajsku, kde sa zoznámili a kde žili aj so svojím ročným synom Roccom. V čase ich návratu bola Sally opäť tehotná a dom bol ešte neobývateľný, hoci rekonštrukcia už nejaký čas prebiehala pod dohľadom jej rodičov.

Mladá rodina sa teda nasťahovala do neďalekého rodičovského domu. Stavebné práce nakoniec trvali 18 mesiacov. V roku 2015, dva mesiace po narodení dcérky Maddi, sa mohol mladý pár s oboma deťmi konečne presťahovať do vlastného.

radový dom
FIONA MURRAY

Ručne maľované komody, stena s obrazmi a pohodlné kreslo vytvárajú v rodičovskej spálni útulný kútik.

Dnes je ich vynovený dom príjemným útočiskom, ktoré žiari farbami. Je potešením pre všetky zmysly, či už vďaka sýtemu atramentovému odtieňu použitému v kuchyni, jasným tónom v obývačke, alebo palete farieb v detských izbách plných roztomilých detailov.

„Pre mňa sú to práve doplnky, ktoré dávajú priestoru charakter,“ vysvetľuje Sally. „Rada vytváram kolekcie predmetov, alebo ako tomu hovorím, organizovanú spleť vecí. Rastliny, knihy, hračky, obrázky… Ak sú zoskupené s nejakým zámerom, dokážu v miestnosti veľa zmeniť. Taktiež milujem pekné remeselné vypracovanie – k mojim obľúbených veciam v dome patria vintage kovové debny v herni, ktoré som nedávno objavila a nastriekala na oranžovo a fialovo.“ 

radový dom
FIONA MURRAY

„Ani praktické priestory by nemali byť nudné. Rada maľujem a kombinujem tapety a doplnky. K interiéru kúpeľne a kuchyne pristupujem rovnako ako k zvyšku domu.“

Detská herňa prešla veľkou premenou a je plná originálnych detailov, ako je ručne kreslená tabuľka, na ktorú rodičia zaznamenávajú výšku detí, či magnetická tabuľa, kde môžu deti tvoriť. Steny vymaľoval pred nasťahovaním Jay za pomoci malého Rocca.

radový dom
FIONA MURRAY

Pohľad na rodinnú kúpeľňu dokazuje, že aj v tejto funkčnej miestnosti môžu rovnako dobre ako v akomkoľvek inom priestore fungovať vrstvy, farby, textúry a vzory.

Kúpeľne sú tiež zariadené v retro štýle, pričom ich celkové farebné ladenie predurčila výrazná tropická tapeta.

„Myslím si, že ani praktické miestnosti by nemali byť všedné a nudné,“ hovorí Sally. „Vždy som rada maľovala a kombinovala farby na stenách s tapetami a doplnkami. Aj k interiéru kúpeľne a kuchyne pristupujem rovnako ako k zvyšku domu.“ 

radový dom
FIONA MURRAY

V Sallinej a Jayovej spálni navodzuje pocit pokoja maľba oblakov na stene spolu s jemnými sivými tónmi a prírodnými textúrami a odtieňmi.

Hoci od kompletnej rekonštrukcie ubehlo len pár rokov, v dome je stále čo robiť. „Niekedy v budúcnosti by sme chceli upraviť pivnicu,“ prezrádza Sally. „Ale zatiaľ odpočívame a užívame si život. V našom dome máme všetko, po čom sme túžili. Vlastne ešte oveľa viac.“

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

radový dom
FIONA MURRAY

Detské izby odrážajú kreatívnu stránku rodiny. V izbe malého Rocca vytvorila Sally tropický priestor, kde sa môže chlapec ponoriť do ríše svojej fantázie.

Tipy redakcie

Poobzerajte sa v bazároch po veľkých starých truhliciach a kufroch. Ako konferenčné stolíky skvelo vyzerajú, navyše poskytuj

Použitie dvoch závesných svietidiel namiesto centrálneho osvetlenia vytvára dojem boutique hotela, navyše si vďaka nim môžete čítať, kým vaša polovička bude pokojne spať.

Vďaka náteru v dvoch rôznych odtieňoch budú steny vyzerať opticky vyššie – tento klasický maliarsky trik sa používal už v georgiánskom období!

radový dom
FIONA MURRAY

MAJITELIA

Sally Tooth, návrhárka a marketingová riaditeľka značky doplnkov Konoc, jej partner Jay Srimankong, ktorý má obchod s dekoráciami, a ich dve deti – syn Rocco a dcéra Maddi.

NEHNUTEĽNOSŤ

Dvojpodlažný viktoriánsky radový dom vo Farnhame v Surrey

NÁKLADY NA PRESTAVBU

190 500 €

Text: Ciara Elliott
Foto: Fiona Murray
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: radové domy rekonštrukcia domu
Zdieľať článok

Diskusia