V Bojniciach stojí drevostavba s rešpektom k prírode
Pre investora bolo prirodzeným rozhodnutím stavať dom z dreva, na iný spôsob ani nepomyslel. Mal presnú predstavu o tom, ako má dom vyzerať vzhľadom na technické požiadavky, vedel, že potrebuje veľké presahy balkónov a strechy, aby zmiernili preslnenie v lete.
Pod pojmom ideálny dom si investor vedel predstaviť iba dom z dreva. „Manželka sa síce drevostavby bála, pretože s k nej dostalo veľa fám o horľavosti týchto stavieb. No postupne pochopila, že nie všetko, čo sa šušká, je pravda. S nedôverou pristupovala aj k absencii klasického vykurovania, no teraz si pochvaľuje. Všetci známi a rodina sa nás vždy pýtajú: Máte doma teplo? Rovnako moja babička, hľadajúc radiátor, vždy prekvapene usúdi: Ale tu máte pekne teplo. My si to už ani neuvedomíme a tepelnú pohodu berieme ako samozrejmosť aj bez klasického spôsobu vykurovania,“ konštatuje majiteľ.
Fotovoltické panely sú umiestnené na obidvoch stranách sedlovej strechy so sklonom 15°. Ak sú pod snehom, elektrickú energiu odoberajú z verejnej siete.
Rolety sú ovládané automaticky, riadi ich senzor intenzity slnečného svitu z fotovoltického zariadenia.
Kúsok romantickej atmosféry z alpskej architektúry si chcel investor preniesť do vlastného bývania na Slovensku. Pri svojich cestách po zahraničí sa vždy zamýšľal nad prirodzenou ľudovou architektúrou daného miesta a snažil sa prísť na to, prečo ľudia stavali určitým spôsobom a používali nejaké typické architektonické prvky. Hľadal aj logické vysvetlenie toho, prečo niektoré stavby vydržia v dobrom stave dlhšie ako iné. Tak objavil aj význam väčších presahov striech, ktoré okrem tienenia mali drevenú stavbu aj konštrukčne chrániť pred nepriaznivým vplyvom počasia bez nutnosti výrazného chemického ošetrovania. Praktické skúseností starších generácií sa snažil potom využiť pri stavbe svojho domu.
Prirodzeným rozhodnutím bolo, že to má byť drevostavba. Chcel dom šetrný k životnému prostrediu, ktorý je spojený s prírodou, zároveň úsporný, no bez kompromisov týkajúcich sa komfortu.
Výpočty tepelných strát a architektúra
Vizuálnu ideu navrhnutú architektom podrobili výpočtom tepelných strát a energetických úspor a tak vznikol konečný výsledok. Okrem hrúbky izolácií a veľkosti okenných konštrukcií sa prepočítaval aj vplyv zatienenia presahmi na tepelnú pohodu v interiéri, čo ovplyvnilo rozmery balkónov aj strešných presahov. Pôvodne mal investor predstavu, že dom bude mať pultovú strechu s veľkými presahmi, ale manželke sa to nepáčilo, tak sa nakoniec dohodli na kompromisnej sedlovej streche.
Výber realizačných firiem bol veľmi dôležitým faktorom, pretože tu nechceli ísť cestou kompromisov. Povedali si, že sa nepodvolia limitovaným možnostiam oslovovaných firiem, ale budú hľadať spoločnosti ochotné a schopné riešiť problém aj nad rámec svojich zvyklostí. Ochotných firiem bohužiaľ nie je u nás veľa. Veľkú zásluhu na úspešnom dokončení však nesie stavebný dozor Ing. Peter Šimrák, ktorý svojimi odbornými a praktickými radami pomohol skoordinovať celú stavbu. Nakoniec sa dostali k spoločnosti Drevstav Slovakia spol. s. r. o., ktorá ich tepelnotechnické a konštrukčné požiadavky vedela zrealizovať bez zbytočných pripomienok a ústupkov.
Základnú ideu – vytvoriť si príjemné bývanie s nízkoenergetickým štandardom a z kvalitných materiálov na prírodnej báze, nie však na úkor komfortu – sa im podarilo naplniť.
Pohľad na čísla
Celý dom je osadený v kopci, ktorého sklon zmiernili terénne úpravy a oporný múr. Vďaka tomu sa aj v záhrade pohybuje pohodlnejšie. Dve tretiny celkových nákladov na výstavbu pohltili rozsiahle terénne úpravy. Dom je rozložený na troch podlaží s celkovou obytnou plochou 130 m2, s obslužnými priestormi a pivnicou je to 278 m2.
Investor mal na svoje nové bývanie jednu zásadnú požiadavku – aby bolo zdravé po všetkých stránkach. Chceli čo možno najviac prírodných materiálov v konštrukciách, ale aj v interiéroch, zdravé prostredie s čistým vzduchom, ale bez zbytočných tepelných únikov. Materiály a stavebné prvky museli byť ľahko dostupné a relatívne finančne nenáročné. A keďže sa touto problematikou zaoberá aj profesionálne, spôsob núteného vetrania bol samozrejmosťou. Vo vlastnom dome chcel dokázať, že aj u nás sa dá za rozumné peniaze postaviť rodinný dom so štandardom nízkoenergetickej stavby, s dostatočným užívateľským komfortom a s dobrým vnútorným prostredím bez zbytočných škodlivín z umelých a nezdravých materiálov.
Viac foto nájdete tu
Bilancia
Energetická bilancia ukazuje spotrebu 11 MW elektriny za celý minulý rok, keď ešte dosúšali murovanú časť stavby a spotreba bola o čosi vyššia, ako bude v nasledujúcich bežných rokoch. „
Rozdiel skutočne spotrebovanej elektriny a vypočítanej potreby tepla je veľmi malý a neodzrkadľuje potrebu energií na prípravu ohriatej pitnej vody a prevádzku spotrebičov. Veľká časť energie na vykurovanie je vo forme teplého vzduchu použitá práve na ohrev vody
Vyrobili sme celkovo 19 MW energie, zužitkovali sme z toho 3,5 MW, zvyšok sme zase dodali do siete a zo siete sme neskôr kúpili 7 MW. V tejto spotrebe je kompletná prevádzka domu aj so zavlažovaním trávnika, čerpadlom z jazierka a vodopádu a používaním všetkých spotrebičov vrátane kosačky. V prepočte nás elektrická energia vyšla na 1 300 € za celý rok,“ pochvaľuje si investor.
„Ak si rozložím investície na 15-ročnú návratnosť a započítam do toho všetky okolnosti, tak si vyrobím elektrinu za 0,16 €/kWh a za tú istú cenu ju kupujem od elektrární. Som presvedčený, že namiesto komplikovaného papierovania kvôli doplatku, čiže dotácii. by väčšina investorov ocenila jednoduchý model bez dotácií formou zápočtu odobranej a dodanej elektriny s tým, že ak vyrobím viac ako spotrebujem, je to môj problém a nemusím za to dostať nič. Takáto dotácia by bola podľa môjho názoru menej špekulatívna a zneužívaná, pretože každého by zaujímala vlastná spotreba,“ tvrdí investor.
Ekonomicky výhodný systém riadeného vetrania odsáva vlhký a opotrebovaný vzduch z miestností ako WC, kúpeľne a kuchyne a pomocou nepatrného podtlaku nasáva čerstvý vzduch cez pasívne vetracie prieduchy v obytných miestnostiach ako spálne, pracovne a obývačky. O maximálne efektívne využívanie tepelných ziskov a dostupných energetických zdrojov sa stará jednoduché meranie a regulácia Bloomeco. Tá monitoruje výrobu elektrickej energie aj vybrané parametre vnútorného prostredia. Podľa aktivity užívateľov prispôsobuje správanie sa konkrétnych technických zariadení.
ČSOB vám teraz prináša jedinečnú súťaž. Neváhajte a zapojte sa do súťaže „Skvelý domov od ČSOB“ a vyhrajte návrh interiéru podľa vašich snov! Viac na www.skvelydomov.sk.
Skladba materiálov v obvodovej stene (v smere z interiéru do exteriéru):
- sadrokartón, 12,5 mm
- inštalačný rošt, 50 mm
- drevovláknitá doska OSB 4, 18 mm
- nosný rám KVH vyplnený izoláciou z minerálnej vlny, 140 mm
- drevovláknitá doska OSB 3, 12 mm
- PUR lepidlo
- polystyrén EPS 70-F, 240 mm
- vyrovnávacia stierka s výstužnou sieťkou, 3 mm
- fasádna omietka, 1,5 mm
Skladba strechy:
- strešná krytina Bramac
- strešné laty
- kontralaty
- paropriepustná poistná hydroizolačná fólia
- drevovláknitá doska HOFATEX UD, 60 mm
- strešná konštrukcia, krokva, 200 mm
- izolácia medzi krokvami, minerálna vlna, 200 mm
- drevená zavesená konštrukcia s prerušeným tepelným mostom, 200 mm
- tepelná izolácia v zavesenom roste, minerálna vlna, 200 mm
- polyetylénová fólia (parozábrana)
- drevený rošt, 40 mm
- konštrukcia na prichytenie sadrokartónu
- sadrokartón, 12,5 mm
Viac foto nájdete tu
Nízkoenergetická drevostavba: Drevstav, Slovakia s. r. o. Drevostavbu realizovala firma Vetranie, kúrenie, prípravu OPV, EZŠ , meranie a reguláciu dodala firma |