V bratislavskej nadstavbe vytvorili na 54 metroch štvorcových vzdušný a otvorený byt
Byt vznikal v atmosfére stretnutia dobrých priateľov a výsledok to potvrdzuje. Predstavovanie koncentrovaného optimizmu v minibyte sa môže začať.
{R1}
Malý priestor oproti tým zvyčajným často znamená extra problémy. Nedostatok svetla vnikajúceho len jedným oknom, minimum úložných priestorov, komplikácie s rozložením všetkých potrebných zón v byte.
MIMOarchitekti Soňa Tóthová a Fero Orth však považujú lúskanie týchto orieškov za výzvu. „Niekedy je to hlavolam, ale o to viac nás to baví. Dá sa povedať, že čím viac limitov dostaneme, tým vzniká viac kreatívnych a netradičných riešení. Nútia nás rozmýšľať inak.“
Keď architekt vytvára bývanie pre kamaráta, je to o niečo jednoduchšie, keďže vie, kde u neho môže ušetriť a kde povoliť. Skúsenosti však ukazujú, že riešenia malých bytov predsa len majú spoločné črty, ktoré sa so zmenšujúcou plochou zvýrazňujú. Vďaka tomu aj byt XXS nemá o nič menší šmrnc ako jeho opisovaní predchodcovia.
Najťažším hlavolamom pri zariaďovaní interiéru pre mládenca, nachádzajúceho sa v bratislavskej nadstavbe bytového domu, bolo jeho rozdelenie do požadovaných zón, a to: kuchyňa, jedáleň, pracovňa, obývacia časť a spálňa.
Na 54 m2 je to pomerne veľa funkcií, ktoré ale architekti usporiadali brilantne – paradoxne za pomoci snáď najväčšieho limitu: komína. „Na prvý pohľad mohol pôsobiť ako problém, no nakoniec sa stal centrálnym bodom, okolo ktorého sa všetko točí,“ konštatuje Soňa. Vzniklo „zápecie“ s výhodnými rozmermi, ktoré presne pasovali na manželskú posteľ. Rozdelilo priestor na obývaciu, spálňovú a pracovnú časť.
Ďalší mantinel – jediné okno – sa tak ocitol v centre obývacej zóny. Z denného svetla teraz profituje aj pracovisko, cez ktoré lúče prenikajú až do kuchyne. Iné členenie nebolo vhodné a ani potrebné. Byt je vzdušný a ľahký, a to aj vďaka tomu, že všetky úložné priestory sú koncentrované v šatníku, ukrytom v hluchom priestore pri kuchyni. Prístupný je cez nábytkové dvere v stene so zabudovanými spotrebičmi.
Kúpeľňa spojená s toaletou sa nachádza hneď pri vstupe do bytu a po dizajnovej stránke je akýmsi odklonom od stvárnenia zvyšku interiéru. Prevládajúce drevo vnieslo na stiesnenú plochu teplo. Navyše, vďaka latovanej zástene ukrývajúcej práčku a kotol nepôsobí táto hmota siahajúca až po strop ťažkopádne a zbytočne na seba neupozorňuje. Príjemný pocit pri dotyku bosej nohy s drevenou podlahou nachádzajúcou sa aj v sprchovacom kúte pomohol vytvoriť malé súkromné wellness.
Byt sme chceli ponechať voľný a vzdušný. Bol to byt pre mládenca :-). Navyše, má iba jedno okno, takže nad uzatváraním spálne sme ani neuvažovali.
Veľmi radi spolupracujeme s kreatívnymi slovenskými dizajnérmi či umelcami. Podľa nás je takáto spolupráca v architektúre veľmi dôležitá. Navyše, tým, že náš ateliér je nimi priam obklopený, aktívne ich odporúčame aj svojim klientom. Majiteľ tohto bytu je ale v slovenskom dizajne veľmi rozhľadený, takže sme si pri výbere veľmi sadli.
Legenda 54 m2
1. vstup
2. kúpeľňa + WC
3. šatník + tech. miestnosť
4. kuchyňa s jedálňou
5. pracovisko
6. spálňa – zápecie
7. obývacia časť
MIMOarchitekti
Ing. arch. Soňa Tóthová,
Dipl. Ing. František Orth
mimoarchitekti.sk