
Už chýba len babkin koláč v kuchyni! V starom dome vzniklo nádherné vidiecke bývanie so skutočnou atmosférou domova
Majiteľka a interiérová dizajnérka Michaela Vašková vždy túžila po starej chalúpke. No keďže sa jej zatiaľ tento sen splniť nepodarilo, rozhodla sa mu ísť v ústrety trocha iným spôsobom. Zo staršieho domu neďaleko slovenských hraníc vytvorila bývanie, ktoré odráža estetiku starých čias aj útulnosť vidieckych interiérov. Nezabudla však pri tom ani na jeho funkčnosť a modernú praktickosť.
Interiérová dizajnérka Michaela Vašková kúpila dom v malej obci neďaleko Zlína s rozlohou 160 m2, ktorému dala meno Karel. Bol to však zanedbaný a neudržiavaný „päťdesiatnik“. Po podrobnom skúmaní navyše zistila, že sa v ňom bez veľkej obnovy nebude žiť príjemne. Pustila sa teda do projektu, ktorého cieľom bolo vytvoriť príjemné a praktické bývanie pre troch. Jeho súčasťou mal byť aj priestor pre návštevy a keramickú dielňu.
Keď dizajnérka dom kúpila, bol zanedbaný a prakticky v pôvodnom stave. Dala mu meno Karel. Zdroj: Mg.A Karolína Holub
Trocha zvláštna dispozícia
Dom bol po kúpe v podstate v pôvodnom stave tak, ako ho postavili. Miestami bol stále nedokončený.
“Pred nami ho vlastnili dve rodiny, ktoré ho využívali viacgeneračne, čo dalo vnútornému usporiadaniu svoje špecifiká,” priblížila majiteľka a dizajnérka v jednom.
Budova mala obývané prízemie a podkrovnú izbu pod ihlanovou strechou. Na spodnom podlaží boli tri izby a kúpeľňa. Malá kuchynka s jedálňou a vstupom od ulice sa nachádzala v úzkej prístavbe.
“Táto dispozícia bola dosť nepraktická a neutešená. Sedenie s priateľmi alebo pri obede na chodbe bolo aspoň trochu zvláštne,” skonštatovala Michaela Vašková.
Bez násilia na dome
Aby boli očakávania, ktoré investorka od projektu mala, naplnené, dom musel prejsť väčšou zmenou dispozície. Jednou z požiadaviek bolo usporiadať prízemie tak, aby majitelia v staršom veku nemuseli chodiť na poschodie. Druhou bola atypická kuchyňa.
“Karlovi som nechcela robiť žiadne zbytočné násilie, za ktoré by mi potom hádzal polená pod nohy. Nechala som sa ním viesť a k zásahom pristupovala veľmi citlivo.” spomína dizajnérka.
Multifunkčná prístavba
Jednou z výraznejších zmien prešla spomínaná malá prístavba, ktorá prestala byť vchodom do domu. Ten sa presunul do dvora domu, odkiaľ sa predtým vychádzalo do záhrady. Kúpeľňu vedľa tohto vstupu premenila dizajnérka na priestranné zádverie, ktoré otvorilo a presvetlilo úzku chodbu vnútri domu.
Miesto pôvodnej malej kuchynky s jedálňou vznikla v prístavbe malá keramická dielňa. Nadväzuje na ňu aj kúpeľňa a samostatná toaleta. Vďaka tomu môže mať priestor v budúcnosti rôzne využitia. Podľa potreby sa z dielne môže stať aj kancelária či masérňa. Prebudovať sa môže aj na samostatnú izbu s vlastným vchodom a pergolou so sedením.
Kuchyňa ako u babičky
Z pôvodne troch izieb na prízemí zostali nakoniec len dve. Zbúraním jednej zo stien vznikla miesto dvoch miestností jedna priestranná, ktorú tvorí obytný priestor s kuchyňou. Tú dizajnérka prepojila so záhradou veľkým francúzskym oknom a stala sa tak kráľovnou priestoru. Obľúbenosť u majiteľky však získala pre iné prednosti.
Pre majiteľku majú staré veci kúzlo a hodnotu. Vidno to aj z kuchyne, ktorá pripomína časy našich babičiek. Zdroj: Mg.A Karolína Holub
“Mám veľkú slabosť pre staré veci, rada ich spájam s novými. Vždy som túžila po starej chalúpke, čo Karel naozaj nie je. Preto som sa rozhodla splniť si prianie inak a vytvoriť si kuchyňu podľa seba – tak, aby pripomínala staré časy u babičky a zároveň spĺňala požiadavky na modernú kuchyňu,” vysvetlila Michaela Vašková.
Súčasné zariadenie odráža atmosféru starých vidieckych domov, z to nielen vizuálne. Kuchynská linka je totiž zložená z viacerých kredencov a dizajnérka si ich vyberala podľa toho, ktoré sa jej páčili najviac. Ostrovček je taktiež z jednej strany kredenc, no z druhej má praktické hlboké zásuvky.
“Pod rukami mi prešli kredence z rôznych časových období a čím ,mladšie’ boli, tým viac bolo vidieť, ako kvalita výroby ustupuje kvantite. Bolo to veľa času stráveného brúsením, rezaním a natieraním,” spomína dizajnérka, pre ktorú majú staré predmety svoje kúzlo a hodnotu.
Kuchynská linka v dome Karel je tvorená zo zrepasovaných starých kredencov. Zdroj: Mg.A Karolína Holub
Podkrovie ešte len príde
Poslednou miestnosťou a zároveň najväčšou z pôvodných troch izieb na prízemí je spálňa. Po obnove sa môže pýšiť najmä priestrannou, osemdverovou šatníkovou skriňou, ktorú dopĺňa manželská posteľ s nočnými stolíkmi.
Prízemie domu je už plne zrekonštruované, avšak podkrovie na práce ešte čaká. Nachádza sa na ňom pôvodná izba, po jej pravej strane pribudla malá pracovňa v tvare L, ktorá slúži zároveň ako izba pre hostí. Po ľavej strane izby je malý skladovací priestor.
Svoj projekt prihlásila architektka Michaela Vašková do českej a slovenskej súťaže Interiér roku 2024 v kategórii Súkromný interiér (nízkonákladové bývanie). Na stránke interierroku.cz sú uverejnené všetky súťažné interiéry a prebieha hlasovanie verejnosti. Víťaz kategórie Interiér roku 2024 Hlasovanie verejnosti – cena TON, ako aj ďalší nominovaní a ocenení, ktorí budú vybraní porotou v ostatných kategóriách, budú vyhlásení na záver kongresu o architektúre, bývaní a interiéroch LIVING FORUM. Prebehne 29. 4. 2025 v pražskej galérii moderného umenia DOX.
Na mieste zádveria bola kedysi kúpeľňa. Tú však majiteľka presunula do prístavby a voľný priestor nechala otvorený. Zdroj: Mg.A Karolína Holub
Dom Karel
Architektka: Michaela Vašková
Rozloha: 160 m2
Lokalita: Zlínsko
Realizácia: 2024
- Keď dizajnérka dom kúpila, bol zanedbaný a prakticky v pôvodnom stave. Dala mu meno Karel.
- Pôvodná kuchyňa sa nachádzala v prístavbe so vstupom do domu.
- Pri rekonštrukcii sa majiteľka nechala viesť domom samotným.
- Kúpeľňa sa dnes nachádza v prístavbe na mieste pôvodnej kuchyne.
- Pre majiteľku majú staré veci kúzlo a hodnotu. Vidno to aj z kuchyne, ktorá pripomína časy našich babičiek.
- Kuchynská linka v dome Karel je tvorená zo zrepasovaných starých kredencov.
- Dominantou spálne je jednoznačne široká šatníková skriňa.
- Na mieste zádveria bola kedysi kúpeľňa. Tú však majiteľka presunula do prístavby a voľný priestor nechala otvorený.
- V troch izbách sa zachovali parketové podlahy a drevené zárubne dverí, ktoré sa brúsili a lakovali
- Dizajnérka a majiteľka vždy túžila po starej chalúpke. No keďže tento sen sa jej zatiaľ nesplnil, rozhodla sa priniesť kúsok z neho do svojho domu.
- Pôdorys domu Karel po rekonštrukcii.
- Pôdorys domu Karel v pôvodnom stave.
Text: Michaela Vašková
Redakčne upravila: Daniela Marcinová
Foto: Mg.A Karolína Holub