Zdroj: AMAZING PLACES

Tradičný vidiecky statok si manželia s troma deťmi obnovili svojpomocne. V príťažlivom interiéri sa akoby zastavil čas

06. 10. 2023
Zdieľať

Napriek nikdy sa nekončiacej práci je pre rodinu Váňovcov Statek Polžov to pravé orechové. Zároveň je to i dôkaz toho, ako sa dá zo starého statku urobiť idylické viacgeneračné bývanie – ako z rozprávky.

Pavel a Michaela Váňovci vybudovali uprostred juhočeských lesov oázu pokoja. Je to miesto, kde vychovávajú tri dcéry a zároveň hosťom ponúkajú možnosť vyskúšať si život uprostred krásnej prírody, obklopení zvieratami, ktoré na statok neodmysliteľne patria.

Dnešná návšteva je aj ukážkou, ako môže vyzerať viacgeneračné bývanie v zrekonštruovanom hospodárskom objekte. Môže sa pochváliť plnohodnotným vybavením, súkromím a lokalitou, kde genius loci zostáva nepoškvrnený časom.

Sympatický pár pochádza z Českých Budějovíc, a preto okolie, kde stojí statok, poznajú. Obec Polžov je podľa nich na krásnom mieste uprostred lesov. „Cesta je tu slepá, teda obcou sa neprechádza. Málokto Polžov pozná. Je tu iba osem chalúp a všetky citlivo a malebne opravené, vďaka čomu sa našej dedinke podarilo zachovať čaro starých čias,“ hovorí Michaela.

Pohľad z výšky na celý statok i jeho okolie s lúkami a lesmi.

Statok sa nachádza v obci Polžov v okrese České Budejovice. Zdroj: AMAZING PLACES

Päť bytov, štyri vchody

Stará stodola dostala druhú šancu tým, že v nej vznikli dva rodinné apartmány. Prerobený „vejměnek“ má zas uzatvorený dvor a predstavuje romantický domček. Pôvodný dom takisto prešiel rekonštrukciou a dnes slúži svojim majiteľom. Celkovo je na statku až päť bytových jednotiek. Zároveň sa tu nachádzajú štyri samostatné vchody.

„Na statku v súčasnosti žijeme trvalo v dvoch bytoch. My s malou dcérou v pôvodnom dome a starším dcéram sme zo stodoly vybudovali ďalšiu bytovú jednotku. Ďalej je kompletná bytová jednotka vybudovaná z tzv. vejměnku a ďalšie dve bytové jednotky zo stodoly,“ vraví Michaela.

Jedna z apartmánových izieb na statku s dreveným nábytkom – Manželskou posteľou, štvormiestnym stolom so stoličkami, komodou, skriňou a dvoma kreslami.

Rodina na statku žije trvalo v dvoch bytoch. Rodičia s malou dcérou v pôvodnom dome, starším dcéram zo stodoly vybudovali ďalšiu bytovú jednotku. Zdroj: AMAZING PLACES

Statok ožil

Príbeh Váňovcov v Polžove sa začal v januári 2020, odvtedy tu žijú bez prestávky. Objekt kúpili v roku 2019. Statok, kde dominuje tehla, kameň a drevo, bol rozľahlý, schátraný a čakal na svoju druhú šancu. Po rokoch sa pocity majiteľov, že chcú žiť vo voľnosti a v slobode, nezmenili a pribudli k nim ďalšie.

„Viac vnímame prírodu a uvedomujeme si, akí sme od nej závislí. Ona nám dáva pokoj a plno priestoru na život,“ priznávajú majitelia.

Prečítajte si tiež
Slama, hlina, drevo a dostatok svetla. Študenti postavili sebestačnú chatku a ukázali, ako stavať udržateľne

A aj keď statok vyzerá naozaj jedinečne, je tu stále čo robiť, a tak sa jeho obyvatelia nezastavia. Má to však svoju atmosféru a na samote sa nestíhajú nudiť.

„Stavebné úpravy trvajú doteraz a zrejme sa nikdy neskončia. Statok je rozľahlý a stále potrebuje úpravy, vylepšovanie a modernizovanie. Navyše tu máme zvieratá a pre tie stále treba niečo stavať a opravovať  – vrátane ohrád,“ priznáva Michaela.

Kuchyňa na statku s vidieckou linkou, starým kredencom a stolom pod oknami.

Na niektorých miestach je história priam hmatateľná vďaka odhaleným kamenným múrom. Zdroj: AMAZING PLACES

Takmer všetko zvládli svojpomocne

Napriek tomu, že ide o veľký komplex, pomoc architektov nepotrebovali. „Maminka je projektantka, takže všetko vždy konzultujeme s ňou,“ pokračuje v rozprávaní a ukazuje aj na manžela, ktorý je stavbár. A tak si takmer všetko stavajú sami.

Prečítajte si tiež
Nádherne zrekonštruovaný kamenný statok, kde vás nenájdu ani sociálne siete!

„Hlavná obytná stavba je pôvodná, tu sme nezasahovali, nezatepľovali. Nové sú iba podlahy, kde sa musela urobiť izolácia. A bytovú plochu sme rozšírili o podkrovie,“ vysvetľuje nám Michaela.

„Vejměnek je vlastne tiež pôvodný, len s citeľnejšími zásahmi a vybudovaním podkrovia. Uprostred medzi oboma budovami stála stodola, tá však bola zbúraná, preto sme podľa nájdených fotiek túto budovu znovu postavili a v súčasnosti slúži ako letná kuchyňa k vejměnku.“

Jedna z kuchýň na statku s modrou linkou, modrou lavicou a dreveným stolom.

Každá bytová jednotka má vlastnú vybavenú kuchyňu a svojráznu spálňu, samozrejme, v historickom štýle. Zdroj: AMAZING PLACES

Samostatne, ale spolu

Dispozícia statku nakoniec slúži tak, že nikto nikomu neprekáža a každý tu má dostatok miesta. Rodičia mysleli aj na to, že deti sa postupne osamostatnia, ale napriek tomu môžu zostať bývať na jednom pozemku. Z jednej otvorenej stodoly preto počas pandémie vybudovali spomínaný byt pre dcéry a ďalšie dva rodinné apartmány so spoločenskou miestnosťou.

Táto stodola bola otvorená, pôvodne slúžila na príjazd povozu so senom a hore sa vyhadzovalo seno. V tejto stodole teda zostal pôvodný iba pohľadový zadný kamenný múr, ktorý sme z vonkajšej strany zaizolovali,“ vymenúva majiteľka.

Prečítajte si tiež
Dokonalé útočisko na vidieku ako z romantického filmu. Dvojica si v zrekonštruovanej chatke užíva každú voľnú chvíľu

Obklopení vecami s históriou

Váňovci milujú staré veci a podľa majiteľky ich preto všade obklopujú. „Starý nábytok kupujeme, renovujeme a používame. Aj na novú stavbu sme používali staré materiály – staré tehly, staré škridle – aby stavba nepôsobila ako nová a sedela tak lepšie do konceptu statku. Inšpiráciou nám bol pred mnohými rokmi francúzsky časopis Art Decoration a teraz, samozrejme, internet.“

Kúpeľňa na statku s umývadlom na starom stolíku, trojdielnym zrkadlom s dreveným rámom a sprchovacím kútom so vzorovanými kachličkami.

Každý apartmán má originálnu kúpeľňu s dobovými prvkami, ako je tento stolík pod umývadlo zo starého šijaceho stroja. Zdroj: AMAZING PLACES

Veľa dreva, okien a dverí

Dvere aj okná sú drevené. „Niektoré vyrábal stolár, niektoré sme kúpili staré a opravili, niektoré sú dokonca pôvodné a opravené a niektoré vyrobila firma. Máme tu naozaj veľa okien či dverí. No a sú tu vlastne ešte typové strešné okná od firmy Fakro,“ dodáva Michaela.

Statek Polžov

Toto ubytovanie nájdete v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku, v Rakúsku, Taliansku a najnovšie aj v Poľsku a na Bali.

www.amazingplaces.sk

Text: Martina Baumann
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: historické hospodárske stavby hospodársky dvor hospodársky statok rekonštrukcia farmy
Zdieľať článok
Projektant si navrhol pasívny dom z tehly: Využil jednovrstvové murivoDom z tehly

Projektant si navrhol pasívny dom z tehly: Využil jednovrstvové murivo

Je cyprusovec leylandský ideálny na živý plot? Toto si myslí Martin ČurdaZáhrada

Je cyprusovec leylandský ideálny na živý plot? Toto si myslí Martin Čurda

Najčastejšie otázky k žiadostiam o platbu pri dotáciách na obnovu domu (+ VIDEO)ASB.sk

Najčastejšie otázky k žiadostiam o platbu pri dotáciách na obnovu domu (+ VIDEO)

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívneUrob si sám

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívne

Diskusia