Pôvodný dom bol pre starší pár priveľký, tak si postavili nový. Ich skromné bývanie si vás získa dokonalou atmosférou vidieka!
Z veľkého rodinného sídla do prízemného domu na úzkej trojuholníkovej parcele. Starší manželský pár odštartoval novú životnú etapu spojením moderného dizajnu a krásy slovinského vidieka. Ľahká mobilita skrz interiér a slnko po celý rok sú prednosťami bývania, o ktoré sa nechcel v žiadnom prípade ukrátiť.
Idylické krajinné prostredie mesta Litija s meandrom rieky Sáva a pásmom kopcov okolo žiari sebaistým pokojom. Táto nezameniteľná atmosféra miesta presiakla aj projektom rodinného domu, ktorého význam spočíva práve v jeho jednoduchosti a tichej kráse.
Starý predali a postavili si nový
Starší pár pôvodne býval vo veľkom rodinnom sídle len kúsok severne od ich súčasnej adresy. Stúpajúci vek ich však postupne primäl premýšľať nad zmenou. Pozemok, na ktorom stál ich dom, bol pomerne veľký, no jeho južná časť nemala pre svoj asymetrický charakter dlho využitie. Majitelia sa napokon rozhodli veľký dom predať, pozemok rozdeliť na dve časti a na doposiaľ nevyužitej strane si postaviť nové, bezbariérové bývanie.
Úlohu navrhnúť nové sídlo dostali architekti zo štúdia Skupaj. Pri jeho tvorbe skombinovali siluetu pôvodnej zástavby s trendom otvorených interiérov vo forme dvoch rovnobežných pozdĺžnych hmôt so sedlovou strechou. Jeho orientáciu prispôsobili úchvatným výhľadom na zelenú panorámu kopcov a slovinskú obec Šmartno. Vysoké stromy blízko budovy zas tienia pozemok a od prístupovej cesty chránia súkromie domácich. Osobný luxus našli manželia v novej, nepoznanej skladbe priestoru a v susedstve s divokou prírodou.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Moderné i historické
Do domu sa vchádza zo západnej strany popri krytom státí na auto so zabudovanými policami. Úzka chodba s úložným nábytkom tlmí priamy výhľad do jadra domácnosti. Dvere vpravo vedú do viacúčelovej technickej miestnosti so štvorcovou dispozíciou, za ktorou sa nachádza obývacia izba prepojená s kuchyňou.
Zariadenie dennej miestnosti sa vyznačuje jednoduchými líniami a neutrálnymi farbami, aké sú v dnešnej dobe moderné. Túžba po novosti však u majiteľov nevytlačila ich vzťah k minulosti, a tak v dome nájdeme aj niekoľko starožitných kusov nábytku. Patrí medzi nich aj tmavohnedá rohová sedačka či výber rôznych jedálenských stoličiek. Napriek týmto prvkom však interiér pôsobí úhľadne. Prevaha minimalizmu opticky odľahčuje všetky miestnosti a prispieva k organizácii domácnosti do najmenšieho detailu.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Obsluhu kuchyne na opačnej strane dennej zóny zabezpečuje kuchynská linka a ostrov s varnou doskou a hlbokými zásuvkami. Pracovnú plochu prakticky osvetľuje pozdĺžne okno. Okrem neho vovádza denné svetlo do miestnosti i veľkoformátové presklenie, ktoré zaberá približne dve tretiny južnej fasády. Posuvné dvere vedú na menšiu terasu, ktorá prepája vnútorný svet domu s tým vonkajším.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Pec na pizzu bola srdcovka
Medzerou medzi vstavaným zariadením v kuchyni a predsieni sa dostanete do súkromnej časti domu, tvorenej spálňou, kúpeľnou a pracovňou. Podobne ako v dennej miestnosti, aj tu nájdeme nielen nové zariadenie, ale i jedinečný starožitný nábytok. Vidno to najmä v spálni, kde manželskú posteľ s čelom z prírodného dreva dopĺňa historická zásuvková skrinka a starožitné zrkadlo.
Vzťah domácich k minulosti sa však neprejavil len na tomto nábytku. Aj monumentálna exteriérová pec na pizzu na východnej strane domu patrí k prvkom, ku ktorým sa im viažu silné spomienky. Kedysi ju vybudoval sám majiteľ a trval na jej zachovaní, Architekti sa jej preto rozhodli dať nový vzhľad a začleniť ju do celkového konceptu bývania. Jej vysoký komín prevyšuje strechu, pri pohľade z diaľky pripomína akýsi sťažeň. Vizuálne však vyvažuje horizontálny charakter nehnuteľnosti.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Jednoduchosť vnútri aj vonku
Nehnuteľnosť sa vyznačuje ľahkou údržbou. V dome sa nachádza len potrebný počet nábytku, vďaka čomu pôsobí dispozične priestranne. Platí to aj pre záhradu pokrytú na celej ploche trávou, ktorá súvisle pokračuje ďalej do krajiny mimo hranice pozemku.
House for Modest Living
Štúdio: SKUPAJ ARHITEKTI and mKutin arhitektura
Architekti: Tomaž Ebenšpanger, Meta Kutin
Lokalita: Litija, Slovinsko
Plocha: 140 m² (dom s prístreškom pre auto), 24 m² (záhradný domček)
Projekt: 2018-2019
Realizácia: 2021-2023
Text: Katarína Mácová
Foto: Miran Kambič