
Za 2 mesiace premenili storočný dom na moderné rodinné sídlo
Storočný víkendový dom na pobreží v anglickom grófstve Kent premenili Kerry Millettová a jej manžel John Harvey na nádherné rodinné sídlo, v ktorom spojili čaro tradičného s moderným pohľadom na bývanie.
{R1}
Zamilovali sa do Broadstairs
„Keď bol John malý, trávieval na pobreží prázdniny. Raz sme tu zažili spoločný víkend, a odvtedy som túžila presťahovať sa sem natrvalo. Keď si vás raz Broadstairs získa, už sa vám nechce odísť“, usmeje sa Kerry. Pred dvoma rokmi v lete sa teda rodina rozhodla, že tu kúpia väčšiu nehnuteľnosť a vytvoria si v nej domov, v ktorom začnú novú kapitolu života.
Bývanie s výhľadom. Pre manželov bol najdôležitejší jeden veľký a súvislý denný priestor, ktorý by pokračoval až do záhrady. Miesto na jedenie vybudovali aj vonku na terase s výhľadom na more.
Carlos Dominguez
Jedálenských stoličiek máme 18 – zvyšok skladujeme na príležitosti, keď sa zíde celá rodina.“
Renovácia za dva mesiace
Na prízemí vybúrali niekoľko stien, pristavali jedáleň, pracovňu a sklad, zmodernizovali kuchyňu. Okrem toho nainštalovali podlahové vykurovanie a zmenili umiestnenie kúpeľní, k domu tiež pribudli tri nové terasy. Všetky práce stihli za dva mesiace a náklady na renováciu sa vyšplhali na £120 000 (138 780 €).
Jedáleň umiestnili do novej prístavby, ktorú v duchu súčasných trendov ukončuje sklenená stena. Nádherná záhrada, ktorá patrí k domu, sa tak stala súčasťou obytného priestoru.
Carlos Dominguez
Záhradu vpustili do domu
Pôvodný víkendový dom, ktorý postavili v roku 1910 a upravili v tridsiatych rokoch minulého storočia, ich na prvý pohľad zaujal remeselným fortieľom, s akým bola urobená jeho fasáda. Rozhodli sa teda premeniť ho na svoje vysnívané bývanie. Túžili najmä po tom, aby obývacia izba, jedáleň a kuchyňa tvorili jeden celok. Prestavba sa preto nezaobišla bez búrania – John, ktorý navrhuje interiéry, vypracoval plány na zmeny v dispozícii prízemia tak, aby obývačka plynulo prechádzala cez kuchyňu až do jedálne umiestnenej v prístavbe. Veľká zasklená stena a sklenené dvere na oboch stranách prístavby pritom doslova vtiahli záhradu do domu. „Pri dome sú tri rozličné záhrady a bolo pre nás dôležité, aby sme výhľad na ne začlenili do nášho každodenného života,“ zdôrazňuje Kerry.
Kerry a John sa zamilovali do domu z roku 1910, ktorý stojí na pobreží neďaleko prímorského letoviska Broadstairs, a rozhodli sa zmeniť ho na svoj nový domov.
Carlos Dominguez
Prístavba s jedálňou pribudla k pôvodným 16 miestnostiam (v dome je napríklad šesť spální a šesť kúpeľní).
Zasklené steny sprostredkujú v dome každodenný kontakt so záhradou.
V podkroví vznikol samostatný priestor pre dvoch už dospelých synov.
Otváranie priestoru. Aby z pôvodne oddelených miestností vytvorili ucelený obytný priestor, pri prestavbe zbúrali na všetky priečky prízemí, ktoré sa zbúrať mohli. Pôsobenie steny medzi kuchyňou a obývačkou potlačili bielou farbou a policovou zostavou vyrobenou na mieru. V prípade potreby oddelia tieto dve miestnosti dvojkrídlové dvere.
Carlos Dominguez
Farebné oživenie. Aby biela kuchyňa nepôsobila príliš stroho, vytvárajú tu farebné akcenty limetkovo zelená zástena a tmavý kuchynský ostrov.
Varný ostrov s pracovnou plochou a barovým sedením uprostred kuchyne je pre Johna ideálny – rád totiž varí a zároveň sa zhovára s prítomnými.
Halu vymaľovali nabielo, rovnako ako všetky miestnosti v dome – na bielom pozadí totiž najlepšie vynikne rôznorodé zariadenie a pestré zbierky Kerry a Johna. „Oddávna sme túžili po lampe Castiglioni a hojdacom kresle Ercol. Hala poskytla perfektný priestor na oboje,“ pochvaľuje si Kerry.
Carlos Dominguez
Hodvábny šál kúpili cez eBay, dali ho zarámovať a zavesili na čestné miesto v hale. Patrí do Kerryinej zbierky predmetov viažucich sa k výstave Festival of Britain (1951).
Hojdacie kreslo Ercol patrí k najcennejším kusom modernistického nábytku v dome. Pozostáva z komponentov rozličného pôvodu – napríklad textília je replikou slávneho vzoru Calyx od Lucienne Dayovej.
Všetky steny v dome vymaľovali nabielo, čím získali perfektné pozadie na svoje rozsiahle zbierky umenia a nábytku.
Policová zostava vyhotovená na mieru pokrýva celú jednu stenu v obývačke. „Hoci zbierame všeličo, máme radi poriadok. A tak John navrhol túto stenu, v ktorej máme uložené a vystavené najvzácnejšie kúsky.“
Carlos Dominguez
Pôvodné parkety z tridsiatych rokov so vzorom rybej kosti potrebovali dôkladnú renováciu – zbrúsenie a novú vrstvu laku.
S moderným srdcom
Keďže John rád varí, od začiatku bola v centre jeho pozornosti kuchyňa. Chcel, aby bola plná svetla a pôsobila sviežo – s Kerry vybrali jednoduchú bielu linku s lesklými dvierkami bez úchytiek, ktorú oživili zástenou sviežej limetkovej farby. Pre Johna bol dôležitý aj kuchynský ostrov, ktorý mal poskytnúť čo najväčší priestor na prípravu a servírovanie jedál: „Rekordný počet našich stravníkov bol zatiaľ 26, keď sme raz po Vianociach podávali anglické raňajky,“ objasňuje svoje dôvody.
Skriňa z ružového dreva je z bazáru. „Niekoľko mesiacov sme sa na ňu chodili dívať, ako je zahádzaná rozličnými rárohami. Nakoniec sme sa rozhodli nájsť jej v dome pekné miesto.“ Dnes zdobí priechod medzi kuchyňou a jedálňou.
Carlos Dominguez
Chceli sme behúň s výraznými pásikmi, ktorý by spájal všetky poschodia.
„Vhodný koberec sme hľadali bezmála rok. Už sme sa takmer vzdali, keď sme naďabili na behúň s odvážnym pásikavým vzorom. Museli sme obtelefonovať všetky pobočky predajne, aby sme získali deväť rovnakých kusov,“ spomína Kerry. John ich potom precízne pospájal tak, aby pokryli celé schodisko a prepojili všetky podlažia v dome.
Carlos Dominguez
Obrazy Británie. Steny tu zdobia grafiky od Andyho Tuohyho, umelca, ktorý vo svojom štúdiu na pobreží Kentu tvorí slnečné portréty Britských ostrovov.
Aj s citom k starému domu
Štýl svojho domu manželia charakterizujú ako zmes súčasných trendov a moderny. Pri zariaďovaní bol pre nich inšpiráciou najmä ich nábytok, starý aj nový: „Nezvolili sme si určitý štýl, ale nechali sme voľný priechod svojim reakciám na jednotlivé kusy zariadenia,“ hovorí ona. Zároveň chceli zachovať čo najviac prvkov z pôvodného domu. Napríklad v obývačke ostali parkety so vzorom rybej kosti z tridsiatych rokov minulého storočia – niekdajšiu slávu im vrátilo zbrúsenie a nový lak. Ponechali aj pôvodný kozub z kararského mramoru či zvončeky na privolanie služobníctva v izbách na poschodí.
Prúžky, kam sa len pozriete
Pásikavé pohovky boli v pláne ešte prv, než začali s renováciou domu – podľa majiteľov doň vnášajú tému mora. Zohnať vhodné, podobné, a pritom rôzne pásikavé látky, ktoré by na rozličných prvkoch zariadenia navzájom ladili, však vôbec nebolo jednoduché.
Carlos Dominguez
Nízku skrinku do jedálne si objednali na zákazku u dizajnérky Zoe Murphyovej. „Zoe je skvelá. Pochopila, čo chceme, a návrhu dala pečať svojej tvorivosti. Veľmi sa mi tá skrinka páči – zo všetkých kusov nábytku v dome ju mám najradšej a každý deň ma rozveselí,“ hovorí Kerry.
Carlos Dominguez
Prímorská atmosféra. Vinylovú tapetu s mapou sveta nechali vyrobiť na mieru do jednej z hosťovských spální, spolu s pásikavou prikrývkou pripomínajú, že ste len pár krokov od mora.
Carlos Dominguez
Zodpovedné rozhodnutie. Prezreli si desiatky látok s pásikavými vzormi, kým sa rozhodli pre tri – jednu na poťah pohoviek a dve na drevené stoličky v štýle art deco v obývačke.
Carlos Dominguez
Nový život
Nový dom zmenil život najmä Johnovi, ktorý pracuje prevažne doma. Podarilo sa mu zrealizovať všetky požiadavky na novú pracovňu a on i rodina si pochvaľujú, že dosiahol rovnováhu medzi prácou a voľným časom. Pridanou hodnotou nového bývania je aj pláž vzdialená len päť minút chôdze a chatka priamo pri mori.
„Po celý život sme nadobúdali rôzne veci a v tomto dome sme sa rozhodli, že si z nich necháme iba tie, ktoré majú pre nás veľký význam. Naším cieľom bola jednoduchosť – ak sa dokážete rozhodnúť, čo je pre vás dôležité, jeden či dva kusy nábytku s kvalitným dizajnom vnesú do miestnosti štýl aj atmosféru,“ uzatvára Kerry.
V hlavnej spálni si John a Kerry vytvorili najkrajší a najinšpiratívnejší priestor na tie kúsky zo svojich zbierok, ku ktorým majú výnimočný vzťah.
Carlos Dominguez
Polpriečka za posteľou šikovne ukrýva uložené šatstvo.
Rokoková spálňa je zariadená rozličnými čiernymi a bielymi kusmi nábytku. Doplnky vrátane bielych kukučkových hodín nad kozubom ctia rovnaký štýl aj farebnosť.
Carlos Dominguez
Tematické zariadenie. Každá z hosťovských spální tu má inú tému. Do ružovej spálne nechali na mieru vyrobiť vinylovú tapetu s motívom kvetu ruže.
Carlos Dominguez
Vstavaná skriňa je navrhnutá tak, aby v izbe vznikol čo najväčší odkladací priestor.