Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

22. 12. 2006
Zdieľať

Skôr než sa prišlo na myšlienku poháňať kuchynské strojčeky elektromotorom, v domácnostiach sa používali strojčeky s ručnou kľukou. Dovoz korenia zo zámoria v 18. storočí podnietil predovšetkým remeselnú výrobu drviacich mlynčekov, ktoré sa nahrádzali mažiarmi. Strojčeky z tohto obdobia sa zväčša nezachovali, ale pokrok šiel tak pomaly, že sa ich spôsob vyhotovovania dlhší čas takmer nezmenilo.



Zlatý vek


Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73969

Až druhá polovica 19. storočia predstavuje skutočne zlatý vek ručných strojčekov a mlynčekov do domácnosti. Technológia odlievania drobných a pomerne presných súčiastok z liatiny umožnila ich hromadnú výrobu. Mohli sa vytvárať aj zložité tvary a ozubené kolieska oveľa lacnejším spôsobom ako dosiaľ tradičnými technológiami, kovaním a ručným opracúvaním. Ozubené prevody umožnili prechod do rýchlejšieho aj pomalšieho pohybu alebo do synchronizovaného pohybu viacerých nástrojov. Typické strojčeky s prevodom na väčšiu rýchlosť sú šľahače. Znásobenie sily na pracovnom nástroji (predovšetkým to boli miesiče cesta a maselnice) sa mohlo uskutočniť prevodom na menšiu rýchlosť. Medzi strojčeky so zložitejším mechanizmom patrili lúpače jabĺk a zemiakov, odkôstkovače na čerešne a slivky a odkrajovacie strojčeky.
 


Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73957


Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73963

Mlynček na korenie, druhá polovica 19. storočia, USA Lúpač jabĺk, druhá polovica 19. storočia, USA

Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73962


Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73959

Čistič nožov, r. 1860, Anglicko Šľahač s porcelánovou misou, r. 1860, USA

{R1}

Prvé mlynčeky na mäso

Rozmerné sekacie strojčeky napodobňovali ručnú prácu pri rozomieľaní mäsa a krájaní zeleniny. Neskôr ich vytlačili rotačné nože, ktoré spoločne s mlynčekom na kávu sú najrozšírenejšími strojčekmi. Vývoj rotačných nožov na mäso od veľmi zložitých strojčekov a početných nožíkov zavŕšil americký strojček s podávacím závitom a nožíkmi, ktoré rotujú proti doštičke s otvormi. Strojček je bez prevodov ako strojčeky na strúhanie a krájanie, ktoré predstavujú rotačnú formu skorších strúhadiel a krájačov. Dnes sú už raritou rozličné pasírovacie zariadenia a čističe nožov, ktoré zanikli po nástupe antikorových príborov. Tam, kde bolo treba zväčšiť silu, používali sa dávno známe pákové a závitové lisy v príručnom vyhotovení. Sem patria luskáčiky, lisy na citróny, sekáčiky na cukor, krájače na chlieb a rezance, závitové lisy na ovocie a škvarky.
 


Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73961


Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73960

Robot Zbrojovka Brno, r. 1949 Elektrický robot Elektro-Praga typ 435 Pragomix, r. 1960 – 1970

Všestranný robot

Už pred prvou svetovou vojnou vznikla vo firme AEG v Nemecku myšlienka poháňať rozličné kuchynské strojčeky namiesto kľuky elektromotorom. Vzhľadom na vysokú cenu sa vtedy masovo nerozšírili. Po vojne v polovici dvadsiatych rokov minulého storočia sa v USA objavili na trhu hneď dva koncepčne odlišné kuchynské roboty. Model pripomínajúci svojím vzhľadom stojanovú vŕtačku s mohutnou základňou (Kitchen-aid) vychádzal z osvedčených strojov pre pekárne, cukrárne a veľké hotelové kuchyne. Druhý model s ľahkou konštrukciou sa mohol držať v ruke (Sunbeam). Príslušenstvo oboch robotov bolo veľmi bohaté a najmä typ Sunbeam sa nadlho stal vzorom pre ďalšiu produkciu v Európe.
 


Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73966


Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73967

Robot KitchenAid je celý z kovu a v rozličných farbách. Mohutná základňa zabezpečuje dokonalú stabilitu prístroja aj pri maximálnom výkone. Špecifická je konštrukcia motora (desať rýchlostí), všetky súčiastky sú kovové a motor má vlastné chladenie, pracovné nástroje a príslušenstvo sú k motoru napojené priamo. Nástroje v mise sa pohybujú po dvoch osiach, takže všetky suroviny sú dokonale premiešané bez toho, aby bolo potrebné s misou pohybovať. K robotu možno dokúpiť širokú paletu príslušenstva, ktorá zahŕňa všetky kuchynské práce – mlynček, krájač, lis, odšťavovač a pod. Cena robota je 19 900 Sk, predáva KULINÁR.

Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73968


Od ručného strojčeka ku kuchynskému robotu

73958

Mixér Princess v antikorovom vyhotovení svojím vzhľadom pripomína koniec päťdesiatych rokov. Má voliteľné otáčky – až do 22 500 otáčok, turbo pozíciu, kanvica má na viečku odmerku, ktorá uľahčuje pridávanie ingrediencií počas chodu prístroja. Nippon Cec. Café Retró – dokonalý dizajn kávovaru, ktorý pripomína šesťdesiate roky, na prípravu lahodného talianskeho espressa 21. storočia. Celokovový výrobok je určený na prípravu jednej až dvoch šálok espressa, cappuccina a horúceho nápoja. Profesionálny tlak čerpadla 15 barov spoločne s patentovaným termokrémovačom sú zárukou dokonalej krémovej peny. Café Retró možno kúpiť v značkových predajniach SINGER.
Kategória: Bývanie Dizajn Domáce spotrebiče
Tagy: domáce spotrebiče domáci pomocníci retro
Zdieľať článok

Diskusia