Ohýbaný nábytok s červenou bodkou

06. 09. 2012 Zdieľať

Bystřice pod Hostýnem, miesto so stopäťdesiatročnou tradíciou výroby ohýbaného nábytku. Miesto, ktorému Michael Thonet založením továrne na ohýbaný nábytok v roku 1861 predurčil osud na ďalších 150 rokov.

— Advertorial spoločnosti TON, a.s. —

Thonetov systém ohýbania dreva pri výrobe nábytku nespadol z neba. Fyzikálna vlastnosť dreva – ohybnosť po pôsobení vlhkosti a tepla – bola známa stovky rokov pred Thonetom. Až prišiel z Anglicka okolo roku 1830 nový typ stoličiek so šabľovite prehnutými nohami. Až taký tvar bolo zmysluplné vyrábať ohýbaním. A Michael Thonet to skúsil. Najprv to nebola para, ale kúpeľ v horúcom gleji a aj formy boli úplne iné ako tie neskoršie továrenské. Tvary anglických stoličiek však Michael Thonet nijako nemenil; nechcel meniť módu, ale technológiu. Preto dnes nachádzame v zámkoch a múzeách v Porýní veľa stoličiek, o ktorých len odborník môže s istotou povedať, či sú vyrobené tradične, stolárskou technikou, alebo ohýbaním. A keď ohýbaním, tak či je to práca Michaela Thoneta, alebo niektorého z jeho nasledovníkov.

Ohýbaný nábytok s červenou bodkou

1146903
Ton, a.s.


Ohýbaný nábytok s červenou bodkou

1146904
Ton, a.s.

 
Spoločnosť TON teraz čerpá z tradície remeselníckej zručnosti a súčasne aplikuje nové trendy v nábytkárskom priemysle, pričom mnohé z nich sama navrhuje. Pri vývoji nových modelov spolupracuje s významnými českými aj zahraničnými dizajnérmi. S touto vlnou nových dizajnérov prišli aj významné ocenenia v Českej republike a aj v zahraničí. Medzi najprestížnejšie patrí Red Dot Design Award pre kreslo Merano a Red Dot Honourable Mention.

Ohýbaný nábytok s červenou bodkou

1146906
Ton, a.s.

Merano je moderná stolička od mladého talianskeho dizajnéra žijúceho v Rakúsku, Alexa Guflera. Dominantnými prvkami stoličky sú dve osovo sa krížiace ohnuté preglejky, slúžiace ako sedadlo a chrbtová opierka. Napriek týmto ohybom nohy stoličky popierajú tradičné ohyby produktov TON a zostali celkom rovné. Merano je určené ako tým, ktorí volia stoličku prevažne pre jej vzhľad, tak aj ľuďom, ktoré dávajú prednosť pohodliu pri sedení. Merano je totiž voľbou pre všetkých. Pre domov, galériu, reštauráciu, … pre vás.
Kategória: Bývanie Nábytok
Zdieľať článok