Práčky a sušičky – mýty, pravdy a odporúčania
Sú inteligentné, citlivé a veľmi samostatné. Tieto prívlastky už ani zďaleka nepatria len moderným ženám, ale aj práčkam a sušičkám. Bez tých prvých si už azda ani nevieme predstaviť fungujúcu domácnosť, o účelnosti tých druhých sa ešte stále vedú živé diskusie. Tak či onak, inteligentné technológie a citlivé senzory vám uľahčia domáce práce a ušetria aj čo-to z rozpočtu.
{R1}
Čo je pravda na mýtoch?
Podľa niektorých názorov je sušička zbytočný spotrebič. Stačí šnúra či sušiak na bielizeň.
Jaroslav Holcman, LG: „Je pravda, že sušenie bielizne v sušičke nemusí vyhovovať každému. Väčšinou si ju kúpia ľudia, ktorí počas zimných mesiacov nemajú kde sušiť bielizeň. Obľubujú ich najmä mamičky, ktorým uľahčujú starostlivosť o deti. Benefitom, ktorý oceníte, je aj rýchlosť sušenia.“
Sušička poškodzuje vlákna horúcim vzduchom – bielizeň stráca na kvalite a blednú farby.
Richard Adame, Electrolux: „Moderné sušičky majú inteligentné funkcie, ktoré predchádzajú poškodzovaniu vlákien oblečenia. Technológia sušičiek s tepelným čerpadlom umožňuje sušiť aj najjemnejšie textílie. Vďaka technológii kontroly teploty, a najmä zostatkovej vlhkosti a postupného ochladzovania zostane oblečenie nepoškodené. Pri správnom naplnení sušičky sa bielizeň nemôže zamotať ani poškodiť. Treba si dobre všímať informačné štítky na oblečení. Navyše, v sušičke sa bielizeň nepresušuje. Presušená bielizeň (pri klasickom sušení na slnku) sa ťažko žehlí, teplotu žehličky treba nastaviť na vyšší stupeň, a tým sa poškodzujú vlákna.“
Prevádzka sušičky je finančne náročná.
Martin Rončák, Whirlpool: „Staršie modely sušičiek boli skutočne náročné na spotrebu elektrickej energie. Súčasné modely s tepelným čerpadlom dokážu vysušiť bielizeň pri nižších teplotách, vďaka čomu sa znížila spotreba. Sušička v energetickej triede A –40 % pri 9-kilogramovej náplni spotrebuje necelé 2 kWh, čo predstavuje náklad necelých 15 centov. Napríklad tričká po vytiahnutí zo sušičky netreba žehliť, pred skladaním ich stačí jednoducho vyhladiť rukou. To šetrí energiou, ktorú by inak spotrebovala žehlička.“
Bielizeň zo sušičky netreba žehliť.
Radoslav Mitterpach, BSH spotrebiče: „Je pravda, že sušička výrazne znižuje potrebu žehlenia. Závisí to však aj od druhu materiálu textílií a množstva bielizne, ktoré do nej vložíte. Ak v sušičke necháte viac voľného priestoru, bielizeň má možnosť sa našuchoriť a nepokrčí sa. Ak ju však preplníte, bielizeň sa stlačí a pokrčí.“
Sušičky
Typy sušičiek. Klasická ventilačná sušička odvádza horúcu paru cez odsávacie potrubie mimo sušičky, preto musí byť napojená na ventilačný systém, ktorý ju odvedie do exteriéru mimo miestnosti. Tento typ sušičky je vhodnejší skôr do domu ako do bytu. Naopak, kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom kondenzuje horúce pary vo výmenníku tepla na vodu, ktorú zhromažďuje v zásobníku (po ukončení sušenia z neho vodu jednoducho vylejete), prípadne sa odvádza priamo do kanalizácie. Tento typ sušičky nemusí byť vo vetranej miestnosti.
Kam s ňou? Sušička sa najčastejšie umiestňuje na práčku (výhoda v prípade malých bytov) alebo vedľa nej. Ak sa rozhodnete investovať do kondenzačnej sušičky s tepelným čerpadlom, a v kúpeľni nemáte miesto, môžete ju skryť napríklad aj v šatníku na chodbe (počas sušenia však musí byť šatník otvorený).
Š
títok s prečiarknutým štvorcom a s kruhom vnútri znamená, že oblečenie nie je vhodné sušiť v sušičke.
Sušička dokáže pracovať aj so suchou bielizňou. Ak potrebujete oblečenie zbaviť pachu (či už bol na príčine pobyt v bare, alebo zatuchnutie v šatníku), sušička pomocou špeciálneho programu (napríklad Refresh) suchú bielizeň prevzdušní a osvieži – parou alebo iba prúdiacim vzduchom. To isté možno využiť aj pri posteľnej bielizni, pred navliekaním ju dajte do sušičky na osvieženie.
Aj v triedení treba mať systém. Systém triedenia bielizne je podobný ako pri práčke – rovnako ako sa snažíte prať textílie z podobných materiálov, aj sušenie funguje na podobnom princípe. Je logické, že odevy zo syntetických vlákien sa vysušia skôr ako napríklad bavlnený uterák či vlnený sveter. Dôležité je riadiť sa pokynmi na štítkoch na oblečení.
Po každom sušení vyčistite sitko v bubne. Zachytávajú sa na ňom drobné vlákna z bielizne.
Práčky
Aby práčka dlho a dobre slúžila, postarajte sa o jej blaho.
Po praní odpájajte spotrebič z elektrickej siete, zavrite prívod vody, nechajte otvorené dvierka a dávkovač na prací prášok, aby sa vyvetrala zvyšková vlhkosť.
Pravidelne kontrolujte a čistite odtokový filter. Budete prekvapení, čo všetko v ňom nájdete, napríklad gombíky, mince, sponky. Ak ste ho dlhšie nečistili, práčke komplikujete prácu pri odčerpávaní vody z bubna. Zanesený filter môže byť aj príčinou nepríjemného zápachu.
Bežná starostlivosť o práčku by mala zahŕňať aj čistenie dávkovača na prací prostriedok – môžu sa v ňom nachádzať zaschnuté zvyšky.
Raz za čas spustite program s vyššou teplotou, prípadne použite špeciálny prostriedok na čistenie práčky na odstránenie usadeného pracieho prášku a baktérií.
Dôležitá súčasť práčky je výhrevné teleso. Kvalitné pracie prášky obsahujú zmäkčovače, ktoré eliminujú usadzovanie vodného kameňa. Ideálne je odvápniť ju dvakrát ročne. V oblastiach s tvrdou vodou je vhodné raz za čas pridať do vody octovú vodu a pustiť naprázdno pri najvyššej teplote – takisto sa odstránia usadeniny vodného kameňa.