Priestor a zvuk z pohľadu architekta

22. 06. 2005
Zdieľať

Domáce kino dnes už ponúka takmer každá predajňa elektroniky a s jeho rastúcou popularitou človek nadobúda pocit, že umiestniť ho v interiéri nemôže byť žiadny problém. Tento dojem je však mylný. Ak chcete mať doma zaujímavý a moderný priestor, a pritom si maximálne užiť zvukový a obrazový zážitok z domáceho kina, máte pred sebou ťažkú úlohu. Najlepšie je zveriť ju do rúk odborníka – architekta.

Zladiť zvuk, obraz a interiér je umením kompromisu. Ak by ste súčasne trvali na dokonalom zvukovom a obrazovom zážitku a nechceli sa vzdať individuálneho interiéru s atypickým tvarom a rozmiestnením zariadenia v priestore, nikdy nedospejete k uspokojivému výsledku. Ak si však stanovíte poradie priorít, možno interiér poskladať tak, aby bol zaujímavý a estetický a zároveň podporoval čo najkvalitnejší zážitok zo systému domácej zábavy.

Plánovanie je základ

Niektorí fanatici spojenia kvalitného zvuku a obrazu v podobe domáceho kina s veľkou obrazovkou si možno doprajú osobitnú miestnosť, ktorú budú využívať iba na tento účel. Nie je to však obývačka, je to domáce kino v samostatnej miestnosti, ktorá neplní žiadne iné funkcie. V bežnom byte či rodinnom dome si však podobný luxus väčšinou nemožno dovoliť. Môžete (alebo skôr mali by ste) sa však dostatočne skoro zamyslieť nad tým, aký systém domácej zábavy chcete mať, a naplánovať ho. Najskôr si musíte zvoliť prioritu – či trváte na individuálnej predstave interiéru a prispôsobíte jej umiestnenie a funkciu domáceho kina, alebo naopak. Hneď na začiatku si tiež treba vybrať druh televízora a jeho uhlopriečku. Od nej sa totiž odvíja vzdialenosť miesta posluchu, ktoré musí ležať na tzv. osi počúvania, t. j. v miestach, kde sa ideálne stretáva zvukový vnem z jednotlivých reproduktorov. Dnes si veľa ľudí vyberá obrazovku s veľkou uhlopriečkou, hoci majú k dispozícii len relatívne malú miestnosť. Tomuto splošteniu zvukového priestoru potom musí architekt prispôsobiť aj zariadenie interiéru tak, aby neutrpela kvalita obrazového ani zvukového zážitku. Ak staviate alebo rekonštruujete byt, všetky tieto kroky je najlepšie urobiť ešte pred definitívnou úpravou povrchu stien v miestnosti. Dôvod je prozaický – systém domáceho kina sa skladá z množstva komponentov, ktoré sú navzájom prepojené mnohými káblami. Ak chcete mať čistý interiér, mali by ste zabudovať do stien káblové rozvody v rúrkach. To vám umožní kedykoľvek pohodlne vymeniť chybný kábel či kompletnú kabeláž. Nebudete musieť sekať do stien a ušetríte si zbytočné náklady a problémy pri výmenách domáceho kina či televízora. Zapustenie kabeláže do steny je pre moderný interiér nevyhnutnou podmienkou, pretože trendom je priestorová čistota a minimum nábytku. Existuje však aj riešenie, ktoré rozsah kabeláže minimalizuje a umožňuje elegantné umiestnenie domáceho kina aj potom, čo ste už miestnosť vystierkovali a zariadili nábytkom. Je to bezdrôtový prenos zvuku medzi reproduktormi, ktorý ponúka napríklad systém DAV-DS1000 od Sony. Vďaka prepojeniu pomocou infračerveného lúča možno reproduktory ľubovoľne premiestňovať v priestore a hľadať tak ideálne riešenie pre zážitok z domáceho kina.

Miestnosť a zvuk

Kedysi sa odporúčalo nasmerovať domáce kino čo najviac do stredu posluchového priestoru. Dnes to už neplatí – ak je sústava reproduktorov umiestnená na pomyselnej kružnici, ich vhodným natočením sa dá dosiahnuť najlepší zvuk v zadnej tretine miestnosti. Pri malých priestoroch pritom neprekáža, ak zo zásady kružnice niečo zľavíte. Voľné dráhy zvukových vĺn sú tu veľmi krátke a zvukové oneskorenie zanedbateľné. Preto v menších priestoroch nemá zmysel investovať do akustických úprav stien v kedysi módnom štýle LEDE (Live End Dead End – obklad prednej časti pohlcuje zvuk, zadná časť, naopak, zvuk odráža). Dôraz treba klásť skôr na umiestnenie reproduktorov – predné aj zadné reproduktory by mali byť umiestnené vo výške hlavy pri sedení na sedačke či v kresle, zadné by mali byť aspoň pol metra za sedačkou. Preto pre domáce kino nie je vhodné oprieť sedačku o zadnú stenu miestnosti – nevyužitý priestor vzadu sa vyváži omnoho kvalitnejším zvukom. Z interiérového hľadiska je podstatný aj výber stojanov na reproduktory či konzol na stenu, ich farebnosť a dizajn. Praktická je možnosť ich výškového nastavenia.

Nie je materiál ako materiál

Pre zvukový zážitok je podstatný aj materiál nábytku. Akustika miestnosti sa dá zlepšiť čalúnenou sedačkou s textilným poťahom, vhodnými závesmi a mäkkým hrubým kobercom pred sedačkou, z ktorej domáce kino sledujete. Pomerne náročnou, ale o to viac akusticky cenenou úpravou je podhľad z polystyrénových dosiek s povrchovou úpravou, ktorý je pod stropom zavesený tak, že nad ním ostane aspoň malý voľný priestor. Členitý nábytok bez veľkých jednoliatych čelných plôch môže zase pomôcť pri rozhýbaní stojatých basových vĺn. Aj keď sa všeobecne pre miestnosť s domácim kinom odporúča minimum nábytku, nie je to železné pravidlo – ak použijete členitý nábytok menších rozmerov, vhodne rozmiestnený na čelnej stene, určite nestratíte na zvuku ani obraze, ale získate na dojme z miestnosti.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče Štýl
Tagy: audio bývanie domáce kino video
Zdieľať článok

Diskusia