Ako pripraviť bazén na novú sezónu
Vonkajší bazén je síce využívaný najmä počas leta, no starostlivosť si vyžaduje i v ostatných obdobiach. Na jar ho prebuďte zo zimného spánku a pripravte na letnú sezónu. Správny postup predĺži jeho životnosť. Tu je niekoľko základných vzájomne nadväzujúcich krokov, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali pred letom podceniť.
Očista po zime
Najskôr sa pustite do očisty stien a dna bazéna, ktoré je potrebné zbaviť všetkých nečistôt a zimných usadenín. Na trhu je niekoľko tekutých výrobkov na čistenie bazénových stien. Nanášajú sa na zašpinené miesta a nechávajú sa pôsobiť 10 – 15 min. Rozpustené nečistoty potom zotriete handričkou alebo hubkou. Tento postup môžete viackrát opakovať, ak je to potrebné, prípadne vydrhnúť kefou. Steny potom dôkladne opláchnite vodou. Rovnaké prípravky si poradia i s vodnou linkou – s usadeninami na úrovni hladiny bazéna. Na dno bazéna je najlepším pomocníkom bazénový vysávač, ktorý má vývod priamo do odpadu.{R1}
Všetky prípravky na čistenie bazéna sú silno agresívne.
Nezabúdajte preto pri práci vždy používať gumené rukavice.
Skontrolujte technológiu
Najcitlivejšou súčasťou bazénového systému je recirkulačné a filtračné zariadenie, ktorému je potrebné venovať po zime veľkú pozornosť. Na prácu s filtračnou jednotkou si môžete zavolať špecializovanú firmu, avšak pri dodržaní správneho postupu to zvládne i zručný amatér. Pieskovú filtráciu pripojte hadicami k bazénu. Rovnako pripojte aj solárny ohrev alebo tepelné čerpadlo. Dbajte na to, aby boli všetky spoje dobre utiahnuté.
Venujte dostatok pozornosti samotnej filtrácii.
Pri správnom fungovaní vám ušetrí náklady na chemickú úpravu počas sezóny.
Prvá filtrácia
Po čistení a úpravách môžete začať s prvým filtrovaním vody. Pred spustením prekontrolujte spoje všetkých spojov a čerpadla, aby voda zo systému nikde neunikala. Filtračná nádoba sa potom odvzdušní horným ventilom a spustí sa časové spínanie filtrácie. Aby ste filtráciu mohli vyskúšať, je potrebné zavodniť čerpadlo. Dopustite vodu v bazéne tak, aby bola nad úrovňou stredu prítokovej príruby skimmera. Počas nasledujúcich 24 h vodu filtrujte. Pokiaľ dôjde k zanášaniu filtra, je potrebné tieto nečistoty vyberať.
Kým poloautomatické vysávače pracujú po prepojení s pieskovou filtráciou, automatické (robotické) vysávače fungujú celkom nezávisle od filtračného okruhu.
Postarajte sa o vodu
Vodu ošetrite jednorazovým zachlórovaním. Najlepšie je na začiatok použiť prípravok, ktorý bleskovo zničí baktérie, riasy a plesne a bude pôsobiť i preventívne. Potom už len stačí do dávkovača – chlorátu – vložiť chlórové tablety, ktoré sa budú do vody uvoľňovať postupne.
Použitím bazénového testera namerajte hodnotu pH a zistite, či voda nie je príliš kyslá alebo, naopak, zásaditá. Aby bola voda vhodná na kúpanie, jej optimálna pH hodnota musí byť na úrovni 7,0 – 7,4. Príliš nízka hodnota spôsobuje podráždenie očí, príliš vysoká zas znižuje účinnosť aplikovaného chlóru a vznikajú sedimenty. Na dodatočnú úpravu vody a jej pH sú na trhu špecializované prípravky, vyberte si vhodný typ podľa toho, či máte vodu príliš kyslú alebo zásaditú.
Voda si však aj po náročnej a kvalitnej príprave bazéna po zime vyžaduje starostlivosť počas celej sezóny.
Kremičitý piesok je potrebné každé dva roky vymeniť za nový. Aktívne filtračné sklo na rozdiel od filtračného piesku nemá pórovitý povrch, čím znemožní zachytávanie nečistôt a baktérií na povrchu filtračnej náplne. Odporúčaná výmena je každých 10 rokov.
TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 3/2018