29. 08. 2006
Zdieľať

Počas horúcich letných dní mnoho ľudí putuje za vodou s jediným cieľom – osviežiť sa a zaplávať si. Jedni nasadnú do auta a vydajú sa na najbližšie kúpalisko, iní v plavkách a s osuškou prehodenou cez plece urobia zopár krokov a... vychutnávajú si pôžitok z čistej a priezračnej vody v bazéne pri dome. Je to zaslúžená odmena za (takmer) celoročnú starostlivosť a zároveň aj dôkaz, že „oboplávali“ úskalia problémov s ňou spojených.

Vďaka klimatickým podmienkam v našich zemepisných šírkach, pravda, ak nepatríte do malej skupiny otužilcov, môžete vonkajší bazén využívať od júna takmer do konca babieho leta. Jeho chod možno rozdeliť do troch etáp: začiatok kúpacej sezóny, sezóna kúpania a zazimovanie bazéna. Boj o kvalitu vody teda neprebieha len počas leta.

Skôr než urobíte hop…


Bazén s dobrou kondičkou

62819

… a neskôr, ako pominú posledné mrazy (čo môže byť približne v polovici apríla), treba začať s odzimovaním bazéna a s jeho uvedením do prevádzky. Po odkrytí zimnej plachty sieťkou vyberte všetky väčšie nečistoty, ktoré plávajú vo vode alebo ležia na dne. Ak chcete predísť zbytočným investíciám vynaloženým na opravy, pri čistení bazénových stien a dna nepoužívajte saponáty – obsahujú totiž jemný piesok. To isté platí aj pre náradie, preto zabudnite na oškrabovanie nečistôt ostrými predmetmi.


Bazén s dobrou kondičkou

62820

Keď ste bazén dôkladne vyčistili od usadenín, prachu a organických častíc, nasleduje ďalšia fáza. Tou je zostavenie filtračnej jednotky a jej napojenie na cirkulačné rozvody. Keď do bazéna napustíte vodu, vyskúšajte, či filtračné zariadenie správne funguje. Čerstvo napustenú vodu, ako aj vodu, ktorá zostala v bazéne po zazimovaní, treba najprv chemicky ošetriť. Ide o tzv. chemický šok. Jeho cieľom je zničiť riasy a baktérie (ak ste použili vodu z predchádzajúcej sezóny). Filtračné zariadenie nechajte v prevádzke celú noc. Nakoniec treba upraviť hodnotu pH (najneskôr však do jedného týždňa). Ak dodržíte tento postup a počasie vám bude naklonené, môžete bez obáv začať skákať hlavičky.

Aby voda nebola agresívna…


Bazén s dobrou kondičkou

62808

… vaša pokožka podráždená a aby vaše oči po kúpaní nepôsobili dojmom, akoby ste práve obstáli v púštnej búrke, treba pravidelne kontrolovať hodnotu pH bazénovej vody. Pohybuje sa v rozpätí od 0 do 14, na kúpanie sa odporúča pH 7,2 až 7,6. Vyššia kyslosť, ktorá sa ukrýva aj pod pomenovaním agresívna voda, dráždi očné spojivky. Aby kovové časti bazéna nekorodovali, prípadne aby nevybledla farba fólie, pH by nemalo byť nižšie ako 7,2. Hodnotu pH môžete zistiť pomocou testovacích pásikov, a to dvomi spôsobmi. Tester na sekundu namočíte priamo do bazéna alebo do vzorky bazénovej vody, do ktorej pridáte chemikáliu (v podobe tablety alebo roztoku), ktorá zmení jej farbu. Výsledok porovnáte s farebnou stupnicou, ktorá je súčasťou každej testovacej súpravy, a podľa odtieňa určíte hodnotu pH. Tento proces sa odporúča robiť raz za týždeň, je to dôležitá a nevyhnutná súčasť starostlivosti o bazén, pretože zmena pH je jedným z prvých ukazovateľov, že niečo nie je v poriadku.


Bazén s dobrou kondičkou

62809

Čo ukrýva „kozmetický balíček“ pre bazén?

Pravdupovediac, je toho dosť. Okrem filtrácie a testovacieho balíčka na kontrolu pH sú vo výbave ďalšie prípravky nevyhnutné na bezpečné kúpanie. Priznám sa, že síce netuším, o čom v lete sníva bazén, ale vy určite o priezračnej a čistej vode. A keďže horúce dni sú ako stvorené na rozmnožovanie rias a mikroorganizmov, treba vodu pravidelne upravovať. Napriek tomu, že ponuka prípravkov je v súčasnosti dosť široká, najpopulárnejšie sú chemické prípravky – na báze chlóru alebo kyslíka (bezchlórové). Chlórnany sa statočne pobijú nielen s baktériami a plesňami, ale aj s riasami. Liter bazénovej vody by mal obsahovať približne 0,3 mg chlóru. Pri tomto druhu dezinfekcie sa odporúča dať do vody pomaly rozpustný chlór (raz týždenne). A keďže baktérie sa po čase stávajú odolnými proti týmto dávkam, je nevyhnutné raz za mesiac vykonať tzv. šokovú úpravu rýchlo rozpustným chlórom, ktoré ich zničia.


Bazén s dobrou kondičkou

62810

Účinné v boji proti nečistotám sú aj ozonizátory – prístroje, ktoré pomocou ozónu likvidujú organické látky vo vode. Nevýhodou je, že množstvo ozónu vo vode pomerne rýchlo klesá, preto treba ozonizátor používať aj dvakrát denne po šesť hodín (závisí to od objemu bazéna). Bez použitia chemikálií môžete parazity zničiť aj pomocou intenzívneho ultrafialového žiarenia.

Niekto to rád horúce

Ak chcete bazén nahriať skôr, ako sa na to podujmú slnečné lúče a ovzdušie, máte na výber z niekoľkých možností. Najčastejšie sa používajú solárne kolektory, prietokových elektrické alebo plynové ohrievače, ale aj tepelné čerpadlá alebo výmenníky tepla. Každý systém (resp. jeho výkon) treba nadimenzovať podľa objemu bazéna. Dĺžka nahrievania bazénovej vody závisí od vstupnej teploty, od požadovanej výstupnej teploty a, samozrejme, treba rátať aj s tepelnými stratami vznikajúcimi pri pôsobení vonkajších faktorov (napr. vetra). Aby ste si oddýchli, teplota vody v bazéne by mala mať od 25 do 28 °C.


Bazén s dobrou kondičkou

62816

Ide zima, bude mráz

Dni sa skracujú, večery sú čoraz chladnejšie – končí sa leto, ohlasuje sa jeseň. V tomto období na väčšinu majiteľov bazénov čaká neodkladná povinnosť – zazimovanie ich „mokrého“ priateľa, ktorý im robil spoločnosť počas horúcich letných dní. Jednou z možností, ako prekryť bazén, je použiť ľahkú bezpečnostnú plachtu z mimoriadne dobre zaťažiteľnej polypropylénovej tkaniny. Jej montáž je jednoduchá a časovo nenáročná – zaberie len niekoľko minút. Špeciálny druh tkaniny, z ktorej je plachta vyrobená, plní hneď niekoľko funkcií – ich spoločným menovateľom je ochrana bazéna (a v niektorých prípadoch aj ochrana ľudí, najmä ak sú v rodine malé deti). Bazénová ochranná plachta by teda mala spĺňať tieto kritériá: nemala by cez ňu preniknúť nijaká špina, mala by zniesť aj snehovú záťaž, prípadne záťaž detí, ktoré sa k bazénu zatúlajú. Okrem toho je ideálnou ochranou proti slnečnému žiareniu a zabraňuje prehrievaniu vody v bazéne a vzniku rias. Tieto plachty sa obyčajne dodávajú aj s montážnym príslušenstvom.


Bazén s dobrou kondičkou

62818

Predtým ako bazén prikryjete, treba urobiť ešte zopár krokov. Ak vlastníte malý nadzemný bazén, vypustite vodu, vyčistite ho a zložte. Keďže zapustený bazén nemožno poskladať a odložiť do garáže, postup je trochu zložitejší. Na konci kúpacej sezóny (spravidla na jeseň) vypustite vodu pod úroveň cirkulačných rozvodov. Predídete tak ich roztrhnutiu za mrazu. Dôležité je aj rozobratie filtračnej jednotky a vyčistenie kartuše a piesku. Čerpadlo umiestnite do suchého prostredia a do zvyšku vody v bazéne aplikujte tzv. zazimovací prostriedok. Usadeniny na stenách očistite špeciálnym prípravkom (nie saponátmi!). Ak máte bazén zastrešený (to isté platí, ak máte bazén prekrytý zimnou plachtou), na jar odpadá namáhavé čistenie od nečistôt, medzi ktorými sa môžu vyskytnúť aj spadnutí ježkovia alebo myši. Plachtu treba dôkladne prichytiť, aby ju neodfúkol vietor. Správne zazimovaný bazén je polovicou práce pri jeho spustení do prevádzky na jar.


Bazén s dobrou kondičkou

62817

Voda pod strieškou

Ak patríte medzi nadšencov plávania, a keď si uvedomíte, že vám na kúpanie zostanú dva, prípadne tri mesiace, určite privítate možnosť predĺžiť si kúpaciu sezónu a vychutnávať si vodu čo najdlhšie. Riešením je zastrešenie bazéna, ktoré využíva slnečnú energiu na ohrievanie vody (tá dokáže zvýšiť svoju teplotu takmer o desať stupňov). Výhodou je, že voda v noci priveľmi nevychladne a v rodinnom bazéne sa tak môžete kúpať od apríla do októbra, dokonca aj v nepriaznivom počasí. Okrem toho prekrytie chráni vodu pred mechanickými nečistotami, ako sú padajúce listy, kúsky trávy či prach. Počiatočná investícia sa vám neskôr vráti v podobe menších nákladov na ohrievanie a čistenie vody v bazéne.






Ako spoznáte nesprávne zazimovaný bazén?

Veľmi jednoducho – po napustení tečie. Je to dôsledok vody „zabudnutej“ v cirkulačných rozvodoch, ktoré môžu v zime v dôsledku mrazu praskať. To platí aj pre uzatváracie ventily, filtračné nádoby a ostatné technologické zariadenia. Aj preto (ale aj aby vám nevznikli zbytočné náklady) nechajte zazimovanie bazéna na odbornú firmu.








  • Pred začiatkom sezóny sa odporúča bazénovú vodu vymeniť.


  • Bazén napúšťajte pitnou vodou.


  • Zásaditú vodu s vysokou hodnotu pH spoznáte aj podľa toho, že sa skoro po úprave zakalí, čo je dôsledok vylučovania rozličných látok, ako sú vápnik, železo a mangán. Navyše bude nepríjemne zapáchať chlórom.


  • Pravidelná údržba zahŕňa aspoň raz za týždeň odstránenie hrubých nečistôt, očistenie stien a dna a takisto priebežnú kontrolu hodnoty pH a koncentrácie chlóru vo vode.

Kategória: Relax Záhradné stavby
Tagy: bazén
Zdieľať článok

Diskusia