Zdroj: Mountfield

Budú bazény? A kam až porastú ich ceny?

14. 07. 2021 Zdieľať

Čo sa to deje? V tuzemsku vyvádza inflácia, centrálna banka zvyšuje úrokové sadzby, peniaze strácajú na hodnote. Rastú ceny spotrebného tovaru, výrobných aj stavebných materiálov, ocele, plechov, plastov, dreva, cementu, prosto všetkého. A samozrejme aj práce. Kto si chcel kúpiť nový byt, pristaviť garáž, zadovážiť si zapustený bazén alebo opraviť fasádu, ten bude musieť odteraz siahnuť do peňaženky oveľa hlbšie. „Mal som v pláne zatepliť chatu a potreboval som kúpiť ešte pár dosiek polystyrénu,“ popisuje šokujúcu skúsenosť z prvého júlového dňa Juraj Bielený z Prešova. „Oproti vlaňajšku bol o polovicu drahší, ale mal som teda ozajstné šťastie. Na druhý deň ho zrazu zdraželi o ďalších 120 percent! To je šialené. “

Kde sa špirála zastaví?

Nikto netuší. Skúsenosť z minulých kríz však hovorí, že ceny dokážu rásť závratnou rýchlosťou, ale klesať sa im nechce dlhé roky. Ekonómovia sa zhodujú. Nastupuje „druhá fáza globálnej pandémie“, tá ekonomická. Na celom svete bola veľmi narušená výroba aj obchodné vzťahy a s vážnymi problémami sa musí vysporiadať aj doprava.

Teraz alebo už nikdy?

Veľké problémy vznikajú samozrejme aj okolo rodinných bazénov. „Naši dodávatelia z tuzemska, USA, Portugalska aj ďalších krajín už avizujú, že ceny, za ktoré sme od nich bazénové komplety nakupovali vlani a ešte tento rok na jar, nie sú schopní do budúcna udržať,“ hovorí napríklad Bohdan Bláha, riaditeľ bazénovej divízie spoločnosti Mountfield, ktorá je lídrom na českom aj slovenskom trhu.

Množstvo výrobcov ohlasuje už na túto jeseň nárast cien až o 30 percent. „To si nepamätám ani z minulej ekonomickej krízy,“ dodáva Bláha.  Ale je tu ešte šanca sa dramatickému cenovému skoku vyhnúť. Jasno má Zdeno Pospíšil zo Senice. „Zapustený bazén sme si chceli zakúpiť budúcu jar, ale keď sa tak na to pozerám, tak sme sa s manželkou rozhodli na nič už nečakať a kupujeme ho hneď. Pretože o rok by sme naň už asi nemali,“ hovorí pán Pospíšil.

Kopaný bazén pred rodinným domom

Bazén z radu Compact, typ Ametyst. Zdroj: Mountfield

Šanca ešte existuje

Podobne teraz uvažujú aj ďalší záujemcovia o bazén. Lenže väčšina bazenárskych firiem má prázdne sklady, a tak sľubuje svojim zákazníkom bazény s dodaním až v budúcom roku. Za aké ceny? A nemôže sa čoskoro stať, že budú bazény dokonca na poradovník? „Vylúčiť teraz asi nemôžeme nič,“ hovorí Bohdan Bláha z Mountfieldu. Nám sa podarilo vďaka včasným jednaniam s dodávateľmi zabezpečiť dostatok bazénov a na začiatku tohto týždňa máme k dispozícii ešte 132 luxusných zapustených bazénov a za pôvodné ceny. „Sme schopní ich ľuďom na záhrade inštalovať vo veľmi krátkom čase, takže by sa tento rok mohli kúpať vo svojom,“ dodáva zástupca tejto firmy.

Bazén pred rodinným domom a žena na lehátku

Bazén z radu Compact, model Diamant. Zdroj: Mountfield

Bez betónu a na mieru

K dostaniu sú špičkové zapustené bazény hneď v piatich radoch. Stavebnicové modely Mercury, keramické Compact, dizajn-kompozitné Metropole, sklo-kompozitný Coral a fóliové Ibiza. Podľa p. Blahu je teraz najväčší záujem o portugalské stavebnicové bazény Mercury. A to hneď z niekoľkých pochopiteľných dôvodov. Prídu lacnejšie, pretože vďaka premyslenej konštrukcii nie je potrebné na podporu stien ich obbetónovanie.

Kopaný bazén pred vilou s výhľadom

Bazén z radu Mercury, typ Algarve. Zdroj: Mountfield

Steny sú montované na mieste zo silných oceľových panelov. Preto nie je nutný žeriav, ako v prípade monolitických. Tým sa významne skracuje aj čas potrebný na realizáciu bazéna. Dĺžku, šírku aj hĺbku bazénov Mercury si je možné urobiť tzv. na mieru. „S výberom konkrétneho modelu pomôžu ľuďom naši bazénoví špecialisti v ktorejkoľvek firemnej predajni. Pripravia nezáväznú kalkuláciu a každému sa osobne venujú od začiatku realizácie až po odovzdanie hotového bazéna,“ hovorí odborník z Mountfieldu Bohdan Bláha.

Nejde len o bazény

Obrovské problémy s nedostatkom vstupných materiálov, kovov, tvrdených plastov, chemických prípravkov alebo elektronických súčiastok, sa vysporiadavajú aj výrobcovia širokej škály bazénového príslušenstva. Odborníci naprieč celým odborom už varujú pred prudkým nárastom cien tepelných čerpadiel na ohrievanie vody, automatických vysávačov alebo pieskových filtrácií. Ale týka sa to aj populárnych bazénových zastrešení, na ich výrobu je potrebné veľa nedostatkového hliníka a špeciálnych plastových dosiek, alebo aj bežných prípravkov na ošetrenie vody.

Viac informácií na www.mountfield.sk

Zdroj: PR článok Mountfield a.s.

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: bazén bazénové zastrešenie ceny návrhy bazénov záhradné bazény
Zdieľať článok