Vyčariť na záhrade vlastný luxusný bazén? Máte najvyšší čas.

04. 03. 2021 Zdieľať

Najvhodnejšou dobou na kúpu bazéna sú práve jarné mesiace. Okrem toho, že teraz bazén kúpite rozhodne výhodnejšie, budete mať navyše aj dostatok času na jeho inštaláciu a sprevádzkovanie. Zabezpečíte si tak parádnu kúpaciu sezónu.

Záujem o bazény rastie každým rokom, ale výrazný nárast zaznamenali predajcovia v minulom roku. Ľudia v dôsledku korona vírusovej pandémie trávili väčšinu voľna na svojich záhradách pri domoch či na chatách a chalupách a budovali si svoje vlastné oázy kúpania. Dokonca dopyt prevyšoval ponuku.

Bazény môžeme v zásade rozdeliť do dvoch skupín: na jednoduché nadzemné bazény a rodinné zapustené bazény, radí Bohdan Bláha, vedúci odboru kopaných bazénov spoločnosti Mountfield.

Nadzemné bazény sú najlacnejším a najjednoduchším riešením. Najkratšiu cestu ku kúpaniu vo vlastnom bazéne predstavujú nadzemné  samonosné nafukovacie či rámové bazény. V ich prípade nie je potrebné zaoberať sa zložitou inštaláciou. Nafukovacie bazény len nafúknete, napustíte vodou a môžete sa okamžite kúpať. Rámové bazény zostavíte pomocou rýchlospojok, napustíte vodou a hneď si užívate kúpaciu sezónu.

Ďalšou alternatívou rodinných bazénov sú fóliové bazény so stenou z hlbokoťažného oceľového plechu. Ich sprevádzkovanie je možné zvládnuť v priebehu jedného jediného dňa. Ich výhodou je okrem iného aj to, že ich môžete aj čiastočne alebo celkom zapustiť do zeme, prípadne do svahu. K dispozícií sú v rôznych objemoch, veľkostiach a v kruhovom alebo oválnom prevedení. Finálnu podobu bazéna si môžete dotvoriť podľa svojho, napríklad vďaka možnosti výberu vnútorných fólií s rôznym vzorom.

Nadzemný bazén Azuro

Nadzemný bazén Azuro

Nadzemný bazén Azuro Zdroj: Mountfield

Pokiaľ zákazník od bazéna očakáva viac, je pred ním pomerne zložitá úloha. Zvoliť správny zapustený bazén totiž nie je vôbec jednoduché a neexistuje žiadna univerzálna voľba vhodná pre každého. Každý pozemok je totiž iný a s ohľadom na to je niekedy nevyhnutné voliť určitý typ bazéna, ktorý sa však musí páčiť aj budúcemu majiteľovi. Záujemca by mal preto osloviť renomovanú firmu, ktorá ponúka veľké množstvo konštrukčne rôznorodých bazénov, zabezpečí vám komplexné služby a prevedie vás  celou cestou. Od samotného výberu až po inštaláciu a prevádzkovanie a zároveň bude schopná sa v budúcnosti o váš bazén aj postarať a ponúknuť ďalšie služby, ako napríklad odborné zazimovanie a odzimovanie bazéna.

Ideálnym postupom je hneď na začiatku požiadať bazenársku spoločnosť o príchod špecialistu na váš pozemok, aby ste predstavy o bazéne konzultovali priamo na mieste. Rady, ktoré pri tom získate, môžu byť na nezaplatenie a do budúcna môžu ušetriť dosť peňazí. Nejde len o výber bazéna vhodného konkrétne pre váš pozemok (v závislosti na veľkosti záhrady, na geologickom podloží, členitosti alebo svahu na pozemku, výskytu spodnej vody a podobne), ale tiež o rady týkajúce sa napr. dopravy, manipulácie, uloženia alebo zladenia bazéna s celkovou podobou záhrady a domu.

Čo sa týka luxusných zapustených bazénov, medzi najobľúbenejšie patria bazény stavebnicové a dizajn-kompozitné, ktoré sa skladajú z rozmerovo variabilných modulov umožňujúcich realizovať bazén doslova na mieru – vybrať rozmery presne pre konkrétnu záhradu alebo zvoliť viacúrovňové dno. To znamená, že na jednej strane môže mať plytčinu pre bezpečné hry detí a na druhej strane hĺbku pre skoky do vody a potápanie. Tento typ bazénov je vďaka extrémne dlhej životnosti a montáži z jednotlivých modulov, tou najvhodnejšou voľbou aj pre montáž v interiéri a na horšie prístupných miestach. Teleso stavebnicových bazénov sa skladá zo silno stenných oceľových panelov so špeciálnym žiarovým zinkovaním, ktoré zaručujú nekompromisnú pevnosť. Jednoduchú stavebnú prípravu pre osadenie bazéna bez využitia betónu na oporu stien aj dokončovacie práce zvládnu šikovní kutilovia aj svojpomocne. Kedykoľvek môžete aj zmeniť vzhľad bazéna jednoduchou výmenou vnútornej fólie.

Stavebnicový bazén radu Mercury, model Porto

Stavebnicový bazén radu Mercury, model Porto

Stavebnicový bazén radu Mercury, model Porto. Zdroj: Mountfield

Teleso dizajn-kompozitných bazénov tvoria špeciálne panely z vysokopevnostného kompozitného materiálu s výbornými tepelne izolačnými vlastnosťami. Vnútorný povrch týchto typov bazénov tvorí špeciálna vinylová vrstva s vysokou odolnosťou a životnosťou až 20 rokov.

Dizajn-kompozitný bazén Métropole, typ Monaco 

Dizajn-kompozitný bazén Métropole

Dizajn-kompozitný bazén Métropole, typ Monaco. Zdroj: Mountfield

Ďalším typom sú skeletové sklo-kompozitné a keramické bazény, ktoré sú vyrobené ako jeden kus na forme. Štruktúra steny bazénov tak nie je oslabená žiadnymi spojmi ani zvarmi a zabezpečuje teda veľmi dlhú životnosť.

Moderné sklo-kompozitné bazény majú mimoriadne pevnú konštrukciu zo sklo-kompozitu zloženého z niekoľkých špeciálnych vrstiev. Tento materiál na rozdiel od bežného sklolaminátu netrpí osmózou, ktorá býva častým problémom sklo-laminátových bazénovú Bazény majú tuhú a odolnú škrupinu spevnenú sklenými vláknami. Majú integrované schodisko s protišmykovými nášľapmi, vďaka ktorému je vstup do vody mimoriadne komfortný a bezpečný.

Sklokompozitný bazén Coral, typ Hit

Sklokompozitný bazén Coral

Sklokompozitný bazén Coral, typ Hit. Zdroj: Mountfield

Luxusné keramické bazény sú vyrobené z materiálu, ktorý neoxiduje, nekrehne, je tepelne a tvarovo stály a veľmi odolný proti mechanickému poškodeniu. Ich steny sú tvorené z niekoľkých vrstiev. Jednou z nich je aj vrstva keramická. Sú tvarovo prepracované a v exkluzívnych 3D farbách. Ich obrovskou výhodou je aj veľmi rýchla, jednoduchá a lacná stavebná príprava.

Keramický bazén Compact, typ Ametyst

Keramický bazén Compact

Keramický bazén Compact, typ Ametyst. Zdroj: Mountfield

Viac informácií na www.mountfield.sk 

Zdroj: PR článok Mountfield a.s.

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: bazény keramické bazény nadzemné bazény stavebnicové bazény záhradné bazény
Zdieľať článok