Zdroj: BAZENSERVIS

Čo všetko potrebuje bazén?

06. 06. 2022 Zdieľať

Zapustený bazén predstavuje nielen veľkú finančnú investíciu, ale aj zásah do záhrady. Svoj priestor si vyžaduje nielen bazén samotný, no i technológie, doplnky, terasa a spevnené plochy, ba aj zeleň v jeho okolí.

1. Umiestnenie bazéna

Bazén je najlepšie umiestniť čo najbližšie k existujúcej alebo plánovanej terase a tak, aby ste si zachovali dostatok súkromia. Pozor však dávajte na blízko vysadené stromy, pretože lístie bude padať do vody a komplikovať vám údržbu. Myslite na to, aby ste mali okolo bazéna dostatok voľného miesta na bezpečný pohyb, ktorý oceníte nielen pri vodných hrách, ale aj pri starostlivosti oň. Nájdite mu miesto na slnečnej strane záhrady a v závetrí. Ak premýšľate nad krytým bazénom, ktorý chcete používať i počas nepriaznivého počasia, umiestnite ho čo najbližšie k dverám do domu.

Vila s bazénom

Zdroj: iStock

2. Veľkosť a tvar bazéna

Na osvieženie vám stačí aj menší bazén, na kondičné plávanie postačí bazén s veľkosťou 2,5 × 4 metre a protiprúd. Odporúčaná veľkosť rodinného bazéna je najmenej 6 × 3 metre. Na bežné využívanie je optimálna dĺžka 4 metre, pre plavecký bazén rátajte s minimálnou dĺžkou
8 m. Netreba zabúdať ani na hĺbku – kvalitne si zaplávate vo vode hlbokej minimálne 1,2 m. Ak chcete na pozemku dobre využiť priestor, namiesto okrúhleho si zvoľte obdĺžnikový tvar bazéna. Prednosť im dávajú najmä plavci, dobre sa umiestňujú do rohu a ich strešné prekrytie je aj najmenej finančne nákladné.

Vidiecka vila s bazénom a upravenou záhradou

Zdroj: Shutterstock

3. Spevnené plochy

Plocha okolo bazéna by mala byť aspoň v šírke 120 centimetrov, aby sa na nej pohodlne obišli dve osoby. Na pohodlné sedenie a opaľovanie na terase vytvorte plochu aspoň 20 m2. Betónová dlažba vám bude ladiť s fasádou, drevo bude príjemné na dotyk, no vyžaduje si väčšiu starostlivosť. Dobrou alternatívou sú WPC dosky, ktoré sú takmer bezúdržbové a odolávajú všetkým rozmarom počasia. Ich povrch je odolný, protišmykový a neublíži im ani chlórovaná či slaná voda, preto sa výborne hodia práve k bazénom. WPC profily Timbermax majú vďaka povrchovej úprave Protect shell oproti klasickým kompozitným doskám vysokú farebnú stálosť a nulovú nasiakavosť. Vďaka tomu sú absolútne odolné proti fľakom a škvrnám a výrobca na ne ponúka 25-ročnú záruku. Viac sa dozviete na timbermax.sk.

Luxusný moderný dom s bazénom

Zdroj: Timbermax

NÁŠ TIP

Na veľkosti terasy rozhodne nešetrite. Prieskumy prezrádzajú, že práve tu trávia majitelia bazénov takmer 90 % celkového času (a nie v samotnom bazéne, ako by sme čakali).

4. Technológie

Ak sa technológia nachádza pod zemou tak cca 1,25 × 2 m, môže susediť priamo s niektorou stenou bazéna. Solárne panely sú na ohrievanie vody najvýhodnejšie a vďaka slnečnému teplu sú zadarmo. Ak plánujete ohrievať vodu tepelným čerpadlom, dbajte na to, aby bol okolo neho dostatok voľného priestoru (kruh s priemerom asi 1 m) na nasávanie teplého a vypúšťanie odpadového studeného vzduchu. Technológia nemusí byť v zemi pri bazéne, ale napríklad ďalej od bazéna v garáži, záhradnom domčeku a podobne. Taktiež môže byť v zemi v samostatnej plastovej šachte.

Ukážka prierezu bazéna v zemi

Zdroj: iStock

5. Úprava vody

Ak ste sa v bazéne rozhodli pre slanú vodu, na nízku koncentráciu soli vo vode vás upozorní zariadenie na automatickú úpravu vody SaltRelax PRO od nemeckého výrobcu BAYROL, ktoré je vhodné pre bazény s nízkou slanosťou. Zároveň sa postará o automatickú reguláciu pH, reguláciu teploty, ovládania svetiel a ďalších atrakcií vrátane záhradného osvetlenia. Toto všetko môžete nastaviť na veľkom farebnom 2,8” TFT displeji s jednoduchým a intuitívnym ovládaním cez menu v slovenčine. Svoj bazén môžete kontrolovať a riadiť aj na diaľku cez PC alebo smartfón. bazenservis.sk

Salt Relax PRO technológia na úpravu vody v bazéne

Zdroj: BAZENSERVIS

Výberu vhodného bazéna venujte dostatok času a oslovte špecialistu. Rady, ktoré získate, sú na nezaplatenie. Odborník vám pomôže zvážiť veľkosť pozemku, geologické podložie, členitosť či svahovitosť exteriéru, prípadný výskyt spodnej vody a pod. Navrhne vám najlepšie umiestnenie bazéna a odporučí technológie a doplnky podľa vašich predstáv.

Rastliny a zeleň

Zeleň okolo bazéna vytvorí dovolenkovú atmosféru, ale i žiadané súkromie. Pergoly s popínavými rastlinami a živé ploty vysádzajte vždy v dostatočnej vzdialenosti od vody. Tie by mali byť vytvorené z neopadavých, rýchlorastúcich a podľa možnosti tvarovateľných drevín. Vhodné sú ihličnany, napríklad tuje, cyprušteky alebo tisy. Zo vždyzelených listnáčov vynikne vavrínovec, ktorý navodí atmosféru slnečného Stredomoria. Do našich podmienok je vhodná napríklad palmička nízka (Chamaerops humilis) alebo trachykarp (Trachycarpus fortunei), ktoré môžu pri správnom zimovaní zostať aj vonku.

Bazén v bohatej záhrade

Zdroj: iStock

NÁŠ TIP

Do vegetačných nádob vysaďte exotikou dýchajúce dreviny – citrusy, agapanty, oleandre, olovníky, ľuľky, ibišteky, lantany, chryzantémovky, durmany, granátovníky, figovníky či muškáty.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Isifa/Shutterstock, iStock, Bazenservis, Timbermax

Zdroj: Môj dom Špeciál

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: bazén návrhy bazénov záhradné bazény záhradné inšpirácie
Zdieľať článok