Sauna svojpomocne

20. 07. 2005
Zdieľať

V zásade máme dve možnosti: buď si obstaráme saunu s dodávkou na kľúč vrátane montáže, alebo sa pustíme do stavby sauny sami a kúpime si len saunové kachle, prípadne niektoré stavebné prvky.

Pod saunové „stavebnice“ sa odporúča použiť bežnú podlahu s dlažbou; v mieste pôdorysu sauny je sokel vysoký asi 5 až 10 cm. Sklon jeho hornej hrany by mal smerovať do potného priestoru, čo je najdôležitejšia časť sauny, kde sa organizmus prehrieva a nastáva potenie. Tento sklon zaručuje, aby voda pri umývaní potného priestoru nezatekala do drevenej konštrukcie stien. Zabráni sa tak prehnívaniu spodnej časti sauny. Sklon hrany však nie je nevyhnutný.Izolácia stien býva rôzna. Ak steny sauny tvoria panely, medzi vnútornú a vonkajšiu časť izolácie sa vkladá minerálna vlna a hliníková fólia alebo minerálna plsť. Fólie sa musia na stĺpcoch prekrývať asi o 5 cm. Najdôležitejšia je izolácia stropu, ktorá musí mať dvojnásobnú hrúbku, približne 14 až 16 cm. Nevhodnou izoláciou sú penový polystyrén, molitan, polyuretán alebo izolačné peny a izolácie obsahujúce asfalt. Pri vyšších teplotách by sa totiž mohli uvoľňovať škodlivé látky.

Vhodné drevo

Pri výbere dreva na sauny a na ich vnútorné vybavenie treba zvoliť také druhy, ktoré nevysýchajú ani nenapúčajú. Preto nie sú vhodné borovica a ostatné dreviny obsahujúce živicu. Pri vysokých teplotách, ktoré bývajú hlavne pri strope sauny, hrozí, že zo stropu začne kvapkať smola. Výsledkom by mohli byť popáleniny až tretieho stupňa. Takisto je nevhodné drevo upravené impregnáciou alebo náterom. V teple sa chemické látky uvoľňujú a mohli by podráždiť pokožku alebo dokonca poleptať dýchacie cesty či pokožku.
Naopak škandinávska borovica alebo smrek, ktoré rastú pomaly v tvrdých podmienkach, sú ideálne. Navyše krásne voňajú. Niektorí naši výrobcovia používajú na obklad a stropy topoľové drevo, ktoré neobsahuje živicu a dobre prijíma vodu. Rovnaké drevo možno použiť aj na výrobu lavíc a roštov. Fínski výrobcovia ho však nemajú radi, tvrdia, že v teple nevonia.
Dôležitá je aj pevnosť dreva. Preto je v obľube práve drevo zo škandinávskeho smreka, a to zo stromov starých aj 120 až 150 rokov, ktoré má dostatočnú pevnosť. Pevné drevo bráni tzv. preliačeniu materiálu. Na vnútorné zariadenie – lavice a rošty – možno použiť abachové drevo, pochádzajúce z tropickej Afriky. Tento materiál nevedie ani neabsorbuje teplo.

Pohodlie v saune

Odborníci odporúčajú pre jednu osobu v saune minimálne 1,4 kubického metra, pričom aspoň jeden „vodorovný“ rozmer by mal mať približne dva metre. Človek si tak môže v saune dopriať odpočinok v ľahu na prični. V saune nie je všade rovnako teplo – pri nohách býva teplota asi 47 °C, okolo bokov a pásu asi 65 °C, ale hlava býva v miestach, kde teplota dosahuje až okolo 100 °C. (Záleží samozrejme na tom, na akú teplotu chceme saunu vykurovať. Vo Fínsku dosahuje teplota v saune maximálne 85 °C, preto v nej ľudia zásadne sedia.) Pretože naše termoregulačné centrum je v zátylku, môžeme mať pocit dostatočného prehriatia – a odísť sa ochladiť. Lenže prehriatie sa v takomto prípade týka len hlavy. Preto možnosť ľahnúť si v saune je veľmi dôležitá, lebo v ľahu je rozdiel v prehriatí hlavy a nôh maximálne 3 °C.
Sauna môže mať aj tvar trojuholníka, len musíme dbať na to, aby v kúte naproti kachliam fungoval prirodzený odvod vzduchu.

Kachle

Vykurovanie v saune možno zabezpečiť elektrickými kachľami, na ktoré sa dávajú lávové kamene alebo kamene z fínskej žuly, ktoré sa polievajú vodou. Vhodné sú kachle ovládané pomocou vonkajších panelov alebo elektronicky riadiacim kontrolným panelom, ktorý stráži vopred nastavené hodnoty, a tak výrazne znižuje spotrebu energie. Pri malých saunách, kde sa používajú vykurovacie zariadenia s výkonom do 3,6 kW (maximálne 4,5 kW), stačí na zapojenie obyčajná zásuvka s napätím 220 V (ale spojená napevno, inak by nemusela vydržať a mohla by „vyhorieť“), výkonnejšie kachle potrebujú až 380 V.
Veľmi dôležitá je aj vlhkosť vzduchu, ktorá by sa mala pohybovať okolo 15 až 30 percent. Vyššiu vlhkosť nemusí znášať každý. Na trhu sú preto vlhkomery alebo termostaty, ktoré regulujú pomer vlhkosti a teploty. Keď je vlhkosť vyššia, oveľa ťažšie sa budeme potiť. Pretože telo sa potením bráni vysokým teplotám, organizmus by sa mohol prehriať.
V saune možno kúriť aj drevom či dokonca rašelinou, alebo briketami, ale v tom prípade musia byť kachle pripojené k tehlovému, kamennému alebo kovovému komínu. Inštalácia a dodržanie všetkých bezpečnostných podmienok sú, samozrejme, oveľa náročnejšie než pri elektrických kachliach.

Osvetlenie

Svetlo by malo byť spravidla biele, tlmené. V posledných rokoch sa začala aplikovať farebná terapia. Pomocou štyroch farieb – červenej, zelenej, modrej a žltej – možno zvýšiť relaxačné účinky. Zelené svetlo je optimistické, upokojujúce, červené je pre dynamické a veselé osoby, ktoré si nepripúšťajú problémy, modrá vyhovuje romantikom a žltá je farbou slnka – a slnko je život. Farby možno využívať postupne alebo si možno zvoliť svoju obľúbenú. Intenzita osvetlenia potnej miestnosti by nemala prekročiť 40 luxov.

Kategória: Relax
Tagy: drevo sauna
Zdieľať článok

Diskusia