Tri veci v domácnosti, ktoré by ste mali urobiť, aj keď to nemáte vo zvyku. Odmenou vám bude poriadok a úspornejšie bývanie
Šikovné riešenia každodenných problémov.
I. Ako vyčistiť zamatovú pohovku
Najprv skontrolujte, či je látka pohovky alebo kresla stálofarebná – malú skrytú oblasť pohovky pretrite vlhkou bielou handričkou. Ak na nej nezostane žiadna farba, potom na čistenie nebudete potrebovať profesionála. Každodenný prach a nečistoty na povrchu a vo švíkoch pohovky čistite aspoň raz za týždeň pomocou vysávača s mäkkou kefou.
Fľaky od tekutín jemne utrite vlhkou handričkou. Pokúste sa použiť čo najmenej vody, pretože väčšie množstvo môže zanechať vlhké stopy. Vyhnite sa drhnutiu látky, poškodí tkaninu a spôsobí jej sploštenie.
Ak potrebujete vyčistiť celú pohovka, vyskúšajte parný čistič na najnižšom nastavení s nadstavcom s mäkkou kefou. Tento postup najskôr otestujte na malej ploche, ktorá nie je za normálnych okolností na očiach, a ubezpečte sa, či parný čistič nepoškodí látku.
II. Pretrieďte špajzu
Či už máte špajzu ako samostatnú miestnosť, alebo máte suché potraviny v skrini, poriadok pri ich skladovaní je dôležitý z mnohých hľadísk. Uprataná špajza je efektívna, preto sa určite oplatí investovať do pár sklenených nádob alebo pohárov s vrchnákom na udržanie čerstvosti potravín, prehľadu i poriadku v regáloch a policiach.
Všetky cereálie, strukoviny, múky, cukor, cestoviny, sušené ovocie a korenia presypte z pôvodných obalov do pohárov alebo iných nádob zo skla. Vyberte nádoby s vrchnákmi, ktoré majú gumové tesnenia – udržujú obsah vzduchotesný a stále čerstvý.
Nádoby usporiadajte podľa druhu potravín, nalepte na ne štítky, aby ste presne vedeli, čo je v každej z nich, a pridajte poznámku o dátume spotreby, ktorý odpíšete z pôvodného balenia.
Vyhýbajte sa použitiu lacných plastových nádob, ktoré môžu obsahovať škodlivé chemikálie a odovzdať skladovaným potravinám nepríjemný pach.
III. Rýchle triky na úsporu energie
Stačí málo a všimnete si to na účtoch za energie.
1. Odpojte nabíjačky
Nabili ste si telefón alebo tablet? Nenechávajte nabíjačky zbytočne v zásuvkách. Odpojte ich, pretože do zariadenia prúdi elektrina, aj keď nenabíjate.
2. Sušte bielizeň na sušiči
Ak je to možné, vyhýbajte sa používaniu sušičky bielizne. Radšej sušte vonku alebo zaveste oblečenie na sušič do interiéru. Bonus navyše – vyššia vlhkosť v suchých bytoch.
3. Neprepĺňajte kanvicu
Zalievate si kávu alebo čaj? Kanvicu naplňte len takým množstvom vody, aké potrebujete.
Čím viac jej prevaríte, tým viac energie miniete.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom