Zdroj: Shutterstock

Pomôžu vám ušetriť nemalé sumy za elektrinu a chránia životné prostredie. Ako si vybrať energeticky úsporné spotrebiče?

22. 08. 2023
Zdieľať

Výber a nákup energeticky efektívnych a úsporných spotrebičov nielen chráni životné prostredie, ale pomôže vám ušetriť nemalé sumy za elektrinu. V mnohých prípadoch aj za vodu. Ako si však z toho množstva výrobkov na trhu vybrať správne?

Keď nakupujete spotrebiče, myslite hneď na dve sumy, nielen na tú, ktorú vidíte na spotrebiči. Múdrejšie je nákupnú cenu brať len ako zálohu.

Druhou, dôležitejšou sumou sú náklady na prevádzku nového pomocníka do domácnosti, ktoré budete platiť každý jeden mesiac dlhé roky. Napríklad chladničky vydržia v priemere 12, práčky približne 11, izbové klimatizácie asi 9 rokov.

9 krokov k správnej voľbe spotrebiča

1. Prezrite si štítky

Najlepším pomocníkom pri výbere spotrebičov sú štítky a označenia na nich. Naznačujú, koľko budete platiť za energie. Všímajte si písmená, ktoré sú uvedené pri energetickej účinnosti – od A až po G.

Najlepšou voľbou sú spotrebiče s označením A s pridanými znamienkami +. Samozrejme, nie všetky môžu reálne dosiahnuť tie najvyššie hodnotenia. Napríklad pri televízoroch sú za úsporné považované produkty s označením D a E.

Prečítajte si tiež
Ako znížiť účet za elektrinu v lete na minimum? Tieto tipy vám pomôžu skrotiť klimatizáciu aj spotrebiče v domácnosti

2. Zvoľte správnu veľkosť

Myslite aj na veľkosť spotrebičov, a to nielen preto, či sa zmestia na vami vybrané miesto. Priveľká práčka alebo umývačka riadu, ktorú pravidelne používate, aj keď je poloprázdna, je oveľa menej efektívna ako menší spotrebič, ktorý naplníte úplne. Taktiež platí, že plná chladnička je efektívnejšia ako tá, ktorá je vždy prázdna alebo poloprázdna.

Keďže spotrebiče sú rozdelené do kategórií podľa veľkosti, veľká a malá chladnička môžu mať rovnaké energetické hodnotenie, ale väčší model i tak spotrebuje viac elektriny. Takže hľadajte produkt s najlepším energetickým hodnotením vo veľkosti, ktorú potrebujete.

Funguje to aj naopak: ak do domu nainštalujete primalé klimatizačné jednotky, budú neefektívne, pretože na chladenie musia byť dlhšie zapnuté a vynaložiť viac úsilia.

Ako úspornejšie prať

Zdroj: Shutterstock

3. Všímajte si ekologické nastavenia

Ekologické programy, napríklad na umývačkách riadu či práčkach, pomáhajú akýkoľvek spotrebič používať ekologickejším spôsobom. Samozrejme, energiu šetrí aj pranie bielizne či umývanie riadov pri nižších teplotách. No nie vždy je to ideálne z hľadiska hygieny.

Viete, že…?

… výmenou sušičky bielizne za odvlhčovač ušetríte energiu a znížite náklady za elektrinu? Ešte lepšie je sušenie vonku vždy, keď je to možné. Rovnako je efektívnejšie kúpiť chladničku s mrazničkou hore alebo dole ako tú, ktorá má mraziacu a chladiacu časť vedľa seba.

4. Zvážte inteligentné spotrebiče

Mnohé inteligentné spotrebiče sú energeticky oveľa účinnejšie ako tie, ktoré nie sú kontrolované inteligentnými elektromermi či domácimi systémami riadenia energie. Dôvod je jednoduchý: pomáhajú lepšie využívať elektrickú energiu v čase mimo špičky.

Napríklad inteligentná klimatizácia bude bežať o niečo menej často, smart ohrievač vody zase upraví cyklus ohrevu tak, aby pracoval v čase, keď sú náklady na energiu nižšie, a to bez toho, aby to ovplyvnilo ich výkon. Aj klasickú práčku či umývačku môžete nastaviť tak, aby sa zapla v čase, keď je nižší dopyt po elektrine.

Prečítajte si tiež
Cez mobil doplníte aj vodu v kúpacom jazierku! Inteligentná pasívna drevostavba dokáže ešte oveľa viac

5. Umývačka riadu – veľký žrút energie

Umývačky riadu sú energeticky najhladnejšie domáce spotrebiče. Ešte skôr ako ju zapnete preto skontrolujte, či je skutočne plná, a ak je to možné, použite ekologický program. Ako sme už spomenuli, výber spotrebičov s eko nastavením je dobrý spôsob, ako znížiť účty za elektrinu, ale aj vodu. Nepoužívajte ich však, ak riad potrebuje hygienickú očistu, najmä ak ste ho použili na prípravu surového mäsa, rýb či vaječných jedál.

Dobrou správou je, že výrobcovia umývačiek riadu za posledných 20 rokov výrazne znížili spotrebu energie týchto produktov. Týka sa to tiež vody. Kým kedysi umývačky spotrebovali priemerne 10 až 12 litrov na jeden cyklus, dnes je to už o polovicu menej.

Ekologické nastavenia domácich spotrebičov

Zdroj: Shutterstock

6. Chladnička s EKO režimom

Chladničky logicky patria medzi energeticky najnáročnejšie spotrebiče, pretože musia byť spolu s mrazničkami zapnuté nonstop. Napriek tomu existujú spôsoby, ako znížiť spotrebu energie. Neprepĺňajte ich, minimalizujte počet otváraní a zatváraní dverí a keď odchádzate na víkend alebo na dovolenku, prepnite spotrebič do „dovolenkového“ alebo EKO režimu.

Prečítajte si tiež
10 najväčších chýb, ktoré robia Slováci vo svojich kuchyniach. Riešenia sú často veľmi jednoduché

Ak máte tú možnosť, určite sa oplatí investovať do inteligentnej chladničky s mrazničkou, ktorú môžete ovládať prostredníctvom aplikácie. Aký má význam? Napríklad ak náhodou niekto z vašej rodiny nechá na chladničke otvorené dvierka, dostanete pripomienku, aby ste ich zatvorili.

Prostredníctvom aplikácie môžete meniť tiež režimy, napríklad spustiť super chladenie alebo intenzívne mrazenie. Je to vhodné, keď viete, že onedlho budete vykladať nákup, pri ktorom musia zostať dvierka otvorené dlhšie ako zvyčajne.

Energetické štítky domácich spotrebičov

Zdroj: Shutterstock

7. Aj variť sa dá úsporne

Moderné rúry sú dobre izolované, aby sa predišlo nadmerným tepelným stratám, a zvyčajne majú priaznivé energetické hodnotenie. Existujú však ďalšie funkcie, na ktoré si treba dať pozor.

Funkcie rýchleho ohrevu zvyčajne spotrebujú podstatne viac energie ako ekologicky úspornejší režim, ktorý jedlo ohrieva pomalšie, ale stabilnejšie. Samozrejme, zaberá viac času.

Tiež sa oplatí vyhýbať vareniu viacerých jedál naraz a častému otváraniu dvierok rúry, keď pečiete.

Úsporné kuchynské spotrebiče

Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Odborníci považujú indukčné varné dosky za energeticky účinnejšie ako ostatné typy. Je to preto, že indukčný proces ohrieva iba dno hrnca a nie varnú dosku, takže tepelné straty dosahujú minimum a energetická účinnosť maximum.

Aj mikrovlnka ohrieva jedlo energeticky efektívnejšie ako rúra, pretože sa sústredí len na jedlo a nezohrieva sa samotný spotrebič. Samozrejme, všetko má svoje za a proti a existujú aj ďalšie vlastnosti spotrebičov, ktoré treba pri príprave jedla zvážiť.

8. Kanvica alebo kohútik s vriacou vodou?

Relatívne novým objavom v moderných kuchyniach je priamo v dreze zabudovaný kohútik, ktorý vám nadávkuje podľa potreby vriacu vodu. Tak si ľahko zalejete čaj či kávu bez potreby vodu ohrievať v rýchlovarnej kanvici. Dokonca zabudovaným kohútikom ušetríte energiu.

Prečítajte si tiež
Ako funguje solárny ohrev vody a koľko vďaka nemu ušetríte

Priemerná kanvica spotrebuje približne 2 200 W na uvarenie 1,7 litra vody a používame ju niekoľkokrát denne. Na rozdiel od toho, na udržanie vody vo vysokovákuovej izolačnej nádrži na bode varu je potrebných iba 10 W za deň. Táto nádrž je pripravená okamžite dodať vriacu vodu cez ďalší kohútik na dreze.

Pri používaní kanvice ušetríte tak, že vždy dáte zohriať len primerané množstvo vody – toľko, koľko potrebujete. Nikdy nie viac.

Zabudovaný kohútik na vriacu vodu

Zdroj: Shutterstock

9. Ako úspornejšie prať

Okrem hlavnej zásady – nespúšťať prací cyklus, keď nie je bubon dostatočne naplnený – ušetríte eko programom alebo praním pri nižšej teplote (ak je to vhodné). Ešte viac energie ako práčky míňajú sušičky, preto určite vyberte tie najúspornejšie a radšej si priplaťte.

Okrem energetického štítku si všímajte, či majú senzory, ktoré oznámia, kedy je oblečenie suché. A v tom momente sušičku vypnite.

Ako ešte zvýšite energetickú účinnosť spotrebičov?

Bez ohľadu na to, či sú vaše spotrebiče energeticky účinné alebo nie, nikdy ich neponechávajte v pohotovostnom režime. Je to síce pohodlné, ale vaše účty budú vyššie, ako keď budete spotrebiče poctivo vypínať.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom špeciál

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci energeticky úsporné bývanie šetrenie v domácnosti úspora energie
Zdieľať článok
Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie VianoceASB.sk

Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie Vianoce

Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiuASB.sk

Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiu

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietkaDom z tehly

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietka

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je o niečo zelenšia. Ušetrí za vykurovanie aj elektrinuASB.sk

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je o niečo zelenšia. Ušetrí za vykurovanie aj elektrinu

Diskusia