Zdroj: Shutterstock

Ako znížiť účet za elektrinu v lete na minimum? Tieto tipy vám pomôžu skrotiť klimatizáciu aj spotrebiče v domácnosti

27. 07. 2023
Zdieľať

Náklady za klimatizáciu a chladenie sa vedia poriadne podpísať pod účty, ktoré platíte za energie. Dobrou správou je, že existuje množstvo jednoduchých a účinných trikov, ako i v horúcom lete šetriť energiu, a tým pádom i peniaze, ktorých nikdy nie je nazvyš.

Automaticky predpokladáme, že v zime minieme viac na energiách ako v lete. Predsa len kúrime, ohrievame, zvyčajne aj viac varíme či pečieme.

V mnohých domácnostiach je však opak pravdou, a to najmä pri tropických teplotách, ktoré už v lete nie sú nezvyčajné. Ako ušetriť počas letných mesiacov?

1. Nastavte klimatizáciu na 23 až 26 stupňov

Ak máte doma klimatizáciu, ľahko podľahnete pokušeniu nadstaviť ju na menej ako 20 stupňov, aby vás poriadne počas rozhorúčených dní chladila. V skutočnosti je omnoho lepšie mať klimatizáciu nastavenú stabilne na 23 až 26 stupňov. Nielenže vám to pomôže mať domácnosť príjemne chladnú, ale aj znížiť náklady.

Navyše, veľký rozdiel medzi teplotou interiéru a exteriéru je obrovskou záťažou aj pre imunitný systém, a teda celkové zdravie.

Nastavenie klimatizácie v lete

Zdroj: Shutterstock

Pri používaní klimatizácie ochladzujte len tie miestnosti, ktoré potrebujete, teda tie, v ktorých trávite najviac času. Zatvárajte dvere, aby ste udržali chladný vzduch v zvolenom priestore. Nezabudnite tiež vypnúť klimatizáciu, keď odchádzate z domu.

Nezabudnite na pravidelné čistenie filtra. Bude fungovať efektívnejšie a nebude obsahovať škodlivé patogény, ktoré sa v klimatizáciách neraz rady množia.

Ak máte klimatizáciu s EKO módom, určite ho používajte. Šetrí energiu a peniaze tým, že kompresor klimatizácie beží pomalšie a zmierňuje chladiaci výkon.

Náš tip

Klimatizačná jednotka s reverzným cyklom

Ak chcete ušetriť náklady na energiu a mať pritom v domácnosti znesiteľnú teplotu, zvážte inštaláciu klimatizácie s reverzným cyklom. Tieto jednotky sú zvyčajne najlacnejším spôsobom chladenia, ale aj vykurovania interiérov.

2. Vpustite dnu chladnejší vzduch

Večer, keď teplota vonku začne klesať, klimatizáciu vypnite. Pootvárajte okná a balkónové dvere, aby sa dovnútra dostal chladný vzduch. Tento postup opakujte skoro ráno. Samozrejme, ak je to možné, vetrajte celú noc.

3. Skontrolujte tesnenia na oknách a dverách

Neporušené, respektíve vymenené tesnenia okien a dverí nie sú dôležité len v zime, ale aj v lete. Zabránia úniku vychladeného vzduchu z miestnosti a vniknutiu horúčavy.

Prečítajte si tiež
Šetríme v kuchyni: Ktoré potraviny nemusíte vyhodiť ani po dátume spotreby?

4. Správne nastavte chladničku a mrazničku

Skontrolujte nastavenie chladničky a mrazničky. V lete je ideálne, keď je chladnička nastavená na 3 až 5 stupňov a mraznička na -15 stupňov.

Prečo je to dôležité? Jednoducho preto, že chladničky sú jedným z najdrahších spotrebičov v domácnostiach. Pri odporúčaných hodnotách ušetríte najviac energie, a tým pádom aj peňazí. V čase, keď chladničku nepoužívate alebo odchádzate na dovolenku, ju vypnite.

Nastavenie teploty v chladničke a mrazničke v lete

Zdroj: Shutterstock

5. Vymeňte starú sprchovú hlavicu

Vedeli ste, že výmena starej sprchovej hlavice za účinnejšiu vám môže ušetriť približne 150 eur ročne na účtoch za vodu? Úsporné sprchové hlavice a vodovodné batérie šetriace vodu sú dobrou investíciou na celé roky.

6. Perte, až keď je plný bubon

V lete sa viac potíme, užívame si čas strávený v prírode či pri vode, čo znamená tiež častejšie pranie. Ako ušetriť za pranie? Jednoducho, bielizeň perte až vtedy, keď je jej za plný bubon (samozrejme, nie preťažený), podobne používajte i umývačku riadu.

Pre väčšiu úsporu zvoľte EKO programy alebo ak nie je bielizeň veľmi znečistená, použite chladnejšiu vodu a kratší prací cyklus.

Šetrné pranie oblečenia

Zdroj: Shutterstock

7. Nepotrebné spotrebiče vypínajte

Aj jednoduché stlačenie vypínača alebo, ešte lepšie, vytiahnutie šnúry od spotrebiča z elektrickej zásuvky pomáha šetriť peniaze. Všetky zariadenia, ktoré práve nepoužívate, vypnite – počítače, tlačiarne, osvetlenie… Mimochodom, ako často vám beží televízor, keď sa naň nepozeráte?

Nenechávajte zariadenia ani v pohotovostnom režime. Až 10 % v domácnosti spotrebovanej energie môže pochádzať z elektronických zariadení, ktoré ste nechali v režime pohotovosti.

Prečítajte si tiež
Čo môžete urobiť doma ešte dnes, aby ste ušetrili náklady na plyn a elektrinu?

8. Skontrolujte tesnenie dvierok rúry

Určite sa oplatí skontrolovať tesnenie okolo dvierok rúry. Porušené zbytočne prepúšťa teplo, čím zvyšuje náklady na energie. Pri pečení alebo varení obmedzujte otváranie rúry, aby zbytočne neunikalo teplo.

9. Izolujte a zateplite strop

Efektívna izolácia stropu (R = 3,5 a viac) pomôže ušetriť až 20 % nákladov na chladenie a kúrenie. Samozrejme, najmä v domoch alebo na horných podlažiach panelákov.

Izolácia a zateplenie stropu

Zdroj: Shutterstock

10. Vymeňte staré žiarovky za úsporné

Neverili by ste, koľko energie dokážu „zožrať“ staré žiarovky. Vymeňte ich za energeticky úsporné riešenia a nezabúdajte vypnúť svetlá v miestnostiach, ktoré nepoužívate.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom špeciál

Kategória: Energia
Tagy: leto šetrenie v domácnosti úspora energie
Zdieľať článok

Diskusia