Týchto 10 vecí máte doma aj vy, a pritom len zbytočne zaberajú miesto. Zbavte sa ich čo najrýchlejšie!
Málokto môže povedať, že má doma priestoru na rozdávanie. Väčšina z nás totiž len ťažko hľadá voľné miesto aj pre úplné maličkosti. A presne tento drahocenný priestor nám často zaberajú bezvýznamné zbytočnosti, ktoré majú svoju zlatú éru už dávno za sebou.
10. Oblečenie, ktoré je mimo našu ligu
Spievajúce svetre, štrikované ponožky či džínsy, „do ktorých schudnete“. V každom šatníku sa nájdu podobné kúsky, v ktorých s najväčšou pravdepodobnosťou už z domu nevyjdete. Ešte nositeľné oblečenie môžete darovať charite, odovzdať do rôznych zbierok, zberných kontajnerov na textil, secondhandov alebo ich posunúť priateľom, známym či susedom. Populárnym spôsobom je aj priniesť zopár už nenosených kúskov na swap a odniesť si z neho niečo, čo naozaj vynosíte.
Pravidelné triedenie skrine vám pomôže udržiavať prehľad, ale aj zbavovať sa nepotrebných vecí, ktoré len zaberajú miesto. Zdroj: Shutterstock
9. Škatuľka od mobilného telefónu
Čo urobíte s kartónovým obalom po rozbalení novej elektroniky? Zrejme poputuje k hromade ostatných obalov, ktoré skladujete pre prípad, „čo ak by ste ich ešte potrebovali“. Pokiaľ však tovar neplánujete do pár dní vrátiť, krabička i siahodlhý manuál v 50 svetových jazykoch vám už budú na nanič. Pôvodný obal na reklamáciu nepotrebujete a informácie k obsluhe nájdete často aj na internete. V zbere papiera si však škatule aj návody nájdu svoje miesto hneď.
Pokiaľ tovar neplánujete do týždňa či dvoch vrátiť späť, pôvodné obaly skladovať nepotrebujete. Ani pre prípadnú reklamáciu. Zdroj: Shutterstock
8. Knihy, na ktoré len sadá prach
Eufóriu z kúpy najnovšej knihy s pekným obalom či kuchárok, ktoré boli práve vo výpredaji, neraz po pár mesiacoch vystrieda nezáujem. Postupom času poriadne zaťažujú police v knižnici a zvyčajne končia v tých najzadnejších častiach.
Ak navyše patríte o skupiny „raz a dosť“, je veľká šanca, že práve na vašu raz prečítanú knihu čaká ďalší fanúšik, ktorý ju o týždeň bude posúvať zas ďalej. Môžete skúsiť sociálne siete, internetové bazáre, swapy alebo darovať knihy do knižnice.
Každá domácnosť si zaslúži mať aspoň malú zbierku kníh. Ale pokiaľ ste na niektoré už celé roky nesiahli, alebo vás prestali baviť po pár stranách, zbytočne na ne len sadá prach. Posuňte ich knižniciam alebo jednotlivcom, ktorých potešia viac. Zdroj: Shutterstock
7. Kozmetika so vstupenkou ku kožnému
Na šampóny, ktoré sa s vašimi vlasmi práve nespriatelili, sa určite nedá len tak ľahko zabudnúť, no napriek tomu vám stále svietia na poličke v kúpeľni. Rovnaký osud postihol aj zostarnuté mejkapy, pleťové krémy či sprchové gély, ktoré vám nevoňajú. Ak ich skladujete už zopár rokov, zbytočne sa do ich neoblomného míňania nepúšťajte, Staré krémy vás totiž môžu poslať akurát tak prvou triedou ku kožnému. Taktiež ich však nevyhadzujte do komunálneho odpadu celé. Ich obsah môžete vysypať alebo vyliať do čiernej nádoby, ale samotný obal už separujte podľa materiálu.
Pri kozmetike pravidelne kontrolujte dátum spotreby, a pokiaľ uplynie, radšej ju vyhoďte. Žiaden krém vám nestojí o kožné problémy či alergické reakcie. Zdroj: Shutterstock
6. Nekonečné puzzle
Azda neexistuje nik, komu by sa nepodarilo stratiť aspoň jeden dielik skladačky, bez ktorého to už jednoducho nie je ono. Pohľadajte po dome zabudnuté škatule s puzzle a tých nekompletných sa zbavte. Môžete ich vyhodiť priamo do koša, alebo ich podarovať niekomu, komu by ešte dokázali učarovať aj bez tých pár chýbajúcich dielikov.
5. Nefunkčná elektronika
Ak sa aj vám začína v pivnici hromadiť stará elektronika a nemáte ju kedy odniesť do zberu, skúste sa popýtať aj susedov a priateľov, či nebojujú s rovnakým problémom. Niekedy sa len neoplatí míňať benzín na odvoz jedného notebooku či telefónu. Potom môžete spojiť sily a pravidelne sa pri odvoze striedať. Skúste ale obísť tých technologických nadšencov, pre ktorých by nestačil ani prívesný vozík.
Nefunkčnú alebo zastaralú elektroniku odovzdajte na zberný dvor. A spýtajte sa po ceste i susedov, určite sa potešia, keď vyveziete aj ich nepotrebnú zbierku. Zdroj: Shutterstock
4. Darčeky, s ktorými ste si nepadli do oka
Narodeniny, meniny, Vianoce a ďalšie sviatky sú ideálnymi príležitosťami na darovanie lapačov snov, hrnčekov s menom či gýčových porcelánových sošiek. Je veľká šanca, že ste sa aj vy stali obeťou týchto dobre mienených darčekov a rokmi si už s talizmanmi pre šťastie, ktoré nie a nie prísť, neviete dať rady. Miesto skladovania zo slušnosti ich však radšej skúste posunúť ďalej. Pozor však na to, aby ste toho istého porcelánového sloníka nepodarovali pôvodnému majiteľovi. Radšej ich ponúknite na online bazároch, skupinách na sociálnych sieťach, prípadne aj školách a škôlkach, ktoré ich môžu použiť na kreatívne účely. Čo je pre vás zbytočnosť, môže byť pre iných poklad.
Pred vyhodením gýčového darčeka vás môže zadržať jedine situácia, pri ktorej by ste riskovali dobré vzťahy so svokrou. V tom prípade treba jasne zvážiť, čo je v živote dôležitejšie. Zdroj: Shutterstock
3. Opotrebovaná posteľná bielizeň
Aj tým pamätným obliečkam po babičke raz musíte dať svoje zbohom. A pokiaľ ich len skladujete v skrini, tým skôr by ste sa s nimi mali rozlúčiť. Nikto neprahne po spánku v zažltnutých obliečkach s každým druhým gombíkom, no oplatí sa im vdýchnuť nový život. Môžete z nich vytvoriť obaly na topánky či kabelky, poťah na psí pelech, alebo ich rozstrihať a použiť ako handričky na prach.
2. Diáre z čias minulých
Spomínate si na to, kedy ste naposledy otvorili ten bordový diár z roku 2008? Že nie? Tak s najväčšou pravdepodobnosťou práve teraz niekde zaberá miesto pre diár 2025. Aj keď je možno pre vás voľný čas len sci-fi a kalendár máte preplnený povinnosťami, ani vy asi nepotrebujete päť diárov na jeden kalendárny rok. A už vôbec nie na ten, ktorý aj tak uplynul. Pretrieďte skrinky a staré diáre dajte do zberu papiera, uvidíte, koľko miesta sa vám odrazu uvoľní.
Jediný starý diár, ktorý sa vám tento rok oplatí nechávať, je ten z roku 2014. Rozloženie dátumov podľa dní v týždni bolo totiž rovnaké ako v roku 2025. Zdroj: Shutterstock
1. Staré účtenky
„Tá umývačka sa určite pokazí hneď, ako vyhodíme účtenku.“ Určite ste už tieto slová počuli a možno vás prinútili založiť si na ne špeciálne škatule, obálky či zakladače. A zrejme by sme tam objavili aj bloček z nákupu vášho prvého telefónu. Skúste do nich nazrieť a zbaviť sa tých, ktoré sú staršie ako 24 mesiacov, prípadne uplynula už aj predĺžená záručná lehota. Tie vám totiž už nepomôžu, ani keby vám mikrovlnka vybuchla rovno pred očami. Ostatné môžete jednoducho oskenovať a uložiť do počítača či na disk. Tak ich budete mať stále poruke a v zásuvkách a skriniach sa vám zmiznú zbytočné škatule.
- Pravidelné triedenie skrine vám pomôže udržiavať prehľad, ale aj zbavovať sa nepotrebných vecí, ktoré len zaberajú miesto.
- Pokiaľ tovar neplánujete do týždňa či dvoch vrátiť späť, pôvodné obaly skladovať nepotrebujete. Ani pre prípadnú reklamáciu.
- Každá domácnosť si zaslúži mať aspoň malú zbierku kníh. Ale pokiaľ ste na niektoré už celé roky nesiahli, alebo vás prestali baviť po pár stranách, zbytočne na ne len sadá prach. Posuňte ich knižniciam alebo jednotlivcom, ktorých potešia viac.
- Pri kozmetike pravidelne kontrolujte dátum spotreby, a pokiaľ uplynie, radšej ju vyhoďte. Žiaden krém vám nestojí o kožné problémy či alergické reakcie.
- Nefunkčnú alebo zastaralú elektroniku odovzdajte na zberný dvor. A spýtajte sa po ceste i susedov, určite sa potešia, keď vyveziete aj ich nepotrebnú zbierku.
- Pred vyhodením gýčového darčeka vás môže zadržať jedine situácia, pri ktorej by ste riskovali dobré vzťahy so svokrou. V tom prípade treba jasne zvážiť, čo je v živote dôležitejšie.
- Jediný starý diár, ktorý sa vám tento rok oplatí nechávať, je ten z roku 2014. Rozloženie dátumov podľa dní v týždni bolo totiž rovnaké ako v roku 2025.
- Písmo na účtenkách zvykne po čase slabnúť, až zmizne úplne. Bezpečnejším spôsobom, ktorý navyše šetrí miesto, je oskenovať ich
- Ak patríte k tým, ktorým chýbajúce dieliky neprekážajú, hrdo dokončený obraz zarámujte. Na stene zaberie menej miesta ako rozložený v škatuli.
- Opotrebovanú posteľnú bielizeň môžete ešte využiť ako handru či vrecko na topánky.
Text: Zuzana Bánska
Foto: Shutterstock