Zdroj: MNStudio/iStock

Poznáte týchto 8 trikov na uskladnenie vianočných dekorácií? Najbližšie sviatky si s nimi ušetríte množstvo starostí

06. 01. 2024
Zdieľať

Keďže sa vianočné obdobie pomaly končí, začíname premýšľať nad tým, ako odložiť všetky sviatočné dekorácie, vence a svetielka. Tento rok si dajte záväzok, že vynaložíte námahu na to, aby ste ich zbalili poriadne. Mať dobrý systém skladovania vám pomôže budúci rok prekonať frustráciu, ak nebudete vedieť niečo z vianočných doplnkov nájsť, odbaliť či rozmotať. Aby sme vám povianočné odzdobovanie uľahčili, predstavíme vám zopár tipov, vďaka ktorým budú o rok vaše dekorácie pekné, čisté, no hlavne prehľadne uložené.

Najťažšou časťou z ukladania vianočných dekorácií je správne uloženie osvetlenia tak, aby ste neskončili s obrovským uzlom, ktorého rozmotanie môže trvať aj hodiny. Tomuto problému však môžete ľahko predísť, a pritom nemusíte míňať ani veľa času, ani peňazí.

1. Vytrieďte zbytočné ozdoby

Držíte doma aj vianočné dekorácie, ktoré ste už roky nepoužili a iba vám zaberajú miesto? Darujte ich niekomu, komu urobia radosť, či pôjde o kamarátov alebo charitu. Rovnako doma neskladujte ani rozbité či inak poškodené dekorácie, ktoré patria do koša.

Prečítajte si tiež
Prekvapivá modrá, mestský luxus i nostalgia. Pozrite si vianočné stromčeky podľa trendov roka 2023!

2. Investujte do úložných priestorov

Ak vlastníte staršie kúsky dekorácií, ktoré majú napríklad sentimentálnu hodnotu, odložte ich na ďalšie roky do nových úložných priestorov, v ktorých nehrozí ich poškodenie. Pri kúpe zohľadnite podmienky priestoru, v ktorom budete dekorácie skladovať.

Krehké či rozbitné vianočné kúsky radšej zabaľte do bublinkovej fólie, až tak položte do vhodnej priehradky. Predtým ako veci začnete baliť, si môžete urobiť niekoľko fotografií, ktoré vám pomôžu budúci rok identifikovať, kde sa čo nachádza.

Náš tip

Pre lepšiu organizáciu by ste mali všetky uložené dekorácie označiť štítkami, napríklad girlanda či veniec na dvere. Štítky si pokojne vyrobíte aj sami doma.

3. Chráňte vianočné ozdoby pred rozbitím

S ozdobami na stromček je potrebné zaobchádzať opatrne, keďže ide o jeden z najkrehkejších dekoračných predmetov. Krabice, v ktorých sa predávajú, ich sčasti ochránia, no nie sú určené na dlhodobejšie skladovanie. Preto zvážte použitie škatule s rozdeľovačmi. Ak takú nemáte, vytvorte si vlastnú. Postačia vám na ňu kartónové mriežkové vložky z obalov na víno, ktoré umiestnite do správnej výšky. Rovnakú službu urobí aj narezané pásy kartónu, ktoré zakliesnite do seba.

Vianočné gule v krabici s priehradkami.

Samostatne baliť nemusíte len sklenené gule. Aj tie menej krehké si zaslúžia starostlivosť, aby vydržali pekné čo najdlhšie. Zdroj: iStock

Prázdne obaly si zabezpečíte z obchodov s potravinami. Krabica s priehradkami pojme drobné ozdoby, pre jemné druhy použite originálnu škatuľku alebo ich pred uložením zrolujte do bublinkovej fólie. Na uskladnenie môžete použiť aj kartónové obaly od vajec alebo prepravky, v ktorej sa predávajú jablká.

Náš tip

Ozdoby môžete tiež vložiť do plastového vrecka a uzatvoriť pomocou vákuovačky. Každé vrecko potom položte do kartónovej škatule a medzi ne vložte bublinkovú fóliu.

4. Vianočné vence zaveste

Po ozdobách ide v prípade vencov o ďalšiu z háklivejších vecí na uskladnenie. Ak ich umiestnite spolu s girlandami a ostatnými vecami dokopy, riskujete ich poškodenie a ošumelý vzhľad. Radšej ich zaveste napríklad na stenu do garáže pomocou pevného háku. Predtým ich môžete zabaliť do plastovej fólie, čím zabránite usádzaniu prachu.

Prečítajte si tiež
Ako si vyrobiť veniec zo skalných ruží, ktorý vám môže budúci rok aj vykvitnúť

Ďalšou z možností je použitie kovového vešiaka a plastového obalu z čistiarne. Spodnú časť vešiaka ohnite, prevlečte cez ňu veniec a drôt pripevnite okolo závesnej časti. Vešiak s vencom potom zaveste do skrine alebo na stojan na oblečenie. Na ochranu pred prachom použite spomínané plastové vrecko z čistiarne.

Žena zvesuje dole vianočný veniec z dverí.

Vence je ideálne nechať zavesené napríklad v garáži, kde nebudú zavadzať. Zaberú tak menej priestoru, ako keby ste ich samostatne uložili do krabice. Na ochranu ich však obaľte plastovým vreckom Zdroj: Vitalii Petrushenko/iStock

5. Vyriešte dilemu s umelým stromčekom

Uloženie vianočného stromčeka sa týka umelých druhov, ktoré zrejme budete chcieť použiť aj ďalší rok. Ak to chcete vyriešiť svojpomocne, postačí vám obrovské vrece na odpadky, ktoré na spodku stromčeka pevne zviažete a budúci rok ho opatrne rozrežete.

Ak však hľadáte trvalejšie riešenie, investujte do kvalitnej tašky na uskladnenie vianočného stromčeka. Nielen že ho ochráni pred poškodením, prachom, vlhkosťou a škodcami, ale tiež sa ľahko prenáša v rukách a uľahčuje uloženie stromčeka. Taška je na zips a stromček jednoducho stačí vložiť do nej a zazipsovať. Pre zachovanie dobrého stavu stromčeka ho však skladujte vo zvislej, nie vodorovnej polohe. Časom by sa mohol poškodiť.

Dvaja ľudia ukladajú vianočný stromček do špeciálnej tašky.

Uskladňovať umelý stromček vám pomôže špeciálna zipsovacia taška. Ľahšie sa bude prenášať a obal ho ochráni pred prachom či poškodením. Zdroj: iStock

6. Odložte aj papierový a baliaci sortiment

Zvýšil sa vám baliaci papier na darčeky a je vám ho ľúto vyhodiť? Vložte ho do prehľadnej plastovej škatule. Spolu s ním tam umiestnite aj mašle, stuhy, prípadne iné príslušenstvo, ako lepiaca páska, lepidlo či fixky. Baliaci papier tiež môžete skladovať naplocho v krabiciach pod posteľou a mašle, stuhy a ostatné veci vložiť do plastových pohárikov, napríklad od kávy.

Prečítajte si tiež
Originálne, lacné a vkusné nápady, ako zabaliť vianočné darčeky

Ak máte baliacich papierov, darčekových tašiek, škatúľ či mašlí niekoľko, skúste ich vytriediť podľa farieb alebo príležitostí, na ktoré sa hodia. Na tieto veci vám možno postačí aj jedna taška vo sviatočných odtieňoch, v ktorej nájdete všetko, čo potrebujete.

Praktickým riešením je aj uložiť veci na pojazdný vozík s nástavcom na rolky baliaceho papiera. Toto vylepšenie oceníte najmä vtedy, keď darčeky balíte častejšie.

Stuhy, špagáty, dekorácie a baliace papiere.

Papierový sortiment a stužky uložte do plastových krabíc. Ak ich však nemáte kam dať, investujte do závesného úložného systému na dvere, kde nezaberú veľa miesta, no budete ich mať vždy po ruke. Zdroj: iStock

7. Už viac nestratíte háčiky

Na menšie súčasti vianočných dekorácií, ako napríklad kovové háčiky, vám bude stačiť menší úložný kufrík s vnútornou mriežkou. Tieto priehradky sa zvyčajne dajú nastaviť tak, aby sa do nich tieto drobnosti zmestili a nemuseli ste ich hľadať na dne škatúľ s ozdobami.

Osobitnou časťou sú korálkové girlandy, ktorými zdobíme stromček či sviatočnú tabuľu. Ich uskladnenie nemusí byť vedou, ak na to použijete nevratnú plastovú fľašu s úzkym hrdlom. Girlandu potom jednoducho vložte dnu a o rok ju z fľaše vysypte.

Prečítajte si tiež
5 jednoduchých návykov, ktoré vám pomôžu vždy udržať poriadok v domácnosti

8. Urobte koniec zamotaným svetielkam

Spôsobov, ako uskladniť svetielka tak, aby ste sa vyhli ich uzleniu a poškodeniu, je viacero. Vyskúšajte niektorý z nasledujúcich spôsobov:

  • Použitie škatule trocha inak: Svetielka umiestnite nie do vnútra, ale okolo krabice, v ktorej ste ich zakúpili. Na uľahčenie práce skúste začiatok šnúry prilepiť k povrchu a reťaz jednoducho omotávajte okolo. Na to, aby ste zmenšili počet slučiek okolo krabice, skúste svetielka omotať okolo dlhšej strany škatule. Ak skončíte, koniec reťaze opäť prilepte lepiacou páskou. Svetlá ešte obaľte do bublinkovej fólie, aby ste predišli ich rozbitiu.
  • Namiesto krabice skúste kartón: ak práve nemáte po ruke papierovú škatuľu, dobre vám pomôže aj kúsok kartónu, do ktorého urobíte nožnicami zárezy. Princíp ostáva rovnaký ako v predošlom prípade – omotávať okolo dlhšej strany kartónu a nakoniec obaliť do fólie.
  • Pohľadajte plechové nádoby: máte doma plechovky, ktorým márne hľadáte využitie? Aj oni môžu byť nápomocné v prípade uloženia svetielok. Menšie reťaze oviniete okolo kovových nádob od kávy či iných nápojov. Zástrčku potom vložte do vnútra.
  • Navíjací bubon: tento tip je trošku netradičnejší, avšak ukazuje sa ako najpraktickejší. Už aj v obchodoch nájdete špeciálny úložný priestor na svetielka, ktorý pripomína navíjací bubon. Použiť však môžete aj ten, samozrejme, pokiaľ máte extra dlhé reťaze vianočných svetiel. Postupujte tak, že koniec svetelného vlákna pripojíte k cievke. Rukoväť navijaka pomaly otočte a navíjajte naň svetelnú reťaz. Svetlá naviňte celé a bubon odložte, kým ich nebudete opäť potrebovať.
Dieťa drží v rukách rozsvietené vianočné svetielka.

Vianočné svetielka nestáčajte len tak voľne, radšej ich omotajte okolo škatule alebo navíjacieho bubna, ak sú dlhšie. Nezamotajú sa. Zdroj: Helin Loik-Tomson/iStock

A na záver, ak už máte všetky ozdoby, stromček aj svetielka správne uložené, im nájdite nový domov. Uložíte ich do komory, pod posteľ alebo do skrine? Výber necháme na vás. V každom prípade vám však garantujeme, že o rok si ušetríte kopec času a nervov pri opätovnom vianočnom zdobení.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Dekor
Tagy: skladovanie úložné priestory upratovanie Vianoce vianočné dekorácie
Zdieľať článok
Ako udržať v dielni poriadok? Praktický úložný systém na stenu si môžete vyrobiť aj z paletyUrob si sám

Ako udržať v dielni poriadok? Praktický úložný systém na stenu si môžete vyrobiť aj z palety

Ako si vyrobiť adventný veniec na stôl? Toto ovocie zo záhrady mu dodá dokonalý zimný šmrncZáhrada

Ako si vyrobiť adventný veniec na stôl? Toto ovocie zo záhrady mu dodá dokonalý zimný šmrnc

Ako si z palety vyrobíte betlehem, ktorý vám bude spríjemňovať každé VianoceUrob si sám

Ako si z palety vyrobíte betlehem, ktorý vám bude spríjemňovať každé Vianoce

Dekorácia na poslednú chvíľu? S týmto nápadom premeníte vonkajší priestor na zimnú romantikuZáhrada

Dekorácia na poslednú chvíľu? S týmto nápadom premeníte vonkajší priestor na zimnú romantiku

Diskusia