Ako doma udržať poriadok
Zdroj: istock.com

5 jednoduchých návykov, ktoré vám pomôžu vždy udržať poriadok v domácnosti

28. 01. 2023
Zdieľať

Neporiadok nemá rád nikto, dokonca ani tí, pre ktorých je upratovanie bojom so sebou samým. Ako ho však udržať pri množstve každodenných povinností? Prísť do bytu plného neporiadku je to posledné, čo chceme po náročnom dni v práci zažiť. Ale kde zobrať čas a energiu udržať ho stále v tip-top forme?

Čo je to vlastne neporiadok?

Ešte skôr, ako vám prezradíme jednoduché tipy na stále uprataný byt či dom, definujme si, čo je to vlastne neporiadok. Všimli ste si, že najčastejšie vzniká z predmetov a vecí, ktoré nepoužívate? Áno, presne to sú tie veci, o ktorých ste mali pocit, že ich potrebujete, ale skutočnosť je iná. Bez ohľadu na to, či máte tieto zbytočnosti na poličke, v zásuvke, v skrini či položené na stole, zaberajú priestor a úprimne – nezlepšujú atmosféru v domácnosti ani náš život.

1. Zbavte sa všetkého, čo vám nepomáha

Prvý najzásadnejší krok, ktorý by ste mali robiť aspoň raz za rok je: zbaviť sa všetkého, čo nevyužívate. Takže namiesto toho, aby ste si nechávali doma nepotrebné veci „pre každý prípad“, jednoducho sa ich zbavte.

Prečítajte si tiež
Viete, ktoré čistiace prípravky by ste nikdy nemali kombinovať a prečo?

2. Majte nákupy pod kontrolou

Ísť na nákupy a nechať sa uniesť každou peknou, alebo zaujímavou (hoci nepotrebnou) vecou, ktorú uvidíte, môže byť síce povznášajúce, ale nevedie to k pozitívnemu výsledku. Okrem toho, že čoskoro budete mať domácnosť plnú zbytočností, takýto prístup prevetrá aj váš účet.

Myslite na to, že tréning, ako udržiavať veci v poriadku, začína úprimnosťou voči sebe a ochotou cítiť sa nepríjemne. A čo nákupy? Kupujte len tie veci, ktoré vám pomôžu niečo urobiť.

3. Zmeňte svoje návyky

Postavte sa doprostred miestnosti a poobzerajte si každú jednu časť, každý kút. Určite nájdete množstvo vecí, ktoré nepotrebujete. Či sú to už staré hračky a oblečenie, z ktorých deti vyrástli, rôzne účty, návody a papiere spred desiatok rokov, zaprášené staré, možno aj poškodené riady, bižutéria, ktorú ste mali naposledy na sebe ani neviete kedy… alebo odložená nefunkčná elektronika – čo ak náhodou…

Jednoducho, vždy, keď sa necítite vo vlastnom priestore dobre, je načase niečo vyhodiť a uvoľniť miesto pozitívnej energii. Mimochodom, viete o tom, že staré, nefunkčné alebo rozbité veci podľa feng šuej vytvárajú negatívnu energiu, ktorá má vplyv na všetkých v domácnosti?

Upratovanie a triedenie oblečenia

Zdroj: istock.com

4. Uprednostnite zatváracie úložné priestory

I keď je trendom mať veľa vecí doma vystavených na policiach, v otvorených regáloch, ak máte málo zatvárateľných úložných priestorov, môže automaticky vzniknúť chaos. Dobrá rovnováha medzi otvorenými a uzavretými úložiskami je alfou a omegou bez námahy upratanej domácnosti. Využiť môžete aj lacné dekoratívne škatule či koše, a hneď bude izba vyzerať lepšie.

Prečítajte si tiež
Ako si v spálni prakticky zariadiť úložné priestory

5. Vytvorte si rituály čistenia

Netreba na to ani veľa času, ani veľa energie. Skúste túto metódu:

Každý večer upracte spoločné priestory a ráno doupratuje ostatné. Vyberte umývačku, pripravte bielizeň na pranie, ktorú operiete po príchode alebo nastavte práčku tak, aby končila pranie, keď už budete doma. Zapojte do upratovanie všetkých členov rodiny a každému dajte zodpovednosť za určitý priestor alebo nejakú časť udržiavania domácnosti. Raz týždenne urobte väčšie upratovanie s vysávaním a utieraním prachu a tešte sa z príjemného prostredia.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Nábytok
Tagy: čistenie domácnosť Praktické rady udržateľnosť úložné priestory upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia