kvalitný spánok
Zdroj: shutterstock.com

Ako sa dobre vyspať: zlepšite podmienky vášho odpočinku

25. 01. 2021 Zdieľať

Posilnite svoju imunitu kompletným servisom, ktorý zahŕňa okrem kvalitného jedla a pitného režimu aj kvalitný spánok. Dlhý, hlboký spánok niekedy dokáže viac, ako armáda lekárov. Vy-spať sa dá totiž nielen z opice, ale aj z nachladnutia či z pocitu vyhorenia. Ak vás dlhšiu dobu trápi nekvalitný spánok, pozrite sa, aké môžu byť príčiny a ako im zabrániť.

Zbavte sa hluku a svetla

Je možné, že sa vám nedarí zaspať kvôli nadbytku svetla či hluku. My ľudia sme schopní vnímať aj veľmi tiché frekvencie, ktoré môže vydávať elektrický spotrebič, svietidlo alebo ďalšie zariadenia v režime stand by. Zdanlivo mierne svetlo z ulice nás môže taktiež držať hore. Kúpte si zatemňovacie alebo odhlučňovacie závesy a uvidíte, či sa vám bude spať lepšie.

Ak trpíte sluchovými problémami, ako je napríklad tinnitus, vyskúšajte naopak spánok s tzv. ružovým šumom v pozadí. Generátory šumu môžu tiež ponúkať rôzne prírodné zvuky: praskajúci oheň, spev veľrýb, zvuk vetra alebo šum vody.

Vyberajte najkvalitnejšie lôžkoviny

Komfort počas spánku zvyšujú samozrejme voňavé a čisté posteľné obliečky. Nepúšťajte do postele zvieratá a sami do nej nevstupujte neumytí, inak sa lôžkoviny rýchlo znečistia a budú zapáchať. Môžu sa tiež obaliť nečistotami a prachom, čo môže ovplyvniť pocit pri hmatateľnom kontakte s obliečkami a plachtou.

posteľná bielizeň

Zdroj: Goldea.sk

Materiál posteľnej bielizne voľte podľa sezóny a bežnej teploty v miestnosti. Niektoré materiály, ako je napríklad mikrovlákno, bavlnený satén, ľan alebo bavlnený krep sú vhodné pre všetky ročné obdobia. V zime skôr voľte flanel alebo mikroplyš.

Zaistite ideálnu teplotu a vlhkosť

Ak sa v noci neustále vrtíte, odkopávate sa a trápi vás dýchavičnosť či zahlienenie, kúpte si teplomer s vlhkomerom a sledujte, či je v miestnosti správna teplota a vlhkosť vzduchu. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať okolo 19 °C a priestor by mal byť vetraný. Je lepšie vyvetrať, zbaviť miestnosť prachu a vydýchaného vzduchu a zababušiť sa, než zaspávať naľahko, v miestnosti s nesprávnou klímou. Vlhkosť by mala byť v zime medzi 45 a 60 %, v lete okolo 40 až 55 %. Zníženie vlhkosti je v zime možné intenzívnym, krátkym vyvetraním a šokovým vykúrením miestnosti. Zvýšiť vlhkosť je možné aj nástavcom na radiátor alebo miskou s vodou, ktorá sa na radiátor položí.

Starosti nechajte za dverami

Najmä pracovné starosti by mali zostať vonku. Všetky hádky, nedorozumenia a povinnosti odložte pred dverami do spálne. Najhoršie, čo môžete urobiť, je zriadiť si pracovňu v spálni. Vypínajte si pred spaním telefón, neprijímajte návštevy a hovory.

V spálni sa sústreďte na relaxáciu. Choďte offline, prečítajte si knižku, pite bylinkové čaje, počúvajte hudbu a zapáľte si sviečku s príjemnou vôňou. Kúpte si difuzér alebo aromalampu.

Vymeňte čaj za bylinky

Ak sa v noci často bezsenne prevaľujete, skúste posunúť hranicu, po ktorej si už nedáte žiadny nápoj s kofeínom a teínom. Môže to byť napríklad už 15. hodina. Zlý spánok môže byť spôsobený nadbytkom stimulantov v krvi. Namiesto kávy a čaju si podvečer dajte medovkový alebo harmančekový čaj, ktoré majú mierne uspávacie účinky. Veľmi účinné sú v tomto smere čaje proti nespavosti.

bylinkový čaj

Zdroj: shutterstock.com

Filtrujte modré svetlo

Kvalitu spánku ovplyvňuje aj svetlo, ktorým sa pred spaním obklopujeme. Zabijakom spánku je svetlo biele a modrasté. V tomto prípade nemáme na mysli len mliečne žiarovky a biele LED svetlá, ale aj obrazovky monitorov a displeje mobilných telefónov. Ak máte vo zvyku do noci pozerať do monitora alebo displeja, nainštalujte si aplikácie filtrujúce modré svetlo, napríklad f.lux, Twilight alebo Red Shift. Ak nosíte okuliare, je možné opatriť ich sklá filtrom proti modrému svetlu, vďaka ktorému nielen, že budete spať lepšie, ale nebudú vás bolieť oči a hlava. Je veľmi pravdepodobné, že práve modré svetlo je príčinou vašej nespavosti.

Zdroj: PR článok Goldea.sk
Foto: Goldea.sk, shutterstock.com

Kategória: Spálňa
Tagy: Kvalitný spánok posteľ posteľná bielizeň
Zdieľať článok