Upír ešte neskončil

Upír ešte neskončil

08. 01. 2007
Zdieľať

Ako len záleží na tom, aby výdatne sal. Ak je navyše aj vzhľadný, nemusí sa ani usmievať, stačí, aby sa ceril, ako chce. Závislosť? Celosvetová a bez podstatných výhrad. Je len otázkou, kto sa z nás na aký namotá. Keď jeden z vašej domácnosti odíde, druhý prichádza: dosadne mäkko na koberec, a ak pochádza z lepšej spoločnosti a má dobrý pôvod, pri saní ani nezavýja, ale len spôsobne mrnčí. Za hlbokej noci sa ho však radšej vystríhajte, susedia by vás mohli odhaliť…




Upír ešte neskončil

74600

Najprv boli metly. Že vraj odnepamäti slúžili nielen na odpratávanie smetí z našich príbytkov, ale aj na vymetanie „zlého“ z kútov, a dokonca aj ako prvý dopravný prostriedok v letectve. Odprírodňovaním človeka sa jeho domácnosť čoraz viac zanášala prachom a čoraz menej stačila metla plniť svoje poslanie. Dokonca až natoľko, že z minulého storočia už neostali nijaké zmienky o tom, že by nejaká žienka zľahka poletovala na prútenej, prípadne cirokovej metle alebo takto smerovala na krížne cesty. Napriek tomu ešte dosť dlho nejedna gazdinka poletovala po svojom hospodárstve a upratovala a zametala… až kým neprišli k slovu ony. Vynorili sa vo chvíli, keď už muži nemali iné východisko. Ak nechceli byť sami s metlami smiešni a ak si mali uchovať svoj vzácny čas na bohatú duševnú činnosť, museli vpustiť do domácností svojich drahých žien kroteného upíra – vysávača. VYSÁVAČ! To je on! Ako prišiel, tak aj ostal. Zabýval sa a dodnes je tu medzi nami.

Päť minút pred dvanástou


Upír ešte neskončil

74593

V 18. storočí sa na čistenie kobercov v Európe bežne používali mokré čajové vrecká. Mali zabrániť víreniu usadeného prachu. Vrecká fungovali len dokonale prepláchnuté studenou vodou a dobre vyžmýkané, inak zafarbili koberec a napáchali viac škody ako osohu. Ak sa gazdinka držala takejto metódy, úspech bol zaručený. K obľúbeným spôsobom čistenia kobercov na začiatku 20. storočia patrilo ukladanie posekanej trávy na jeho povrch. Vraj to znížilo prašnosť. Piliny zase šetrili koberec proti zanášaniu prachom a špinou. Ťahanie koberca po tráve pre oživenie tkaniny a prášenie na snehu sa v porovnaní s predchádzajúcimi postupmi javia ako neuveriteľne pokrokové. Kobercov však pribúdalo.

Už prichádza

Nutkavý pocit čistenia kobercov vzdušným prúdom sa zmocnil vynálezcov už od polovice 19. storočia. Transformáciou ich pocitu vznikol gigantický systém, ktorý zvyčajne obýval suterény a pivnice starých hotelov a veľkých obytných budov.


Upír ešte neskončil

74596

Na tento systém sa bolo možné napojiť na hociktorom poschodí a dať vysať útroby domácností od nečistôt a prachu. Ak to nešlo inštaláciou systému do podzemia, vysávač sa dokázal rýchlo pohybovať medzi ľudskými obydliami. Mobilné nákladné autá čistiacich spoločností umožňovali vysávať aj v domoch, ktoré neboli priamo napojené na podzemný systém. Tento upír vstupoval do domácností oknom vďaka pristavenému autu, ktoré pod ním zastalo a cez trubicu vysávalo nečistotu z izieb. Samozrejme, v tom čase upír ešte len silnel a učil sa novým kúskom. Nebol stopercentný. Prach sa čiastočne vysal, ale čiastočne sa aj rozvíril.

Vekom mu rastie sila


Upír ešte neskončil

74598

V starých kronikách sa uvádza, že prvý podľahol volaniu rodiaceho sa vysávača Hubert Cecyl Booth – konštruktér, ktorý pracoval na jeho vývoji až do roku 1901. Vtedy sa oficiálne priznal ku konštrukcii vysávača. Svoj patent si dl zaregistrovať, a tak sa stal pôvodcom masového vstupu vysávačov do moderných domácností. V roku 1912 spoločnosť AEG vyvinula mobilné čistiace zariadenie, ktoré vzhľadom na jeho hmotnosť museli prenášať dvaja muži pomocou remeňov. Ak chcel používateľ dobre vychádzať so starými modelmi, musel si pomáhať vozíkom. Prvé ľahšie modely tvarovo vychádzali z ťažších predchodcov, teda pripomínali viac nádobu so zabudovaným motorom, ku ktorému bola pripevnená sacia trubica. Z týchto modelov sa neskôr vyvinuli dva základné typy vysávačov: jeden pripevnený na saciu trubicu a druhý mobilný, ktorý sa musel počas vysávania prenášať. Zariadenia tohto typu boli najprv vybavené bežcami, neskôr pribudli kolieska.


Upír ešte neskončil

74601

S príchodom menších elektrických motorov a súčastí, s ktorými sa ľahšie manipulovalo, ukryl vysávač svoju silu do oveľa menšieho tela a stal sa dobrým duchom domácností. Prvým príkladom bol v roku 1921 vysávač Lux V od spoločnosti Electrolux.

Ovládol Ameriku

Pred rokom 1950 malo koberec v byte iba veľmi malé množstvo ľudí. Ak bol na dlážke, tak v reprezentačnej miestnosti, ktorá sa používala zriedkavo. Ani propagácia a sprístupnenie vysávačov spočiatku nezmenili zvyky väčšiny rodín. V roku 1939, keď 48 % obyvateľov USA vlastnilo vysávač, veľká časť Európy netušila, že niečo také ako elektrické vysávacie prístroje existuje. Niet divu, že koberce boli vtedy vnímané skôr ako zbytočný problém. Hygiena sa však stala dôležitou súčasťou moderného a zdravého životného štýlu Európy už na prelome 19. a 20. storočia. Aj keď si v tom čase mohlo len málo domácností dovoliť kúpiť vysávač, v roku 1919 spoločnosť Electrolux predala v Nemecku takmer 7000 spotrebičov.

Ako ho spoznáte


Upír ešte neskončil

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

74604

Navzájom sa hľadáte. Vy uvažujete, či ten váš má mať hlavne dobrú cenu, alebo je to práve ten, čo nasáva u susedov. Možno sa rozhodnete pre vychýrenú značku. Z reklám sa vám navyše prihovárajú lákavé technické parametre, ale kto im má rozumieť. Dobré je vedieť, že každý vysávač má svoje určenie. Na priváte v jednoizbovom bytíku si vystačíte so skromnejším vysávačom ako vo vile s rôznorodými povrchmi. Aký je teda výber? Klasický prenosný vysávač má svoje podoby. Nasťahovať si môžete k sebe batériový, automatický, podlahový alebo viacúčelový (hĺbkovo vyčistí, vysaje a odsaje vodu). Ste pokroková domácnosť a navyše ste ochotní priplatiť si za centrálny vysávací systém? Do toho: zbavíte sa neustáleho ťahania vysávača za sebou. Jedna vec je, čo sľubujú výrobcovia, a druhá, ako zistiť, ak ste mu už neodolali, či vôbec stojí za to. Jeho sila je zakliata vo výkone. Ten nájdete vo väčšine prípadov uvedený na vysávači. Aby to nebolo také jednoduché, napíšu vám na štítok, že príkon = 700 až 2000 W. Čím vyšší výkon, tým rastie váš pocit, že ten váš je skutočne pracovitý. Áno, kým nevyskúšate iný a nezistíte výsledok. Výkonný ešte neznamená efektívny!


Upír ešte neskončil

74629

Čo je ešte dôležitejšie? Sací výkon vášho upírika na hubici! Pravda je taká, že obyčajne býva až o dve tretiny nižší ako už spomínaný príkon motora. V manuáli alebo priamo na prístroji by mal byť uvedený druhý údaj s hodnotami od 160 do 480 W. Účinný spotrebič má aj dobre vyvinuté telo. Opäť nejde o veľkosť, ale o tvar a konštrukciu. Dizajnéri sa už vyhrali aj s tvarom hubice a rotačnej kefy. Chrup a spôsob prisatia, to musí mať už v krvi. Je to ako s autom. Dizajn nie je samoúčelný. Podľa používania servítok a vreckoviek spoznáte, či má váš upír lepšie spôsoby. Reč je o filtroch. Môže ich mať až sedem, záleží na ich rozmiestnení a pôvode. Obyčajne sú syntetické. Dôležitý je filter umiestnený najbližšie k turbíne. Ak si vysávač dá na sebe záležať, môžu mať jeho filtre antibakteriálnu alebo uhlíkovú vrstvu. Bez pachu a s čo najčistejším vzduchom, ktorý je schopný šíriť okolo seba, je predsa len lepším spoločníkom.


Upír ešte neskončil

74639

Zvlášť vyberanými spôsobmi v tomto smere sa môže pýšiť vysávač s hermeticky uzatvoreným systémom a filtrami HEPA. Tie najšikovnejšie prepustia cez svoje útroby najviac 50000 mikroskopických častíc špiny (peľ, výlučky roztočov, vírusy, plesne), ktorých je v litri vzduchu obyčajne až 100 miliónov. Vrecká – textilné (nezachytávajú jemný prach), papierové (najlepšie trojvrstvové) alebo zo syntetiky. Ak chcete iné riešenie, ako sú filtračné vrecká, potom si vyberte cyklónový vysávač. Pracuje s konštantným sacím výkonom bez toho, aby ho obťažoval objem nasatých nečistôt. Popritom pomocou zrýchleného prúdu vzduchu odstreďuje prachové častice. Za toto pohodlie sa treba vysávaču odvďačiť trochu zložitejšou manipuláciou pri vyprázdňovaní zbernej nádoby. Na výstupe má mikrofilter HEPA.


Upír ešte neskončil

74634

Láka vás vodný filter, ktorý zachytí nečistoty do vody? Má o niečo nižší sací výkon. Potrebuje pravidelnú starostlivosť. Nádobu s vodou po každom vysávaní radšej vylejte a vyčistite. Nepotrebujete, aby sa v nej do ďalšieho použitia namnožili mikroorganizmy.

Uprednostňujete tichšie modely? Ultra silence. Áno, ale všetko má svoju mieru. Spodná hranica hlučnosti je zatiaľ 70 dB. Výrobca udáva, že je štyrikrát tichší ako jeho súkmeňovci!

Trilobit krížený s netopierom


Upír ešte neskončil

74594

Posledným víťazným ťažením usilovných dizajnérov je prvý automatický vysávač bez sacích trubíc, ktorý pracuje bez ľudskej asistencie: Trilobite. Ide o prevtelenie pravekého pancierového živočícha, ktorý žil na dne morí a živil sa vysávaním odpadu organického pôvodu. Trilobite je kontrastom k prvým robustným prototypom domácich vysávačov. Prostredníctvom ultrazvuku Trilobite pozoruje podlahu a vysáva bez ľudskej asistencie. Ak už nemá dostatok energie na ďalšiu činnosť, automaticky sám vyhľadá nabíjaciu stanicu a po nabití je pripravený na ďalšie používanie. Aj pri takomto miláčikovi treba myslieť na výmenu filtra a obsah prachovej kazety. Odmení sa vám tak, že poupratuje, aj keď nie ste doma, a sám sa odstaví do nabíjacej stanice. Vysatie tvrdých povrchov a kobercov s dlhým vlasom zvláda bez problémov. Za luxus a novinky sa platí.


Upír ešte neskončil

74602

Zákerný nepriateľ

Vďaka rozšíreniu kobercov a klesajúcim cenám sa z exkluzívneho domáceho doplnku zmenil vysávač na bežnú súčasť domácností. Vysávače s dnešnými parametrami sacieho výkonu a filtrácie už nielen vysajú podlahu, ale dokážu zo vzduchu odstrániť nebezpečné častice ako roztoče, plesne, splodiny tabakového dymu. Filtračná účinnosť s premysleným systémom dovoľuje vysávačom, aby slúžili aj v rodinách alergikov, pre ktorých je prach zákerným nepriateľom. Zvážte aj objem prachového vrecka alebo zbernej nádoby. Pre malý priestor stačí menší – aspoň vás prinúti častejšie sa zbavovať jeho obsahu. Nezabudnite, že čím dlhší prívodný kábel bude mať váš vysávač, tým bude väčší akčný rádius jeho vysávania. Keď ste si ho skrotili, tak sa oň starajte. Ani ten naj úžasnejší model vysávača neznesie, ak ho nechávate zahltený špinou. Potom už ani upírovi najvyššieho kalibru nechutí.
 

Slovníček domáceho upíra

Cyklónový vysávač využíva odstredivú silu na oddeľovanie prachových častíc z prúdu vzduchu. Nečistoty sa zbierajú v osobitnom kontajneri. Takýto vysávač nepotrebuje vrecká.

HEPA filter (High Efficienty Particulary Air) má tri vrstvy. Základnú vrstvu tvorí textília poskladaná ako harmonika, v strede sú vlákna a navrchu absorbčná protipachová látka. Výrobcovia udávajú 99,97-percentnú účinnosť.

Akčný rádius je dĺžka prívodného kábla k vysávaču. Pozor, radšej sa opýtajte a zvážte, či vám stačia 3 metre, alebo si vyberiete 13 m dlhú šnúru, aby ste dosah vášho vysávača nemuseli nadstavovať predlžovačkou.

Sací výkon je ten, o ktorý sa treba zaujímať. Je to účinnosť vysávača pri saní na hubici. Príliš členité hubice a kefy môžu znižovať výkon vysávača. Hodnoty sa pohybujú od 160 do 480 W a sú zvyčajne niekoľkonásobne nižšie ako príkon spotrebiča.

Rotačné turbokefy – dobrá vec, ale určená iba na koberce. Tvrdá podlaha pýta klasiku v podobe sacích hubíc.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci elektrospotrebiče vysávač
Zdieľať článok

Diskusia