Ako si rozžiariť balkón jarou
V ponuke záhradníctiev nájdete množstvo krásnych, typicky jarných kvitnúcich rastlín, vďaka ktorým zažiaria vaše balkóny farebnými kvetmi a sviežou zeleňou.
{R1}
Materiál a náradie
• rozkvitnuté rastliny – zvonček (Campanula portenschlagiana), prvosienka (Primula vulgaris), narýchlené hyacinty (Hyacinthus orientalis)
• keramzit
• záhradnícka lopatka
• dekoratívna vegetačná nádoba
• rukavice
• krhla s vodou
• rozprašovač
Zvončeky je dobré po odkvitnutí presadiť do predzáhradky alebo skalky, kde o rok opäť bohato rozkvitnú.
Ako na to
1 Príprava nádoby a drenáž. Na vytvorenie kompozície použite efektnú nádobu, ktorá sa typovo hodí na daný balkón. Ak nádoba nemá otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody, na jej dno dajte asi 5 cm vysokú drenážnu vrstvu z keramzitu. Rastliny môžete prípadne vysadiť do plastovej nádoby a tú následne vložiť do obalovej vhodného charakteru.
2 Kvalitný substrát. Na drenážnu vrstvu nasypte asi do polovice objemu nádoby prvú vrstvu čerstvého univerzálneho záhradníckeho substrátu. Mal by byť kyprý, mierne vlhký, s drobnohrudkovitou štruktúrou a obsahovať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Použiť môžete aj substrát na pestovanie balkónových rastlín.
3 Hyacinty. Pokračujte výsadbou prvých rastlín, v našom prípade hyacintov. Vysádzajte ich s koreňovým balom (ten však určite nerozoberajte). Po vybratí z črepníka skontrolujte korene a tie poškodené či napadnuté hnilobou odstráňte. Rovnako skontrolujte aj pevnosť a nepoškodenosť cibúľ. Množstvo vysádzaných cibúľ závisí od veľkosti nádoby.
4 Zvončeky. Nasledujú zvončeky, ktoré sa vyznačujú početnými kvetmi, sviežimi zelenými listami a príjemnou vôňou. Ešte pred výsadbou ich dobre zalejte. Vysádzajú sa s koreňovým balom, ktorý tiež skontrolujte. Trvalku umiestnite k okraju nádoby, kde budú zakvitnuté výhonky efektne prevísať. Dosypte substrát tak, aby sa dôkladne zakryli korene, a jemne ho utlačte.
5 Prvosienky. Pokračujte s výsadbou prvosienok. Tieto bohato kvitnúce trvalky sa vyznačujú nenáročnosťou a rýchlym rastom. Vysádzajte ich s koreňovým balom a dajte pozor, aby ste nepoškodili ich jemné kvetné puky. Koreňové baly opäť nezabudnite skontrolovať. Rastliny pre ich nízky vzhľad situujte k okraju nádoby, dôkladne zasypte substrátom a opatrne ho pritlačte.
6 Doplnenie rastlín. Ak v nádobe ešte zostalo voľné miesto, môžete do nej umiestniť ešte ďalšie, ideálne vyššie, rastliny – napríklad rýchlené narcisy, pekné môžu byť aj botanické tulipány. Kompozícia tak získa atraktívnejšiu podobu a čiastočne aj výškový rozmer. Saďte ich opatrne, aby ste nepoškodili už vysadené rastliny a najmä ich kvetné puky.
7 Doplnenie zeminy a keramzitu. Po vysadení rastlín na voľné miesta opatrne dosypte substrát. Na substrát následne nasypte v tenšej vrstve keramzit. Ten zabezpečí, aby sa vlaha v substráte držala dlhšie, a po zaliatí sa vďaka nemu bude okolo rastlín vytvárať hodnotná mikroklíma. Výsadbu dôkladne zalejte vlažnou vodou.
8 Aklimatizácia a posledné úpravy. Vysadenú nádobu najskôr umiestnite na svetlú chodbu alebo do inej neprekúrenej miestnosti, kde sa rastliny aklimatizujú a hyacinty zakrátko rozkvitnú. Kompozíciu sme doplnili o bambusové paličky, vďaka ktorým pôsobí zaujímavejšie, predĺži sa smerom nahor a ťažšie kvety hyacintov získajú stabilnú oporu. Výsadbu sem-tam oroste rozprašovačom a o tri až štyri dni ju môžete umiestniť na balkón.
Kompozícia v kovovej nádobe s efektným dreveným obložením sa hodí predovšetkým na balkón staršieho bytu
Čo po výsadbe?
Po výsadbe je nevyhnutné rastliny dôkladne zavlažovať a odstraňovať im odkvitnuté kvety.
Medzi každou zálievkou by mal substrát v nádobe mierne preschnúť (skúška prstom). Keďže obsahuje zásobné hnojivo, prihnojovanie nie je potrebné.
Mohlo by vás zaujímať: Pestrý aranžmán z jarných cibuľovín