Zdroj: istock.com

6 interiérových rastlín, ktoré skrášlia vašu kuchyňu a nie sú náročné na údržbu

07. 04. 2021
Zdieľať

Ak niečo pestujeme v kuchyni, zvyčajne sú to bylinky. Avšak to vôbec nemusia byť jediné kuchynské rastlinky. Pestovanie izbových rastlín v tejto miestnosti je rýchly a ľahký spôsob, ako priestor zútulniť, vniesť doň viac farby a posunúť dekor na vyššiu úroveň.

Ešte skôr než začnete do kuchyne vo veľkom nakupovať či prenášať izbové rastliny, dôležité je pripomenúť, že neexistuje žiadna rastlina, ktorá je absolútne vhodná do kuchyne. Dôvod je jednoduchý – každá kuchyňa má iné svetelné, vlhkostné a teplotné podmienky. Tieto izbové rastliny sú však skvelým začiatkom, ak ju chcete oživiť.

Prečítajte si tiež
Viete, ako správne zalievať izbové rastliny? Pozor na tieto chyby!

Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)

Najčastejší problém pri pestovaní rastlín v kuchyni je, že ich zabúdame pravidelne polievať. I preto je jednou z najvhodnejších interiérových rastlín potosovec zlatý, o ktorý sa prakticky vôbec netreba starať. Výborne sa prispôsobí rôznym svetelným podmienkam a je relatívne odolný voči suchu. Ďalšou výhodou je, že ho môžete pestovať aj na horných skrinkách, na chladničke, a výborne vyzerá v závesných kvetináčoch – takže neprídete o priestor na kuchynskej linke či pulte.

Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)

Potosovec zlatý (Epipremnum aureum) Zdroj: istock.com

Filodendron (Philodendron)

Filodendrony sú ďalším druhom rastlín, ktoré nepotrebujú špeciálnu starostlivosť a veľmi dobre sa prispôsobia podmienkam. Viacerým odrodám sa darí aj v závesných košoch. Sú odolné voči suchu, ale netreba na ne zase úplne zabúdať. Darí sa im v jasnom, ale aj v strednom nepriamom svetle. Listy filodentronov sú mimoriadne dekoratívne, majú širokú škálu tvarov a farieb. Sú výbornými čističmi vzduchu.

Filodendron (Philodendron)

Filodendron (Philodendron) Zdroj: istock.com

Sukulenty

Ak máte v kuchyni parapet, na ktorý počas väčšiny dňa žiari slnečné svetlo, sukulenty sú skvelou voľbou. Tučnolistovité sukulenty majú hrubé šťavnaté listy, ktoré zadržiavajú vodu. Vďaka tomu sú odolné voči suchu a všeobecne nenáročné na údržbu. Existujú stovky rôznych druhov sukulentov v očarujúcich tvaroch, farbách a veľkostiach. Medzi populárne sukulentné druhy patria eševéria, haworthia, aloe vera, tučnolist (crassula), kalanchoe, rozchodník a ďalšie – všetky sú mimoriadne dekoratívne.

Crassula

Crassula (tučnolist) Zdroj: istock.com

Zelenec (Chlorophytum)

Zelenec je známy tiež ako pavúčia rastlina. Opäť vyžaduje len minimálnu starostlivosť. Najefektnejšie vyzerá v závesných kvetináčoch. Ak sa mu darí, kvitne a bujnie. Jediné čo neznáša, je priame svetlo – popálilo by to jeho jemné listy.

Prečítajte si tiež
Rastliny na okenných parapetoch: Ktorým druhom sa darí najviac a ako ich pestovať
Zelenec (Chlorophytum)

Zelenec (Chlorophytum) Zdroj: istock.com

Svokrin jazyk (Sansevieria)

Svokrine jazyky poznáme z čias socializmu, keď nechýbali v žiadnej domácnosti. Avšak je načase zbaviť ich stigmy, pretože sa ich oplatí pestovať z viacerých dôvodov. Hovorí sa im aj hadia rastlina – kvôli tvaru listov. Dnes ich nájdete v rôznych farebných alternatívach, tvaroch a veľkostiach. Okrem toho, že sú nenáročné na údržbu, nebudú zaberať miesto na parapete, pretože im stačí aj menšia dávka svetla.

Svokrin jazyk (Sansevieria)

Svokrin jazyk (Sansevieria) Zdroj: istock.com

Kávovník (Coffea arabica)

Či už ste milovníkom kávy alebo nie, kávovník (Coffea arabica) je skvelým doplnkom každej kuchyne. Aj keď je nepravdepodobné, že z neho získate kávové zrná, lesklé listy a kompaktný rast kávovníka sú veľmi dekoratívne a spestria každú kuchyňu. Kávovníkové rastliny vyžadujú jasné, nepriame svetlo a časté polievanie – inak sa im dariť nebude.

Kávovník (Coffea arabica)

Kávovník (Coffea arabica) Zdroj: istock.com

Prečítajte si tiež
Najhoršie a najlepšie interiérové rastliny podľa Feng Shui. Máte ich doma aj vy?

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny kuchyne rastliny
Zdieľať článok

Diskusia