Zdroj: Mountfield

Nepodceňujte prípravu záhrady po náročnej zime

18. 03. 2021 Zdieľať

Tiež už máte doma za oknom zástup kelímkov a natešene sledujete, ako sa prvé klíčky všetkých tých paprík, paradajok, uhoriek a kvetov derú na povrch zeminy?

Na to, aby sme ich presadili do skleníka alebo do záhonu, máme ešte trochu času, ktorý na záhrade využijeme na iné dôležité činnosti. Správny záhradkár sa najskôr rýchlo pozrie, či má v poriadku všetko náradie, prípadne ho opraví alebo kúpi nové.

Najvyšší čas na prerezávanie

AKU prerezávač konárov G40PS20 40V

AKU prerezávač konárov G40PS20 40V Zdroj: Mountfield

Najskôr je potrebné dokončiť zimné prerezávanie jabloní, hrušiek aj ríbezlí a až naskočia prvé púčiky, tak aj broskýň. Robí sa to v čase, keď už nehrozí výrazný mráz. Aby bola práca rýchla a rez presný, mali by sme použiť nožnice a pílky s dobrou ergonómiou a samozrejme aj náležite ostré. To preto, aby sa vetvičky na koncoch nestrapkali. Na prerezávanie vo vyšších poschodiach korún stromov je veľmi pohodlné použiť teleskopický prerezávač konárov.

A ešte jeden tip: konce konárov po prerezaní spracujte v elektrickom drviči a hmotu potom vložte do kompostéra alebo ich použite ako mulčovací materiál.  

AKU vládne záhradám

AKU kosačka Greenworks GD60LM51SP 60V

AKU kosačka Greenworks GD60LM51SP 60V. Zdroj: Mountfield

K dispozícii je čím ďalej populárnejšie AKU záhradné náradie na batérie, kedy jedna jediná batéria môže poháňať viac druhov strojov. Napríklad zmieňovaný prerezávač konárov, ale aj reťazovú pílu, plotové nožnice, rotačnú alebo strunovú kosačku a mnohé iné. napríklad 40V rad Greenworks z ponuky najväčšieho predajcu záhradnej techniky Mountfield obsahuje 18 najrôznejších strojov, ktoré je možné si zadovážiť aj jednotlivo. Vrátane rotačnej kosačky, vertikutátora alebo dokonca aj tlakovej umývačky. Výber strojov je široký nie len v rade Greenworks, ale aj v ďalších AKU radoch ako je Patriot alebo Levita. Ponúkajú obdivuhodný výkon od 24V až do 60V. Vďaka tomu sa tieto moderné záhradné stroje ľahko vyrovnávajú tým klasickým na elektrinu či benzín.

Vysádzame, presádzame     

K hlavným jarným prácam patrí samozrejme aj príprava záhonov a presádzanie. A tak sa ku slovu dostávajú rýle a rycie vidly, ručné kultivátory, motyčky, hrable, lopaty aj pracovné rukavice.

Záhradné náradie Kent & Stowe

Záhradné náradie Kent & Stowe. Zdroj: Mountfield

„Dôležité je, aby všetko náradie padlo dobre do dlane. Pokiaľ Vám niektoré vlani spôsobilo pľuzgiere alebo boľavý chrbát, radšej si zadovážte nové s prepracovanou ergonómiou,“ radí odborníčka Tereza Veselá z Mountfieldu.  Potrebovať budete aj kvalitnú zeminu. Pokiaľ si nerobíte vlastný kompost, budete musieť zájsť do obchodu. Tradične najväčší sortiment záhradnej zeminy, rašelín, mulčovacej kôry a najrôznejších substrátov (výsevné, pre muškáty aj izbové rastliny) majú práve v Mountfielde. A rovno sa pozrite, či v jarnej akcii nekúpite aj všetky hnojivá, od granulovaného kravského hnoja až po Cererit na zeleninu, cesnak, jahody aj kvety.

Hnojivo trávnikové 10kg

Hnojivo trávnikové 10kg. Zdroj: Mountfield

Rašelina záhradná 70l

Rašelina záhradná 70l. Zdroj: Mountfield

Pre BIO úrodu

Stále viac záhradkárov si chce vypestovať zeleninu v najvyššej kvalite bez umelých hnojív. Pre nich je v Mountfielde k dispozícii špeciálny rad organických hnojív a substrát z prírodných surovín pre BIO pestovanie. Organický substrát obsahuje napríklad zmes vybraných rašelín, kokosového vlákna, vápenca a štartovacieho prírodného hnojiva. Čo sa týka organických hnojív, je možné si zvoliť kvapalné hnojivo z melasy alebo peletované hnojivo so sladovými baktériami. Obidve zaručujú jednoduchú aplikáciu a perfektné výsledky ekologického pestovania.

Organické hnojivo 1kg

Organické hnojivo 1kg. Zdroj: Mountfield

Ako ošetriť trávnik?

Aku vertikutátor Greenworks G40DT35 40V

Aku vertikutátor Greenworks G40DT35 40V. Zdroj: Mountfield

O našu pozornosť sa hlási aj trávnik. Aby bol krásny a zdravý, je potrebné ho poriadne vyčesať pomocou vertikutátora. Na výber sú elektrické, AKU aj benzínové, podľa toho aký veľký alebo svahovitý trávnik vlastníte. Každým z týchto strojov z trávnika dostanete mach aj zvyšky stariny a náležite ho prevzdušníte, aby ku korienkom mohol vojsť nie len vzduch, ale aj vlaha a živiny. Vertikutácia sa znovu vykonáva na jeseň. „Niektoré časti takto ošetreného trávnika môžu niekedy trošku pripomínať ornicu, ale neľakajte sa. Na holé miesta stačí použiť regeneračnú trávnikovú zmes 3v1 a na drobnejšie opravy je možné na jar aj počas celej sezóny použiť aj špeciálny trávnikový zásyp. Po vertikutácii aplikujte na celú plochu trávnikové hnojivo jar-leto,“ uzatvára Tereza Veselá z Mountfieldu. 

Zakladáme nový trávnik     

Hlavné je, zvoliť správnu zmes osiva. V ponuke sú osivá na pestovanie okrasných aj zaťažovaných trávnikov a aj tých, ktorých údelom bude rast prevažne v tieni. Veľmi dôležitý je aj podklad, do ktorého budete nový trávnik zasievať. Odborníci odporúčajú špeciálny trávnikový substrát Mountfield, ktorý obsahuje jednak vytriedenú jemnú rašelinu, preosiaty a triedený piesok a mletý dolomitický vápenec. Taká zmes výrazne zlepšuje podmienky pre klíčenie trávnych semien.   

Trávnikový substrát 40l

Trávnikový substrát 40l. Zdroj: Mountfield

A posledná rada. Rozumné je, spísať si jarný zoznam všetkého, čo potrebujete a potom nakúpiť na jednom mieste. Bez zbytočného prechádzania inde a nutnosti stretávať sa s ďalšími ľuďmi. 

Viac na www.mountfield.sk

Zdroj: PR Mountfield a.s.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: hnojenie kosenie prerezávanie presádzanie trávnik výsadba zakladanie trávnika
Zdieľať článok