Čo by ste mali vedieť pred kúpou živého vianočného stromčeka
Živý a voňavý vianočný stromček je tradičným symbolom Vianoc, bez ktorého si tieto sviatky nevieme ani predstaviť. Môžete si ho vybrať priamo z plantáže, kúpiť v črepníku alebo dokonca aj prenajať.
Umelý stromček je síce lacný a stále krásny, hustý a symetrický, no na druhej strane nevonia a nevnáša do domova pravú vianočnú atmosféru. Otázne je aj to, ako si poradiť s jeho recyklovaním, keďže umelé vianočné stromčeky vydržia na skládkach aj 500 rokov. Pri živých stromčekoch nás zase trápi, či je správne zrezávať kvantum jedličiek, smrekov a borovíc len preto, aby nám pár týždňov stáli vyzdobené v obývačkách a po Vianociach skončili v kontajneroch.
Stromčeky sa pestujú zo semena v lesných škôlkach 2 až 4 roky a následne sa vysádzajú na plantáže, kde sa ďalej pestujú podľa druhu 7 až 14 rokov. V priebehu plantážnej výchovy sa stromčeky formujú strihom a vyväzovaním.
Dovoz z lesnej škôlky
Výhodou živého vianočného stromčeka okrem jeho nádhernej vône je, že si každý rok môžete vybrať taký, ktorý bude vyhovovať vašim aktuálnym potrebám. Veľké záhradné centrá predávajú rezané ihličnany dovezené najmä z Dánska a Nórska. Stromčeky sa pestujú v špeciálnych lesných škôlkach, pričom priemerný vek jedného stromu je 10 až 15 rokov. Po výrube sa vždy vysádzajú nové stromčeky. Pri pestovaní sa nepoužíva žiadna chémia zaťažujúca prírodu. Naopak, lesné plochy bývajú cielene zachované pre ďalší rast. Stromčeky v škôlke vytvoria ročne množstvo vzácneho kyslíka, ich pestovanie teda nevytvára žiadny emisný dlh.
Ako vybrať živý stromček
Pri výbere rezaného stromčeka si overte jeho čerstvosť. Jeho ihličie by malo byť pevné. Pred kúpou vyskúšajte malý test. Uchopte medzi prsty ihličie asi 15 – 20 cm od špičky konára a potiahnite ruku k sebe. Ak ihličie zostane na stromčeku, všetko je v poriadku. V opačnom prípade už stromček vysychá a dlho nevydrží. Vyskúšajte, či sa ihličie láme, alebo sa ohýba do tvaru U. Ak sa ihličie medzi prstami zlomí, stromček pravdepodobne premrzol. Skontrolujte aj opadávanie stromčeka. Pevne uchopte stromček, zdvihnite ho cca 5 cm nad zem a pustite ho. Vonkajšie ihličie by nemalo opadávať vo veľkých množstvách. Vnútorné ihličie opadávať môže, keďže je „najstaršie“.
Priamo z plantáže
Pestovateľov vianočných stromčekov máme aj na Slovensku. Niektorí z nich umožňujú vybrať si stromček priamo na ich plantáži. Ako prebieha nákup? Po plantáži sa voľne prechádzate a vyberáte z niekoľkých stoviek – z množstva druhov, tvarov a veľkostí. Následne si stromček označíte a potom si ho môžete prísť odrezať krátko pred Vianocami. Stromček vyberáte v dostatočnom časovom predstihu, nemusíte riešiť skladovanie a predsa bude čerstvejší ako ten zrezaný niekde na parkovisku. Výhodou je konečná cena, keďže kupujete priamo od majiteľa plantáže. Odradiť vás môže azda len väčšia vzdialenosť, najmä ak samotná plantáž nie je hneď poruke.
Smrek, borovica či jedlička?
Stálicou medzi vianočnými stromčekmi je tzv. normandská jedlička rovnako nazývaná kaukazská alebo dánska jedlička. Vyznačuje sa peknou zelenou čečinou a krásnou vôňou. Vydrží čerstvá dlhý čas. Smrek obyčajný je najčastejšie pestovaný ihličnan na Slovensku a jeho najväčšou výhodou je preto nízka cena. V teple však veľmi rýchlo opadá, lepšie bude umiestniť ho do chladnejšej miestnosti. Borovica čierna má nádhernú vôňu, krásne dlhé ihličie, ktoré neopadáva ani po vyschnutí. Stromček si vyžaduje väčší voľný priestor a, samozrejme, veľké ozdoby, aby na ňom krásne vynikli.
Aby vydržal čo najdlhšie
Podľa tradície by nám mal živý vianočný stromček vydržať aspoň do Troch kráľov. Pri troche starostlivosti to pritom vôbec nemusí byť problém. Daniel Brychta z Hornbachu radí: „Skôr než stromček postavíte, mal by byť uložený v chlade a chránený pred slnečným svetlom. Nikdy ho neskladujte vo vzduchotesnom obale. Stromček odporúčame postaviť pol dňa predtým, ako ho budete zdobiť. Konáre a vetvičky budú mať čas sa pekne rozložiť. V miestnosti by nemalo byť príliš teplo ani prievan. Vydrží vám dlhšie čerstvý, ak ho budete pravidelne zalievať. Aby mohol prijímať vodu, odrežte kôru približne jeden až dva centimetre nad stojanom so zásobníkom vody. Pred ozdobením ho môžete ešte jemne pokropiť vodou.“
Živý stromček umiestnite na svetlé miesto v blízkosti okna tak, aby bol dostatočne vzdialený od tepelného zdroja a dverí.
Stromček na prenájom
Ihličnan v črepníku si môžete aj prenajať. Odpadnú vám starosti s nákupom, adaptáciou i jeho využitím po sviatkoch. Stromček vám dovezú až k vám domov. Dôkladne vás oboznámia s tým, ako sa oň počas sviatkov starať, aby naďalej prosperoval – stačí vám ho len ozdobiť. Aklimatizáciu pred prenájmom a po prenájme zabezpečuje tiež firma. Po sviatkoch príde stromček vyzdvihnúť, aby sa mohol vrátiť späť do prírody, kde mu bude poskytnutá celoročná starostlivosť. Po 2 – 3 sezónach sa buď zasadí, alebo ponúkne na odkúpenie. V Bratislave túto službu ponúka zivy.sk, v Banskej Bystrici funguje pozicstrom.sk a v Košiciach vianocnestromceky.smsz.sk.
Vianoce v kvetináči
Jedným z posledných trendov je živý stromček v kvetináči. Jeho výhodou je, že po sviatkoch vám môže zdobiť záhradu a nemusíte ho vyhodiť ako rezaný vianočný stromček. Ideálne sú pomaly rastúce druhy, ktoré vám poslúžia ako vianočný stromček aj viac rokov. Pri nákupe však buďte pozorní. Pozorujte, či má ihličie sýtu farbu, pravidelne usporiadané vetvičky a či má pevný, bohato rozrastený koreňový bal. Stromček so zlým a nekompaktným koreňovým balom, ktorý sa rozpadáva, a s násilne skrátenými hrubšími koreňmi vo vykúrenom interiéri rýchlo opadá a dlho vám nevydrží.
Nepredané živé vianočné stromčeky nemusia skončiť na smetisku. Predajcovia ich často odvážajú do zoo, kde zvieratám spestria kŕmnu dávku v období, keď listnaté stromy nemajú žiadne listy.
Adaptácia
Stromček v črepníku si na podmienky v interiéri potrebuje zvykať pomaly. Aký je správny postup pri jeho sťahovaní do obývačky?
Ihličnan si zakúpte približne mesiac pred Vianocami. Po kúpe ho nechajte ešte aspoň týždeň vonku. Do interiéru ho premiestnite 10 až 14 dní pred Vianocami. Prechod do vykúrenej miestnosti musí byť postupný, inak by stromček utrpel šok. Najprv ho umiestnite do svetlej a chladnej miestnosti (do garáže, na schodisko) a tam ho nechajte tri až štyri dni. Opatrne ho zavlažujte, aby ste substrát príliš nepreliali. Pred každou ďalšou zálievkou nechajte zeminu trochu preschnúť, inak by mohlo dôjsť k hnilobe koreňov, rýchlemu žltnutiu a opadávaniu ihličia.
Tesne pred Vianocami drevinu premiestnite do miestnosti, kde má plniť účel. Priestor by však nemal byť príliš prekúrený. Vhodné je stromček situovať ďalej od kozuba, radiátora alebo iných tepelných zdrojov, dokonca aj od miesta, kde plánujete zapaľovať počas vianočného obdobia sviečky. Počas pobytu v miestnosti udržujte substrát mierne vlhký, nie premáčaný. Dajte však pozor na dlhšie preschnutie zeminy.
Počas sviatkov môžete ihličie sem-tam orosiť, veľmi mu to prospeje. Ak je stromček zasadený v nevzhľadnom črepníku, môžete ho obaliť do juty a previazať špagátom alebo vložiť do prúteného košíka. Hoci to láka, ihličnan nezdobte množstvom vianočných ozdôb, najmä nie ťažšími kusmi. Neumiestňujte naň ani sviečky či prskavky.
Pri povianočnom presune stromčeka do exteriéru hrá opäť dôležitú úlohu aklimatizácia. Postupné prispôsobenie zabezpečíme presunom stromčeka do nevykurovanej svetlej miestnosti, v ktorej ho necháme jeden až dva týždne. Až následne môžeme stromček premiestniť na terasu či vysadiť do záhrady.
Čo so stromčekom po Vianociach
Zásadnou otázkou ostáva, čo so stromčekom po Vianociach. „Rezaný ihličnan je najlepšie narezať na menšie kúsky a použiť do kompostu. Ešte efektívnejšie je ho nasekať na kusy, spracovať v drviči a rozsypať po záhrade. Ďalším variantom recyklácie je jeho spálenie,“ hovorí Daniel Brychta z Hornbachu.
Živý vianočný stromček v kvetináči vám môže oproti rezanému vydržať aj niekoľko rokov. Netreba však zabudnúť na skutočnosť, že stromček v črepníku si vyžaduje väčšiu starostlivosť ako bežné ihličnany vo vašej záhrade. Nie každý však má túto možnosť. Mnohým by mohlo napadnúť stromček zasadiť napríklad v predzahrádke pred panelákom, v najbližšom parku či na jednom z mestských trávnikov. Treba však myslieť na to, že aj zeleň podlieha územnému plánu mesta. Ak chcete sadiť na verejnom priestranstve, musíte mať povolenie od majiteľa alebo správcu pozemku.
Ak si po Vianociach chcete stromček zasadiť do záhrady, s výsadbou dlho neotáľajte. Najvhodnejšie je urobiť to hneď z jari, keď sú ešte rastliny vo vegetačnom pokoji.
Redakčne pripravila: Katarína Paukeje
Foto: Hornbach, isifa/shutterstock, istock.com, archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom