Vynovte si svoju záhradu trendovými nápadmi

14.12.2012  |     

Rovnako ako interiérový dizajn aj ten záhradný podlieha viac či menej zaujímavým zmenám. Niektoré sú prijateľné, iné nie, teda stačí sa na ne pozrieť len na obrázku. Sú však aj také, ktorým nechýba dobrý nápad. Nechajte sa inšpirovať tými, ktoré sú použiteľné aj v našich končinách a ktoré oživia vašu záhradu.

Terénna rozmanitosť

Zabudnite na rovnú záhradnú plochu. Teraz je trendové budovať umelé vyvýšeniny, priehlbiny a krátery – kreatívne tvarovať terén. Záhrada sa vďaka tomuto môže stať tajomnejšou a opticky väčšou. Takéto plochy je najlepšie zatrávniť položením hotových trávnych kobercov alebo využiť pôdopokryvné trvalky a dreviny. 

 

 

 

 

 

Zelená osobnosť

A to doslova! Trendom sú nielen zvieracie, ale aj ľudské sochy v životnej veľkosti. V záhrade, niekde na udržiavanej trávnatej ploche, prečo nie? Aj keď treba počítať s tým, že takýto netradičný solitér nie je najlacnejší. Na druhej strane – socha dvíha hodnotu záhrady, čo, pochopiteľne, zaväzuje aj k dôkladnej starostlivosti o ňu. 
 

 

 

 

 

 

Ekologická divočinka

Na všetkých podujatiach týkajúcich sa záhradného dizajnu sa to len tak hemží ekologickými konceptmi a riešeniami. Faktom je, že záhrada v prírodnom duchu je balzamom na dušu , najmä dušu mestského človeka, stresovaného každodenným zhonom a rýchlym životným štýlom. Nehovoriac o tom, že takáto záhrada je podstatne menej náročná na údržbu. To sa týka úžitkovej aj okrasnej časti. 

Jazierka v štrku

Štrkové záhony sú momentálne veľkým hitom aj vďaka letným horúčavám, keď sa do popredia záujmu aj pestovania dostávajú suchomilné trvalky a dreviny bez vysokých nárokov na vlahu. Ich efektnou inováciou sú minijazierka integrované do štrkom vysypanej plochy. Môžu konkurovať trsom farebných okrasných tráv či kvitnúcej levanduli. Treba len vybrať správne rastliny. 

 

 

 

 
 

Výrazné farby

Opäť téma, ktorá rezonuje na všetkých dôležitých podujatiach záhradníckych odborníkov. Farebnosť? Áno, a výrazná! Nebojte sa teda farebných plotov ani vegetačných nádob a, samozrejme, nezabudnite ani na hlavných aktérov – kvitnúce rastliny. Trendom je vytvárať nápadité kontrasty.

 

 

 

 

 
 

Oranžové listy

Čistá zelená už dávno nemá v záhradnej tvorbe prvenstvo. Aj keď je aktuálne moderná žltozelená farba, listy môžu byť sfarbené rôzne, a tak môžu súperiť s kvetmi. Do záhona zakomponujte napríklad heuchery (na obrázku). Vyberte si bordové, striebristé, žlté či červené listy. Rozhodne sa to vyplatí. Vyskúšajte a zistíte prečo...

 

 

 

Vodné hry

Voda upokojuje, pomáha vytvoriť v záhrade príjemnú mikroklímu a vnáša do nej zaujímavé vizuálne efekty. Obľubujú ju rastliny aj živočíchy. Voda bude vždy v kurze! Zmenili sa len formy jej stvárnenia – aktuálne sú vodné hry, minifontány či vodné prepady. Vďaka modernejšiemu vzhľadu zapadnú aj do minimalistických záhrad

 

 

 

 

 

Plnokveté odrody

K najobľúbenejším záhradným rastlinám patrí už niekoľko rokov aj plamienok. Aj z tohto dôvodu sa záhradní odborníci pousilovali a vyšľachtili množstvo nových kultivarov. Svetlo sveta tak uzreli napríklad plnokveté plamienky, ktoré sa s obľubou vysádzajú k záhonom s ružami. Toto spojenie pôsobí viac ako dokonale. 

 

 

 

 

 

 

Palmy a paprade

Vďaka klimatickým zmenám sa do záhrad dostáva množstvo takých rastlín, ktoré by sa v nich v minulosti dlho neohriali. Obľúbené je pestovanie paliem či stromovitých papradí, napríklad diksónií (Dicksonia antartica; na obrázku). Darí sa jej v polotieni, vo vlhkej a humusovitej pôde. Je síce mrazuvzdorná až do –12 °C, no predsa len potrebuje kvalitné zazimovanie. 

 

Zo skalky do nádoby

Vo vegetačných nádobách sa už zďaleka nepestujú len letničky alebo záhonové trvalky. Usídlili sa v nich aj skalničky. Pri pravidelnom zavlažovaní a prihnojovaní oveľa krajšie a bohatšie kvitnú. Príkladom je plesnivec.  

Záhradná aromaterapia

Mnohí súčasní záhradní dizajnéri sa usilujú zakomponovať do záhradného priestoru aj odpočinkovú zónu uprostred aromatických a liečivých rastlín. Pohodlná pohovka, samozrejme, nesmie chýbať. 

Povýšené grafity

Uletenejší záhradní dizajnéri vo Veľkej Británii tvrdia: Aj to, čo v podstate väčšina odsudzuje, môže byť originálnou kulisou pre príjemný a svieži záhon. Rozhodne to má niečo do seba. Ktovie, možno práve takéto riešenie osloví vekovo mladších nadšencov záhradníčenia. 

 

TEXT a 
Foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky