Aj v lete sa doma cíťte príjemne

16.06.2015  |     

Denné svetlo môže v letných mesiacoch spôsobiť neúmerné prehrievanie vnútorných priestorov domu alebo bytu. Poradíme vám dva účinné kroky, vďaka ktorým udržíte príjemnú teplotu v miestnostiach.

1. Vetrajte!

Čerstvý vzduch je často podceňovanou súčasťou každodenného života. Pri jeho nedostatku si ale človek vždy uvedomí, ako veľmi ho potrebuje – bez neho jednoducho nie je schopný prežiť. Kvalita vnútorného vzduchu je však aj napriek tomu v mnohých domácnostiach na nepriaznivej úrovni. Pritom však stačí tak málo: vytvoriť si denný rituál a otvoriť okno na niekoľko minút minimálne trikrát denne. 

Efektívne vetranie umožňuje tzv. komínový efekt, ktoré možno realizovať, ak máte podkrovie alebo prízemný dom so strešnými oknami. „Ide o veľmi efektívnu výmenu nahromadeného vzduchu za čerstvý. Prebehne vtedy, keď otvoríme v domácnosti všetky okná naraz. Stačí približne 10 až 15 minút, aby sa kompletne vymenil vzduch v celom interiéri,“ vysvetľuje marketingová manažérka spoločnosti VELUX, Magdaléna Bartková. Medzi pravidelné zvyky treba tiež zaradiť vetranie spálne a kúpeľne po sprchovaní. Automaticky by sme mali okná otvárať aj po varení a upratovaní, po návrate domov alebo pred spaním. 

2. Využívajte tieniace doplnky!

Tieniace doplnky sú často našou záchranou v sparných dňoch, pretože zabránia vstupu nadbytočných slnečných lúčov do interiéru. V prípade boja s teplom sa vypláca inštalácia vonkajších tieniacich prostriedkov, ktoré zastavia jeho vstup ešte pred jeho kontaktom so sklenenou plochou. 

Sú praktickým riešením aj v podkroví a zabránia jeho prehrievaniu. Spoločnosť VELUX prináša vo svojom sortimente množstvo variantov, ktoré zabránia prehrievaniu a znížia vnútornú teplotu o niekoľko stupňov. 

Jednou z možností je zatemňujúca vonkajšia roleta, ktorá úplne zamedzí prístupu denného svetla do interiéru. Vďaka nej bude vnútorná teplota nižšia až o 7°C ako v exteriéri. Zároveň však v zime bráni tepelným únikom. Vonkajšia markíza je ďalším riešením – táto však prepúšťa do interiéru denné svetlo. Zabraňuje ale nadmernému teplu vstúpiť dovnútra – zabezpečí teplotu nižšiu o 6°C ako vo vonkajšom prostredí. 

Spoločnosť VELUX tiež ponúka rôzne druhy vnútorných roliet a žalúzií, prostredníctvom ktorých možno regulovať množstvo denného svetla prichádzajúceho do interiéru.

www.velux.sk

VELUX SLOVENSKO, spol. s r.o.
Zdroj: PR článok

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky