Velux strešné okná v detskej izbe
Zdroj: VELUX

O dobrú náladu sa postará strešné okno

19. 03. 2021 Zdieľať

Prístup k prirodzenému dennému svetlu býva v zimných mesiacoch značne obmedzený. Odborníci potvrdzujú, že aj preto mávame častejšie zlú náladu a sme unavení.

Jar je však tu a s ňou aj dlhšie dni a viac prirodzeného svetla. Jeho pozitívne účinky na zdravie vám v interiéri pomôžu využiť strešné okná a svetlovody.

Velux strešné okná v detskej izbe

Zdroj: VELUX

Zdravé svetlo prichádza cez strešné okno

Je všeobecne známe, že svetlo a nálada spolu súvisia. Čas strávený vonku na prirodzenom dennom svetle stabilizuje serotonín a spúšťa endorfíny, vďaka čomu sa cítime šťastní a máme lepšiu náladu. Jar je teda ideálnym obdobím, aby sme si počas dlhších a krajších dní vychutnali práve pozitívne účinky svetla na zdravie. Na druhej strane, situácia s opakovaným lockdownom pobyt mimo našich domovov niekedy komplikuje.

Denným svetlom by sme sa preto mali čo najviac obklopovať aj v interiéri, aby pozitívne stimulovalo náladu a dodávalo nám pocit pohody. Ako si to čo najlepšie zaistiť? Dobrým riešením sú v tomto prípade napríklad strešné okná. Do domácnosti privedú až dvakrát viac svetla ako fasádne. Dokážu zefektívniť aj vetranie. Vzduch v miestnosti sa vymení až štyrikrát rýchlejšie, ak sa spolu s fasádnymi oknami otvorí aj okno vo vyššej úrovni. Obavy, že ide o príliš nákladné riešenie, sú zbytočné.

Spoločnosť VELUX totiž teraz ponúka nové strešné okná z kategórie Štandard Plus s výhodami prémiovej triedy, no ich cena zostáva napriek tomu dostupná. Tieto strešné okná so zasklením 64 vám vďaka novému trojsklu prinesú benefity, ako je lepšia tepelná izolácia (Uw = 1,0 W/m2 . K), pri zapustenej montáži len 0,94 W/(m2 . K)), lepšia zvuková izolácia vrátane tlmenia zvuku dažďa (zvukový útlm na úrovni Rw =35 dB) a samočistiaca vrstva.

Svetlovod Velux

Zdroj: VELUX

Aj svetlovod je dobrý nápad

Čo však v prípade, že v miestnosti nie je okno, no aj tak tam potrebujeme tráviť viac času? Ide o priestory vnútri dispozície domu, kúpeľne, technické miestnosti, šatníky, chodby a pod. Ani v týchto priestoroch nie sme odkázaní len na umelé osvetlenie. Zariadi to svetlovod – špeciálny trubicový systém, ktorý privádza denné svetlo zo strechy až tam, kde ho potrebujeme. „Spoločnosť VELUX ponúka svetlovody do šikmých aj plochých striech a ich tubus s odrazivosťou 98 % zaistí vynikajúci prestup svetla do interiéru. Prenášajú slnečné i mesačné svetlo do vzdialenosti až 6 m. Ak sa do nich zabuduje LED osvetlenie, budú svietiť aj v noci,“ hovorí produktový manažér spoločnosti VELUX Ivo Pavlík.

Zabudnite teda na pochmúrne zimné myšlienky a vychutnávajte si predlžovanie dní bez ohľadu na to, či ste v interiéri alebo exteriéri.

Viac na www.velux.sk

Zdroj: PR článok Velux

Kategória: Okná Strecha, podkrovie
Tagy: podkrovné byty strešné okná svetlovody tepelno-izolačné sklo
Zdieľať článok