Originálne zrekonštruovaný rodinný dom pri Bratislave

02.07.2013  |     

Výtvarníci Peter Stankovič a Monika Vančová sa, zdá sa, v ateliéri narodili, vyrástli, dokonca sa doňho presťahovali a dnes v ňom vychovávajú aj svojich troch maličkých plavčíkov.

Dedinské more

Mešťania od kosti sa pred niekoľkými rokmi presťahovali do jedinej slovenskej dedinky neďaleko hlavného mesta, v ktorej čísla domov za sebou z princípu nenasledujú. Po stoštvorke jednotka, po jednotke päťstovka. Vraj vždy, keď sa postaví nový dom, dostane také číslo, o ktorom vrchní, čo neprchli, vedia, že ho nemá určite nik v obci. Slovácko sa ale nesúdi a vlastne ani nie je čo. Vďaka originálnemu číslovaniu si prezriete aspoň celú dedinu od začiatku do konca a hostitelia vás, pre prípad, že by ste zablúdili, budú čakať priamo na ulici.

Plavba po šírom dome

Na plavbu v Noemovej arche sa vydáte priamo z obývačky – novopristavenej časti domu, ktorú od tej pôvodnej oddeľujú len masívne námornícke dvere. Ponechaním plnej svetlej výšky krovu sa vám naskytne možnosť dívať sa až na „nebo“ samotného domu, ktoré je na niektorých stenách obrazne znázornené. Použitím starých trámov vykompenzovali chýbajúce trámové stropy. 

 

„Moja mama hovorí, že som si začal kresliť už vo dvoch rokoch, čo však bolo len čmáranie po knihách a všade, kam som dosiahol. Pamätám sa, že sa ma ako päťročného pýtali, čím budem, tak som odpovedal, že malárom. Odvtedy si nespomínam na chvíľu, keď som bol bez ceruzky alebo štetca.“

                                                                                                       Peter Stankovič

Na palubu!

Skôr ako vstúpite na palubu lode, musíte prejsť prístavom. Pôvodnú časť domu, ktorú si dvojica zrekonštruovala, tvorí vstupná galéria obrážtekov – malé diela, ktoré sú pre Petra spomienkou na všetky výtvarné kreácie, ktoré doteraz vytvoril. Z predsiene vedú dvoje dvere. Jedny do spálne a druhé sú bránou ku kuchynským záležitostiam, ktoré naznačujú, že sa tu naozaj žije.

Ostrovný ateliér 

Medzi obývačkou a záhradou sa nachádza zimná záhrada opticky prepojená s obývacou časťou veľkoplošným zasklením. A to sa už plavba domom končí. Záhradný ostrov je rozdelený na niekoľko častí. Mólo (terasa), ku ktorému sa celá archa ukotvila, samotný ostrov, na ktorom sa môžu do sýtosti vyšantiť malí plavčíci, a ostrovný domček (ateliér), ničím a nikým nerušené privilegované miesto kapitána.

V kuchyni nie je pracovných plôch nikdy dosť. A tak je tu jeden tip, ako si vytvoriť netradičnú plochu navyše. Budete potrebovať pár starých tehál a kus starej masívnej skrine. 

Maličkí plavčíci

S pribúdajúcim počtom malých plavčíkov sa zákonite musí zmeniť aj dispozícia archy. Podkrovné poschodie, ktoré je momentálne skryté za provizórnou zástenou, sa odkryje a vytvorí sa tak priestor na ďalšie lodné kajuty. Dom, ktorý na prvý pohľad vyzerá skôr ako menšia lodička, vo svojich útrobách poskytuje miesto pre väčšiu flotilu, ktorá sa z času na čas mení na nezbedných pirátov. Živosť a hravosť sem rozhodne patria. Funky, ktorým oplýva výtvarník a zároveň aj hudobník, sa prenáša do obrazov, z obrazov do celého priestoru a nakazili sa ním aj deti, koniec-koncov aj ja a náš fotograf Danko, ktorého priezvisko sa touto návštevou mení na FUNKY Vesel(sk)ý. 

Stopy po umelcoch sú v dome neprehliad­nuteľné a natrvalo v ňom zostávajú.

Ako riešili izoláciu starého domu

Peter a Monika chceli spočiatku odstrániť vlhkosť podrezaním muriva. Objavili však spôsob odvlhčovania starých domov na princípe magnetokinézy, čo im ušetrilo prácu, a ako hovorí Peter „bolo to bez bordelu a dokonca to funguje“. Prostredníctvom inštalácie jedného alebo aj viacerých špeciálnych prístrojov sa vo vlhkom objekte zaisťuje vysielanie veľmi slabého pravotočivo polarizovaného poľa, ktoré sa podobá elektromagnetickému. V priebehu vysúšacej fázy prebieha súčasne magnetokinetické odsoľovanie. Najväčšia časť vlhkosti putuje kapilárnym systémom muriva do zeme. Malá časť vlhkosti muriva sa odparuje von a transportuje pritom v kapilárnej vode rozpustené soli starých omietok. Priemerná doba vysychania je jeden a pol až dva roky a fáza odparovania trvá niekoľko mesiacov. Po odstránení týchto starých zasolených omietok mohli už dom definitívne povrchovo upraviť. 


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky