Minimalistický dom pri Prešove, do ktorého vtesnali všetko potrebné

25.06.2014  |  

Vymysleli si dom tak akurát – je v ňom všetko, čo potrebujú, nechceli však nič navyše.

On aj ona boli „bytové deti“. „Dom vlastne nebol nejaký náš dávny sen,“ vedie nás mladý muž po krátkom, dokonale vydláždenom chodníku k vstupným dverám. „Prišlo to tak akosi samo – obom sa nám darilo v podnikaní, tak sme sa rozhodli investovať do vlastného domu, keď na to bola možnosť. Navyše, mám stavebnú firmu, takže by to bolo zvláštne stavať len pre druhých,“ smeje sa. Kúpili teda pozemok na konci dediny neďaleko Prešova v štvrti nových rodinných domov a pustili sa do stavby. 

Praktická geometria, šikovné detaily

Za architektom išli s presnou predstavou o svojom budúcom dome. Páčila sa im minimalistická architektúra – zvolili si koncept dvoch kolmo cez seba preložených hranolov, ktorý súčasní architekti s obľubou varírujú. A výsledok splnil ich očakávania.

Dispozičné riešenie je rovnako prirodzené a overené. Centrom domu je veľký otvorený priestor na prízemí s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, ktorý je cez veľké zasklené steny v priamom kontakte s terasou a záhradou. Susedí s ním spálňa s naozaj veľkoryso riešenou kúpeľňou en-suite či skôr s domácim wellness. Samozrejme, nechýba ani hosťovské WC či dostatok odkladacích priestorov v podobe vstavaných skríň. Na poschodí sú potom len detská a hosťovská izba s kúpeľňou a toaletou.

Veľké zasklené plochy orientované na juh zabezpečujú dennému priestoru v zime ideálne solárne zisky, v lete ho pred prehrievaním chráni presah poschodia nad terasou a vonkajšie žalúzie, ktoré si domáci pán nevie vynachváliť:  „Určite by som nemenil,“ hovorí. „Stačí stlačiť vypínač a podľa potreby si zatienite alebo zastriete. Dajú sa tiež naprogramovať, napríklad na automatický režim počas dovolenky. Je to veľmi účinné a praktické riešenie, a pritom nie je nijako extrémne drahé. Samozrejme, so žalúziami treba počítať už v projekte a urobiť stavebnú prípravu, aby sa boxy elegantne skryli pod fasádu,“ pripomína. 

Poschodie obložili tmavým kameňom, na rozdiel od projektu, v ktorom bola navrhnutá omietka. Podľa domáceho pána to však nebolo najšťastnejšie riešenie: „V lete sa poschodie viac prehrieva, no nie je to dramatické,“ konštatuje.

Výhodná kombinácia

Od idey domu až po sťahovanie prešiel približne rok, čo naozaj nie je veľa. „Bolo to náročné, ale podarilo sa. Ale stálo ma to asi päť rokov života – firma a ešte k tomu stavba vlastného domu,“ smeje sa stavebník a zhotovovateľ v jednej osobe. „Ale keď už sme si zobrali úver, ktorý musíme splácať, tak sme si chceli dom čím skôr užívať,“ zdôvodňuje nasadené tempo.

Vzhľadom na dobré skúsenosti z predchádzajúcich realizácií sa rozhodli pre stavbu z bieleho pórobetónu – obvodové múry prízemia sú postavené z klasických tvaroviek Ytong s hrúbkou 30 cm, ktoré plnia statickú funkciu, špeciálne tvarovky Multipor z vonkajšej strany potom zlepšujú tepelno-technické parametre muriva. Pôvodne plánovali aj poschodie z rovnakého materiálu, nakoniec sa však rozhodli pre drevostavbu.  „Ak by mala byť nadstavba murovaná, museli by sme nad prízemím urobiť betónový strop. Drevostavbu sme mohli uložiť na oceľové nosníky podopreté betónovými piliermi, čo je riešenie asi o 10 000 € lacnejšie,“ vysvetľuje majiteľ. „Pri stavbe domu každý hľadí na cenu – treba stavať tak, aby bol dom dobrý, ale nie drahší, než je nevyhnutné.“

Schody ostanú bez zábradlia – najjednoduchšie riešenia sú tie najlepšie.

„Vonkajšie žalúzie sú veľmi praktické a účinné. Samozrejme, treba s nimi počítať už v projekte a urobiť stavebnú prípravu, aby sa boxy skryli pod fasádu.“

Náklady sú dôležité

Dom je zaradený do energetickej triedy B. Má síce ideálnu orientáciu na svetové strany aj nadštandardnú tepelnú izoláciu, nie je však vybavený riadeným vetraním s rekuperáciou, takže parametre pasívneho domu nedosahuje. „S domom som veľmi spokojný – s priebehom stavby aj s výsledkom,“ chváli domáci pán. „Toto je však jedna z mála vecí, ktoré by som dnes urobil ináč. Keby som staval teraz, už by som s rekuperáciou počítal, ale dorábať ju dodatočne do nového domu je nezmysel.“ Ďalšou technológiou, ktorá ovplyvnila prevádzkové náklady v dome, je vykurovanie. „V celom dome je podlahové kúrenie. Keďže tu nebola plynová prípojka, rozhodli sme sa pre elektrický kotol, čo sa ukázalo ako zlá voľba – mesačne sme za elektrinu platili okolo 400 €. Kotol sme teda vymenili za tepelné čerpadlo vzduch/voda (vonku je externá jednotka, v technickej miestnosti pri garáži čerpadlo s výmenníkom) a teraz platíme menej než 120 € mesačne. I keď to znamenalo ďalšiu investíciu, náklady na prevádzku pri tepelnom čerpadle sa s elektrickým kotlom naozaj nedajú porovnávať,“ zdôrazňuje majiteľ.

Presne vedeli, čo chcú. „Radšej sme za projekt od architekta zaplatili viac, ale všetko je presne tak, ako potrebujeme. Žiadny katalógový projekt nemôže dokonale splniť individuálne predstavy.“

Využité je dobré

Plochá strecha k minimalistickej architektúre jednoducho patrí. Tento prakticky založený mladý pár ju však chcel najmä preto, aby čo najefektívnejšie využili priestor: „Pod šikmou strechou vzniká veľa nevyužiteľných miest,“ zdôvodňuje domáci pán. Ďalším praktickým tipom na účelné využívanie priestoru sú podľa neho posuvné dvere, ktoré sa zasúvajú do stavebného puzdra. „V dome sú takmer všetky dvere posuvné,“ hovorí. „Izby sa tak dajú lepšie zariadiť, deti nebúchajú dvermi, steny ani nábytok pri dverách sa nepoobíjajú ani neušpinia...“ vysvetľuje. „Na dome by som nič nemenil, mrzí ma jedine, že wellness nevyužívame viac – nie je čas. S manželkou sme obaja pracovne veľmi vyťažení,“ dopovie, kým vybaví ďalší z pracovných telefonátov.

Plocha pozemku: 745 m2
Zastavaná plocha: 301,4 m2
Úžitková plocha: 180 m2
Základy: betónové základové pásy a soklová časť sú proti premŕzaniu chránené extrudovaným polystyrénom hrubým 10 cm, základové pásy sú z betónu C 12/15 a oceľobetónová doska je taktiež zateplená EPS s hrúbkou 10 cm a je z betónu C 25/30 
Prízemie: obvodové múry – nosné murivo z tvaroviek Ytong P2–400PDK hrubých 30 cm a kontaktný zatepľovací materiál na báze pórobetónu – minerálne dosky  Multipor s hrúbkou 20 cm, vonkajšia ryhovaná omietka (Baumit), vnútorná hladká sadrová omietka (Knauf); stropná konštrukcia je z oceľových nosníkov podopretých betónovými monolitickými stĺpmi, sadrokartónový podhľad.  
Poschodie: drevená panelová konštrukcia zateplená z vonkajšej strany extrudovaným polystyrénom (hrúbka 20 cm) a z vnútornej strany minerálnou vlnou (10 cm); zvnútra protipožiarny sadrokartónový obklad, zvonka kamenný obklad lepený na EPS
Okná: plastové 7-komorové s trojsklom Eforte 
Strecha: plochá, plné debnenie z OSB dosiek (hrúbka 20 cm), hydroizolácia PVC – fólia Fatrafol, so štrkovým posypom
Vykurovanie a ohrev vody: tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie
Projekt: Ing. arch. Miroslav Ochotnický, www.ais-po.sk 2010
Realizácia: Róbert Nagy, RN Stav (www.rn-stav.sk)
Stolárska výroba: ZP-interier

Prízemie

1 zádverie
2 WC
3 chodba, schodisko,
4 kuchyňa
5 obývačka
6 spálňa
7 kúpeľňa
8 sauna
9 WC
10 technická miestnosť
11 garáž

Poschodie 

1 chodba, schodisko
2 kúpeľňa, WC
3 hosťovská izba
4 detská izba
5 balkón


Text: Erika Kuhnová
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
Predplatné

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky