Prízemný rodinný dom z tehly s mesačnými nákladmi na bývanie 100 €

08.09.2015  |     

Zvonka nenápadný dom na konci ulice dáva tušiť, že jeho majitelia preferujú jednoduchosť a život uprostred zelene.

„Keď sa mi naskytla príležitosť kúpiť parcelu priamo pod rodičovským domom, neváhal som. V Klátovej Novej Vsi nie je jednoduché zohnať pozemok,“ spomína na začiatok cesty k novému domu jeho majiteľ Norbert Chválny.

Rovinatý pozemok s pravidelným obdĺžnikovým tvarom bol ideálny na prakticky vyriešenú prízemnú stavbu podľa projektu z katalógu firmy Promiprojekt. A hoci terasa orientovaná do záhrady a priľahlý bazén navodzujú pocit dovolenkového apartmánu, pre majiteľov bola prvoradou podmienkou nenáročná údržba v exteriéri aj interiéri.

Keďže domáci pán trávi veľkú časť dňa na cestách, voľný čas chcel venovať radšej rodine ako starostlivosti o dom.

Bazén nie je podľa slov majiteľa náročný na údržbu. Jeho zastrešenie priehľadnou konštrukciou je veľmi praktické – nepadajú doň nečistoty a tiež sa vďaka nemu darí udržiavať pomerne teplú vodu.

Vonkajšie žalúzie jednoducho a účinne odstránili letné prehrievanie. „Manželka odmietala klimatizáciu a takto máme vnútri denné svetlo aj príjemnú teplotu,“ hovorí majiteľ.

Bleskovka

„Pre rýchlosť výstavby som najskôr rozmýšľal nad drevostavbou, ale nakoniec som sa rozhodol pre tehlu, ktorá je najlepšia z hľadiska tepelného komfortu. Bol som však veľmi milo prekvapený aj tým, ako rýchlo bol dom postavený – za týždeň bola hrubá stavba hotová,“ hovorí pracovne vyťažený majiteľ, ktorý pri zakladaní využil aj asistenciu spoločnosti Wienerberger.

„Musím povedať, že ma prekvapila nielen rýchlosť, ale aj fakt, že dnes je murovanie takmer suchý proces,“ dodáva. Brúsená tehla Porotherm Profi sa totiž murovala na tenké škáry, vďaka čomu sa výrazne eliminoval podiel malty v murive. Okrem minima vlhkosti v stavbe má táto technológia aj ďalšiu prednosť – čím menej malty je v ložných škárach, tým menšie je riziko vzniku tepelných mostov v týchto miestach.

Podlaha z bukového dreva opticky zjednotila interiér celého domu. Český výrobca prispôsobil parkety tak, aby sa dali lepiť celoplošne a mohlo byť pod nimi podlahové vykurovanie.

V otvorenej kuchyni sa našlo miesto aj na americkú chladničku posiatu magnetkami z ciest. 

Logicky ekologicky

Už v procese prípravy stavby kládli majitelia dôraz na energetické úspory a využitie prírodných materiálov aj prirodzených riešení – od kombinácie tehál a minerálnej vlny, ktorá dodala domu výborné tepelnoizolačné vlastnosti, cez trojsklo, ktoré prináša významné úspory energie, až po južnú orientáciu obytných miestností, ktorá maximálne využíva solárne zisky. Hoci je v obývačke kozub, kúria v ňom len príležitostne.

Vzhľadom na výborné tepelnoizolačné vlastnosti stien je totiž za pár minút v miestnosti horúco. „Celkové náklady na prevádzku domu nepresiahnu 105 € mesačne a príjemne ma prekvapili aj prijateľné obstarávacie náklady na hrubú stavbu z top materiálu,“ teší sa majiteľ.

S otvoreným srdcom

Všetky izby okrem pracovne sú orientované na juh a veľkými oknami prepojené so záhradou s bazénom. Srdcom domu je otvorená denná zóna – obývačka spojená s jedálňou a kuchyňou. I keď v pôvodnom katalógovom projekte bola kuchyňa oddelená, vďaka jednoduchej úprave v dispozícii sa priestor otvoril a využil podľa predstáv manželov.„Detská izba je vďaka tomu väčšia a do kuchyne sa zmestila aj americká chladnička,“pochvaľuje si domáca pani.

​​

DOM V KOCKE

Prízemný rodinný dom v Klátovej Novej Vsi

Katalógový projekt Promiprojekt, s. r. o.
Realizácia: 2011 až 2013
Pozemok: 1 600 m2
Celková úžitková plocha: 174 m2
Energetická trieda: AA
Zvislé obvodové konštrukcie: murované z tehál Porotherm 30 Profi s hrúbkou 300 mm, zateplené minerálnou vlnou s hrúbkou 80 mm, vnútorné nenosné deliace priečky Porotherm 14 Profi s hrúbkou 140 mm
Zastrešenie: strecha s nízkym sklonom 5°, s hydroizolačnou fóliou Fatrafol
Okná: plastové s izolačným trojsklom
Vykurovanie: teplovodné podlahové vykurovanie v kombinácii s kozubovou vložkou
Príprava teplej vody: plynový kondenzačný kotol Viessmann

Text DUD
Foto Martin Matula
Zdroj časopis Môj dom 7/2015

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky