Za 5 hodín postavili rodine dom na ich obľúbenom mieste! Ako je to vôbec možné?

25. 02. 2020
Zdieľať

Nie je problém zamilovať sa do krásneho prírodného prostredia. Problémom však môže byť, ak si tu chcete postaviť dom či chatu.

Anglický záhradník s rodinou si veľmi obľúbil krajinu španielskej Astúrie. Práve tu chcel mať svoj druhý domov. Architekti stavili na jedinečný projekt.Fasáda domu Montaña je z veľkej časti pokrytá tenkými drevenými latkami v zvislom smere.
Mariela Apollonio, Verónica Carreño

Vyrobený za 4 mesiace, postavený za 5 hodín

Celý dvojpodlažný dom vyrobili za štyri mesiace v Madride. Potom precestoval 600 kilometrov, aby sa dostal na vytúžené miesto rodiny – Kantaberské pohorie. Na mieste bol postavený za neuveriteľných päť hodín. Vo finále miestni remeselníci dobudovali čiernu bridlicovú strechu. Hotová stavba sa stala dôkazom, ako môžu spolu komunikovať moderné technológie a tradície a vytvoriť jedinečnú stavbu.Fasáda domu Montaña je z veľkej časti pokrytá tenkými drevenými latkami v zvislom smere.
Mariela Apollonio, Verónica Carreño

Tri moduly a polykarbonátová stena

Základom celého dvojpodlažného domu sú tri moduly s rozmermi 2,15 x 5,30 m. Ústredným prvkom domu je kovové schodisko, ktoré pôsobí ako umelecký artefakt. Na spodnom podlaží je denná zóna s obývačkou, krbom, kuchyňou a jedálenským kútom. Interiér je svetlý, prevláda v ňom biela. Veľké presklenia doň vnášajú výhľady na okolitú prírodu. Na obytný priestor nadväzuje rohová terasa. Druhé podlažie obsahuje dve izby oddelené ľahkou polykarbonátovou stenou, ktorá prepúšťa svetlo.2586759
Mariela Apollonio, Verónica Carreño

S rešpektom voči prostrediu

Do procesu návrhu domu sa jeho majitelia aktívne zapájali. Tak oko oni, aj architekti kládli veľký dôraz na rešpekt voči vidieckemu prostrediu, v ktorom  dom stojí. 

Autori projektu sú presvedčení, že výroba domov v továrni a ich preprava na miesto, keď sú hotové, prináša mnoho výhod. Okrem väčšej kontroly kvality, si pochvaľujú, že to pokojnejší proces. Neobsahuje žiadne stresujúce postupy, ktoré sú pri klasických stavbách časté.velké presklenia v dome
Mariela Apollonio, Verónica Carreño

Optimalizácia energie, materiálu aj ľudských zdrojov

Hlavnú konštrukciu tvoria pozinkované oceľové prvky so zváranými pevnými spojmi. Cieľom tohto typu výroby domov je optimalizovať energiu, materiál a ľudské zdroje, ale tiež čo najviac prispôsobiť projekt potrebám užívateľov a prostrediu. Fasáda domu Montaña je z veľkej časti pokrytá tenkými drevenými latkami v zvislom smere. Oživujú ju červené vstupné dvere. Na jednom štíte si všimnete rovnakú bridlicu, ako je na streche.  Fasáda domu Montaña je z veľkej časti pokrytá tenkými drevenými latkami v zvislom smere.
Mariela Apollonio, Verónica Carreño

Dom Montaña

Architektonický ateliér: [baragaño]
Plocha: 100 m2
Realizácia: 2016

Sabína Zavarská
Foto: Mariela Apollonio, Verónica Carreño

Kategória: Návšteva
Tagy: montované domy rodinný dom
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Dajte na frak horúčave – pomôže vám vonkajšie tienenieDom z tehly

Dajte na frak horúčave – pomôže vám vonkajšie tienenie

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Diskusia