Nenápadný elegantný dom pre viacčlennú rodinu v bratislavskej Rači

29.03.2017  |     

Jednoduchý elegantný bielo-sivý dom s čistými líniami je od ulice nenápadný a strohý, ale smerom do záhrady sa pýši početnými a rozmernými preskleniami, príjemnou terasou a atmosférou harmonického súkromia.

Dom, ktorý stojí v bratislavskej Rači architekti nazvali TRET a pochádza z dielne architektonického ateliéru NED Ateliér.

Otvorený do záhrady

Z prednej časti pôsobí dom striedmo a stroho. Veľkú časť zaberá garáž, popri nej sa pred domom nachádza malá predzáhradka. Poschodie je zo strany ulice potlačené do úzadia. Dom sa v plnej kráse rozvíja smerom do záhrady. Časť priestrannej terasy, ktorá vytvára priechod medzi interiérom a exteriérom je krytá a umožňuje v teplom počasí stolovanie vonku. Elegantne a i funkčne je pôsobivé rohové presklenie časti prízemia pri terase. 

Druhé nadzemné podlažie smerom do záhrady zdobí dlhý balkón, na ktorý je možné vyjsť zo všetkých izieb. Charakteristickou črtou druhého nadzemného podlažia je trojuholníkovo sa rozširujúci presah strechy nad balkónom, kopírujúci prvé nadzemné podlažie. Mimochodom, i presah strechy nad vstupom do garáže je riešený rovnakou modernou geometrickou „fintou“.  

Do interiéru aj priamo z garáže

Hlavným momentom, od ktorého sa odvíja príjemné bývanie viacčlennej rodiny je vždy dobré dispozičné riešenie. Na prvom nadzemnom podlaží, teda na prízemí sa zo západnej strany nachádza hlavný vstup do domu, vojsť do interiéru je možné aj cez garáž, ktorá sa nachádza hneď vedľa hlavného vstupu. Za zádverím rodinného domu nájdeme centrálnu chodbu, z ktorej sa prechádza do jednotlivých zón domu. 

Denná a nočná zóna

Denná zóna na prízemí sa skladá z obytnej kuchyne. Po ľavej strane stojí schodisko, vedúce do nočnej časti a ďalej sa tu nachádza pracovňa. Po pravej strane centrálnej chodby je umiestnená nočná zóna s rodičovskou spálňou, kúpeľňou, šatníkom a relaxačnou zónou. Zo zádveria sa po ľavej strane dostaneme do technickej zóny domu, kde sa nachádza botník, technická miestnosť a jedna malá kúpeľňa. Týmto priestorom sa prechádza do už spomenutej garáže, ktorá slúži na parkovanie dvoch automobilov.

Druhé nadzemné podlažie je riešené ako nočná zóna. Nachádzajú sa v nej 3 detské izby s jednou centrálnou kúpeľňou a šatníkom.

So zjemnenými prvkami modernej architektúry

„Naše architektonické riešenie vychádza z okolitej zástavby, výtvarne a plastické členenie objektu rešpektuje pri zohľadnení požiadaviek investora aj charakter zástavby okolia, ako aj minimálny faktor tvaru budovy stavby. Taktiež rešpektuje odstupy od hraníc pozemku stanovené v regulatívoch daného územia.

Architektonicky je objekt riešený v nadväznosti na určité prvky jednoduchšej modernej architektúry v kombinácii s vyhradenými a zjemnenými prvkami modernej architektúry. Povrchová úprava fasády objektu je bez akejkoľvek úpravy – z dôvodu vytvorenia povrchu pohľadového betónu, ktorý je opatrený hydrofobizačným náterom,“ vysvetľuje realizovaný zámer architekt Zoltán Belokostolský.

Z konštrukčného hľadiska je dom navrhnutý v nízkoenergetickom stavebnom systéme IZOLOX – vopred  zateplená stavba.

RD TRET v kocke:

Architektonický ateliér: NED Ateliér
Autor: Ing. arch. Zoltán Belokostolský
Lokalita: Bratislava-Rača 
Realizácia: 2012 až 2013
Plocha pozemku: 817 m2
Úžitková plocha celkom: 197,66 m2
1. podlažie 151,42 m2
2. podlažie 46,24 m2

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: NED Ateliér

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky