Kvôli výhľadom si manželia postavili nový dom
Zdroj: Petr Zikmund

Kvôli výhľadom si manželia postavili nový dom

26. 05. 2020 Zdieľať

Na začiatku obvykle býva prianie postaviť si dom, až potom sa na jeho realizáciu hľadá vhodný pozemok. V jednej rodine zafungoval myšlienkový proces opačne. Keď sa začala predávať parcela na kopci s neopakovateľnými výhľadmi, rozhodli sa, že si na nej postavia dom.

Aj keď už jeden mali o niekoľko desiatok metov ďalej. Vysnenými výhľadmi sa dnes kochajú vďaka „zelenému“ tehlovému domu s rozsiahlymi zasklenými plochami. Do oblúka prehnutá krivka celej južnej strany ich vťahuje do okolitej krajiny a poskytuje im výhľady na tri svetové strany.

Vyše dvadsať rokov žila rodina v obci, ktorú si obľúbili. Keď sa naskytla možnosť kúpiť parcelu na kopci, neváhala. „Bola by škoda takú príležitosť nevyužiť, pozemok má unikátne výhľady na les a vrcholy pohorí,“ spomína na impulz na stavbu nového domu investor. Nakoniec sa tým vyriešila aj otázka, či starší dom po odchode dospelých detí rekonštruovať. „S manželkou sme si povedali, že jednoduchšie bude postaviť si nový menší a modernejší dom,“ pokračuje majiteľ.

Že bude stavba klasicky murovaná (brúsené tehly HELUZ) a čo najviac zasklená (okenné systémy Schüco), vedel od začiatku. Tradične hranatého domu sa však od architekta nedočkal. Pretiahnutý obdĺžnikový pozemok, ktorý má na šírku sotva 16 metrov, inšpiroval architekta k atypickému objektu v tvare prehnutého luku, vďaka ktorému nemajú obyvatelia domu výhľady len ploché, ale doslova trojrozmerné.

vonkajšia terasa

Petr Zikmund

„Celá južná stena domu je oblúková, najväčšiu dynamiku zaoblenia dosahuje oblúk v obývacej izbe. Dôvodom bola snaha oddialiť obytné priestory od hranice pozemku a zaistiť súkromie a tie najlepšie výhľady do okolia. Tradičný kváder by bol agresívny, miestnosti by boli vtlačené príliš blízko k susednému pozemku a chýbal by ten intímny odstup vyplnený záhradou. Tvar domu je vďaka oblúku jemný a prirodzený,“ vysvetľuje ideu architekt Ing. Josef Vostracký.

murovaný rodinný dom s terasou

Petr Zikmund

Stavebný pozemok na kraji obce bol svahovitý smerom na západ, s prevýšením cca 4,5 m od príjazdovej komunikácie na východnej strane. Dlhšou stranou je orientovaný na juh, na západnej strane otvára výhľady na pohorie Blanského lesa. Obytné podlažie (prízemie) nadväzuje na úroveň parcely pri príjazde, na západnej strane prechádza do krytej terasy, ktorá už je stĺpmi vynesená nad úrovňou záhrady a pred nepriazňou počasia je chránená sklenenou stenou. Podlaha podzemného podlažia je cca pod tretinou prízemia a nadväzuje na dolnú časť záhrady, ktorá bola vyrovnaná.

Dve parkovacie miesta pod presahom strechy

Petr Zikmund

Dve parkovacie miesta sú umiestnené pod presahom strechy, pod ktorým obyvatelia dôjdu až k hlavným dverám na severnej strane. Za zádverím je chodba a z nej sú prístupné všetky miestnosti, denná časť s kuchyňou, jedálenským kútom a zasklenou obývacou izbou smerujúcou na juh, aj ďalšie dve izby, toaleta, kúpeľňa a šatňa. Spálňa má vlastnú kúpeľňu so saunou.

domáca sauna

Petr Zikmund

Obvodové murivo bolo vymurované z brúsených tehál radu HELUZ FAMILY. Zavesená fasáda je z dosák a smrekovcových latiek, ktoré vytvárajú príjemný prírodný dizajn. Murovaná stavba v kombinácii s hliníkovými okennými systémami Schüco AWS 90.SI+ s tepelnoizolačnými trojsklami splnila požiadavku majiteľa na pasívny dom, z ktorého v zime zbytočne neuniká tepelná energie a v lete, naopak, nepustí slnečnú vyhňu do interiéru. To bolo úspešne preverené v Blower door teste, teda zmeraním vzduchotesnosti obálky. K tepelnej pohode v dome prispelo aj vykurovanie tepelným čerpadlom s vrtom a občas investora, keď je v záhrade, zohreje pri srdci aj pochvala okoloidúcich a cyklistov, ktorí sa na kopci zastavia a počuť ich, ako originálny dom chvália.

kúpeľňa s vaňou, práčkou a sušičkou

Petr Zikmund

O projekte

Názov: Tehlový dom ako luk
Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký
Konštrukcia: Podzemné podlažie je murované zo šalovacích vybetónovaných tvárnic, strop železobetónový. Obvodové murivo je z tehlového systému HELUZ – HELUZ FAMILY, priečky a preklady HELUZ.
Hliníkové systémy Schüco – okenné systémy s trojitým izolačným sklom Schüco AWS 90.SI+ a Schüco AWS 75.SI+, dverové systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 75.SI
Výrobca hliníkových okenných a dverových systémov Schüco: DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
Zastavaná plocha: rodinný dom 143 m2, zastrešená terasa na úrovni prízemia 24 m2, plocha prístrešku na parkovanie 35 m2, podzemné podlažie 53 m2, sklad 23 m2.

ZDROJ: PR článok spoločnosti HELUZ

Kategória: Materiály Návšteva
Tagy: brúsená tehla murované domy rodinný dom tehlové domy
Zdieľať článok