Keď sa z rodinnej farmy stane perla modernej architektúry

08.08.2017  |     

Pod pojmom farma si asi každý predstaví niečo trochu iné. Aj architekti z londýnskeho štúdia RHE si tento pojem vyložili po svojom. V grófstve Suffolk, ktoré leží na východe Anglicka, tak nájdete okrem rozprávkovo krásnej prírody aj jednu perlu modernej architektúry.

Nová zasklená galéria, ktorá je súčasťou severojužnej kompozičnej osi, spája bývanie majiteľov s ubytovaním pre hostí.

Nad terénom

Na mieste, ktoré je legendárne vďaka chovu oviec, stojí poľnohospodárska usadlosť, ktorá má však s tradičným hospodárstvom, kde pobiehajú zvieratá, spoločné len veľmi málo. Farma v dnešnom zmysle slova už ale nemusí byť len synonymom tradičnej hospodárskej usadlosti alebo zablateného ranča na divokom západe.

 

Cieľom londýnskych architektov zo štúdia RHE bolo vytvoriť stavbu s moderným dizajnom, v ktorej bude bez akýchkoľvek kompromisov učinené zadosť štandardom súčasného bývania a zároveň bude akceptovať princípy udržateľného rozvoja a fungovať v súlade so svojím okolím. Jednou z dôležitých požiadaviek pritom bolo zdvihnúť dom nad okolitý terén tak, aby bol dobre viditeľný a zároveň sám poskytoval výhľady do krajiny.

Na vyvýšenom mieste však bolo potrebné počítať s veterným počasím. Farma má preto z viacerých strán chránené vonkajšie nádvoria, ktoré poskytujú jej obyvateľom útočisko pred typickými rozmarmi anglického počasia, najmä pred neutíchajúcim vetrom, v lete im zas doprajú príjemný tieň.

Tradičné s moderným sa na tejto farme spája v zvláštnej rôznorodej harmónii. 

Ekologickým zdrojom energie sú fotovoltické panely na streche stodoly, k prvkom trvalej udržateľnosti patrí aj systém rekuperácie tepla a inteligentné technológie, ktoré znižujú spotrebu energie a ekologickú záťaž.

Jeden tvar nestačí

Farma vyzerá ako poskladaná z niekoľkých rôznorodých, zdanlivo nesúvisiacich budov, ktoré však spolu vytvárajú celok s osobitou harmóniou. Rozmanité tvary objektov sú zároveň skombinované s pestrou škálou materiálov – nájdete medzi nimi ako tradičné a lokálne (napríklad zreštaurované suffolkské tehly, odhalené drevené trámy či bridlicu), tak aj moderné konštrukcie z nadrozmerných sklenených tabúľ a oceľových rámov.

Hra plných a zasklených plôch otvára starostlivo definované pohľady, ktoré odhaľujú jednotlivé priestory domu v choreografickej postupnosti.

Jednotlivé časti farmy na seba logicky nadväzujú, sledujúc praktické súvislosti a potreby domácej dvojice. V južnej časti je veľkorysé bývanie majiteľov – s členitým otvoreným interiérom, hojnosťou zasklených stien, s bazénom a na juh orientovanou chránenou terasou, zariadenou ako pôsobivá „letná obývačka“.

 

Severné krídlo, ktoré je s obydlím majiteľov spojené zaskleným priechodom, poskytuje pohodlné ubytovanie pre hostí, ktorí sa tu môžu zdržať aj dlhší čas. Celý areál je zo severu chránený zrekonštruovanou čiernou drevenou stodolou, ktorá slúži ako variabilne využiteľný priestor – podľa aktuálneho počtu a záujmov osadenstva domu.

Aj tento nábytok navrhli dizajnéri zvučných mien pre značku Kettal – stôl patrí do kolekcie Vieques, pod ktorú sa podpísala Patricia Urquiola, stoličky Park Life sú od Jaspera Morisona.

Natáliin pohľad

Čisté línie a minimalizmus nie sú práve prvé pojmy, ktoré sa mi spoja so slovom farma. Táto stavba je však zaujímavou ukážkou toho, že aj vidiecka usadlosť môže byť moderná a súčasne si zachovať tradičné prvky. Páči sa mi použitie zreštaurovanej miestnej tehly a jej kombinácia s veľkými zasklenými plochami, vďaka ktorým si majitelia aj z interiéru môžu naplno vychutnávať pohľad na okolitú prírodu. Vyzdvihujem aj použitie dreva v interiérovej časti, ktoré pomerne strohé zariadenie zútulňuje, v exteriéri ma nadchýna oddychová zóna s bazénom a priestranným sedením.  

ARCHITEKTI

Studio RHE, Londýn
www.studiorhe.com

rodinná farma

dispozícia: rodinný dom + ubytovanie pre hostí

lokalita: grófstvo Suffolk, Anglicko

TEXT: VERONIKA SLOMKOVÁ 
FOTO: DIRK LINDNER
REDAKČNE UPRAVILA: ERIKA KUHNOVÁ
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2017

Tagy:
rodinné domy farmy štúdio RHE rekonštrukcie domov moderná architektúra rodinné farmy ubytovanie na farme

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky