Zdroj: Kasia Fiszer

Šikovní majitelia dokázali starý a fádny dom premeniť na mimoriadne pozitívny domov

07. 04. 2022
Zdieľať

Fotografka Aga Tomaszek a jej partner hudobný producent Andrew, premenili dvojpodlažný rodinný dom v radovej zástavbe z 30. rokov minulého storočia, na krásny priestor plný života.

Odkedy Aga opustila rodičovské hniezdo a odišla študovať na univerzitu, vystriedala niekoľko podnájmov. „Bývala som v celkom novej radovej zástavbe dosť dlho na to, aby som vedela, že niečo také by som si v živote nekúpila. Ale žila som aj v starom zanedbanom dome z 30. rokov, ktorý mal obrovský potenciál.

Vchod do typického anglického moderného domu

Vchod. Zdroj: Kasia Fiszer

Bolo mi ľúto, že ho nevlastním a ten potenciál nemôžem premeniť na realitu,“ spomína Aga. „Odkedy si pamätám, vždy som si šetrila peniaze, ale skutočnosť je taká, že vlastné bývanie som si mohla dovoliť až pred štyrmi rokmi.“

Prečítajte si tiež
Ako vyčarovať zo starého schátraného domu štýlové bývanie s nezameniteľnou atmosférou

S partnerom Andrewom poznali lokalitu, kde stojí ich dom, pomerne dobre. Vybrali si ju aj preto, že sa v nej nachádzala spádová škola ich dcéry a jedným z kritérií pri výbere budúcej adresy bolo to, aby ich dieťa mohlo chodiť do školy pešo.

Ak by som dom rekonštruovala znovu, určite by som si na pomoc prizvala architekta, aby mi pomohol s celkovou víziou. Nie všetko vyzerá v realite tak, ako v predstavách v hlave.

Aga, majiteľka

Ďalším kritériom bola južná orientácia stavby a napokon im záležalo aj na veľkosti pozemku okolo domu – ani priveľa, ani primálo. A taký aj našli a kúpili. Dom podľa Agy vyzeral ako múzeum. Nič sa v ňom nezmenilo, odkedy ho postavili. Prastaré koberce a tapety, prízemie bez kúpeľne, maličká kuchyňa s rozlohou ledva štyri štvorcové metre…

Pôvodná kuchyňa v dome

Predtým. Zdroj: Kasia Fiszer

Cieľ bol jasný: „Preniesť ho do 21. storočia.“ Skrátka, vytvoriť zo starého nevábneho a nepraktického priestoru moderné rodinné bývanie, ktoré bude prihliadať na kreatívne profesie svojich majiteľov pracujúcich z domu, a teda bude zároveň vhodné kedykoľvek hostiť aj ich klientov. „Som fotografka a môj partner je zvukový technik a hudobný producent, čo v praxi znamená, že za ním často chodia hudobníci, aby si vypočuli hudbu, na ktorej spolupracujú.

Prečítajte si tiež
Spustnutý dom mal všetko, po čom päťčlenná rodina túžila. Ako sa im ho podarilo nafúknuť a zrenovovať?

Prípadne prídu len tak, na pohárik, ako majú umelci po nahrávaní vo zvyku,“ prezrádza „pikošky“ zo zákulisia ich bývania Aga. „Potrebovali sme teda dom, kde sa môžeme zabávať, rovnako ako pracovať do neskorých nočných hodín.“

Pred rekonštrukciou som veľa študovala všetko ohľadom interiérového dizajnu, aby sme sa vyhli najčastejším chybám. Keďže táto časť domu je otočená na severozápad a je pomerne tmavá, zvolili sme svetlé a jemné odtiene farieb stien a zariadenia.

Aga, majiteľka

Aga spojila oko fotografky so svojimi technickými vedomosťami a navrhla budúcu podobu domu. Odstránila niektoré priečky, celé prízemie rozšírila prístavbou a vytvorila spoločný denný priestor na kanceláriu, jedáleň, obývačku a kuchyňu. Smerom na terasu navrhla široké dvojkrídlové dvere, ktoré dnu privádzajú denné svetlo. Len čo boli hrubé rekonštrukčné práce hotové, vrhli sa s Andrewom na zariaďovanie interiéru.

Obývačka s otvorenou terasou a kvetinovou džungľou

Obývačka celkom prirodzene nadväzuje na terasu. Za kompaktný dojem môže podlaha podobného odtieňa, ale i výber elegantného vonkajšieho zariadenia. Zdroj: Kasia Fiszer

Kuchyňu jej odporučil kolega objednať v ateliéri DIY Kitchens. Namontovali si ju už sami. „Keď o čosi neskôr dorazil kuchynský ostrov, skoro som dostala infarkt. Farba bola úplne iná, ako som si predstavovala. A vlastne som zistila, že linku som objednala priskoro, keď som si ešte nevedela poriadne predstaviť, ako bude priestor po prerábke pôsobiť. Ak by som to mala robiť znovu, určite by som si na pomoc prizvala architekta, aby mi pomohol s celkovou víziou. Nie všetko vyzerá v realite tak, ako v predstavách v hlave,“ priznáva Aga.

Čierna kuchyňa so žltým oknom ženou a psom

Kuchynskú linku im vyrobili na mieru, barové stoličky sú od značky Dunelm, svietidlá od Wayfair a obkladačky zohnali na Ebay. Zdroj: Kasia Fiszer

Rekonštrukčné práce trvali odo dňa, keď dostali kľúče od domu, až po nasťahovanie sa do prerobeného na deň presne deväť mesiacov. Symbolicky? Možno. Interiéry sa dolaďovali, samozrejme, aj za pochodu, keď už rodina v dome bývala, ale to je bežná prax. „Postupne sa to tu začalo zapĺňať farbami, vzormi a textúrami. K prvej izbovke pribúdali ďalšie a ďalšie, až sa z ich pestovania stala tak trochu moja nová závislosť,“ vraví s nadšením Aga. V exteriéri rodine pomohol majiteľkin otec, ktorý sa chopil záhradných prác. Spoločne postavili aj pergolu, vyrobili záhradné sedenie, vysiali trávu, čím ušetrili nejaké peniaze. U miestneho výrobcu objednali kompozitné dosky a na youtube si naštudovali postup, ako ich svojpomocne položiť.

Prečítajte si tiež
Takéto bývanie je snom mnohých: Svetlom zaliaty a krásny priestor

Aga chcela, aby terasa vizuálne ladila s obývačkou, aby bola akoby jej pokračovaním, preto zvolila kompozit, ktorý sa najviac približoval drevenej podlahe v interiéri. Aga pripúšťa, že urobili aj niekoľko chýb, niektoré rozhodnutia boli možno trochu prirýchle. Namiesto laminátu by dnes do domu dala inú podlahovú krytinu. Vidno na nej totiž škrabance po ich dvoch psíkoch. A mrzí ju i fakt, že jej nenapadlo zachovať nejaké pôvodné prvky starého domu s industriálnym nádychom, možno aj ponechať viditeľný kus starej steny alebo podlahy. „Nevadí, možno pri nejakom ďalšom projekte sa mi tieto nápady zídu,“ nádeja sa sympatická Aga.

drevené sedenie s výhľadom na bujnú vegetáciu

Oproti žltým dverám je v rohu pozemku pod pergolou drevené sedenie s výhľadom na bujnú vegetáciu. Nuž, majiteľkine botanické schopnosti badať nielen vnútri, ale i v exteriéri. Zdroj: Kasia Fiszer

Profil

MAJITELIA

Fotografka Aga Tomaszek, jej partner hudobný producent Andrew, ich dcéra a psy Instargram: @thishousewemade

NEHNUTEĽNOSŤ

Dvojpodlažný rodinný dom v radovej zástavbe z 30. rokov minulého storočia v Južnom Walese

NÁKLADY

54 000 €

Text: Ifeoluwa Adedeji, preklad Katarína Barošová

Foto: Kasia Fiszer, styling Amelia Smit

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: dvojpodlažný dom eklektický štýl historický dom prístavby domov rekonštrukcia rodinný dom zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia