V nádhernom prostredí Súľovských skál si nechali postaviť montovanú drevostavbu na kľúč

13.09.2018  |     

Po rokoch náročnej práce, za ktorou sa presťahovali do mesta, začali pomaly plánovať návrat do tichej dediny v nádhernom kraji pod Súľovskými skalami. Veď kto by sa nechcel vrátiť tam, kde vyrástol, kde to pozná, navyše, keď je tam tak nádherne? Preto si práve tu postavili dom.

Fotovoltické panely na streche vyrábajú energiu na ohrev vody, osvetlenie a väčšinu spotrebičov. Ekologická energia „zadarmo“ príde na dôchodku určite vhod. Aby splnili podmienky SSE, všetku vyrobenú energiu v dome aj spotrebujú. Prípadnú vyššiu potrebu pokrývajú najmä v zimnom období elektrinou z verejnej siete.
 
Stavať začali na Vianoce v roku 2015, v januári už stála hrubá stavba. V máji 2016 bol dom hotový a mohlo sa začať s úpravami exteriéru a zariaďovaním interiéru.
 

Srdcom aj rozumom

Už dávnejšie kúpili manželia pozemok so storočným domom a najskôr zvažovali jeho rekonštrukciu. Vyzeral síce romanticky, no bol vlhký, postavený z nekvalitných materiálov, mal nevyhovujúcu dispozíciu... jednoducho mal viac nevýhod než výhod. Nakoniec sa teda rozhodli postaviť namiesto neho novú drevostavbu, ktorá by presne splnila ich predstavy. Preňho bolo drevo jednoznačnou voľbou srdca, ju presvedčili parametre. Keďže sú obaja pracovne veľmi vyťažení, vedeli tiež, že potrebujú stavbu na kľúč. Na začiatok teda mali jasno. Za ďalšími odpoveďami si zašli do Prahy, na výstavu drevostavieb. Preštudovali si ponuku drevodomov od viacerých firiem a vybrali si jednu z mála, ktorá používa tzv. difúzne otvorenú konštrukciu.
 
„Páčilo sa nám, že dom nie je hermeticky uzavretý, ale jeho obvodové steny sú priedušné,“ vysvetľujú majitelia. Ďalšou prednosťou systému firmy Atrium bola skladba stropov, ktorej súčasťou je zvuková izolácia aj betónový poter, čo efektívne obmedzuje prenos hluku medzi poschodiami. A keďže manželia chceli poschodový dom, tento fakt bol pre nich dôležitý.
 
„Navštívili sme iný typ drevostavby s čisto drevenými stropmi a z poschodia na prízemie bolo dosť počuť,“ spomína domáca pani. „Bolo to veľmi praktické rozhodovanie. Presvedčili nás najmä detaily konštrukčného riešenia,“ uzatvárajú majitelia.
 
 
Markíza vytvára v lete na terase za domom príjemný tieň. 
 
„Dom sme si vymysleli sami, s pomocou nášho známeho, konštruktéra, ale boli sme radi, že nám ho firma postavila na kľúč. A zvládli to naozaj perfektne.“
 
majitelia
 
Vlhkosť je veľkým nepriateľom drevených konštrukcií.
 
Preto je dôležité ju do konštrukcie buď nevpustiť, alebo ju z nej účinne odvetrávať.
 
Cez difúzne otvorené konštrukcie môžu vodné pary voľne prechádzať smerom zvnútra von.
 
Ako zo strany interiéru do konštrukcie preniknú, tak sa z nej na strane exteriéru odvetrajú.
 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

 

Praktické riešenia

Keďže zatiaľ využívajú dom najmä cez víkendy, bolo pre majiteľov dôležité, aby sa neustále vetral, aby sa v ňom vzduch vymieňal aj počas ich neprítomnosti. Zvolili si preto vetrací systém inVENTer. Vyhovovalo im, že nejde o klasické riadené vetranie, ale malé decentrálne vetracie jednotky osadené v obvodových stenách, takže v dome nie sú naťahané vzduchové potrubia. Zabudovaná keramická akumulačná vložka v nich zabezpečuje rekuperáciu, teda spätné získavanie tepla. „Máme tak vnútri stále čerstvý vzduch, a pritom sa dom neochladzuje,“ pochvaľujú si. 
 
 
Výborné sú podľa nich aj veľké okná orientované na juh – či sú, alebo nie sú doma, slnko im dom vykuruje. Oceňujú ich najmä v zime: „Vtedy je slnko nižšie a krásne svieti do obývačky aj jedálne,“ hovorí domáca pani, ktorá upozorňuje aj na ďalšie šikovné riešenie – pohodlné široké schodisko. „Málokto obetuje na schodisko toľko miesta, a pritom sa používa naozaj často. Dostatočná šírka je dôležitá aj keď chcete hore čokoľvek vyniesť.“
 
Celý dom vyhrieva elektrické podlahové kúrenie. Energiou ho čiastočne zásobuje fotovoltický systém spriahnutý s batériou, rovnako ako ohrev vody, osvetlenie a domáce spotrebiče, ktoré nepotrebujú veľký nárazový príkon. Fotovoltický striedač a batériu sa domáci nakoniec rozhodli umiestniť do garáže – jednak z priestorových dôvodov, jednak preto, že striedač je hlučnejšie zariadenie.
 
Systém inVENTer je decentrálne riadené vetranie s rekuperáciou, teda spätným získavaním tepla. 
 
Čerstvý vzduch privádzaný zvonka sa v ňom ohrieva teplom z odvádzaného vzduchu.
 
Decentrálny vetrací systém pozostáva z nezávislých vetracích jednotiek.
 
Tie sú osadené priamo v obvodových stenách, takže nepotrebujú potrubné rozvody. 
 

montovaná drevostavba

 
plocha pozemku 2 700 m2
 
zastavaná plocha 146 m2
 
obytná plocha 243 m2
 
počet podlaží
 
lokalita Súľov-Hradná

Dom v kocke

Obvodové steny: Difúzne otvorená drevená stĺpiková konštrukcia DifuTech® Clima Plus 
U = 0,16 W/m2 K s minerálnou tepelnou izoláciou
Stropy: Drevená nosná konštrukcia s minerálnou akustickou izoláciou a betónovou mazaninou
Zastrešenie: Drevený krov, tepelná izolácia Fermacell Vapor, betónová strešná krytina Bramac
Okná:  Drevohliníkové s trojsklom Internorm, okenice s pevnými naklonenými lamelami
Technika:  Fotovoltický systém, elektrické podlahové vykurovanie Fenix, elektrický zásobníkový ohrev vody Dražice, decentrálne riadené vetranie s rekuperáciou inVENTer®
Realizácia: Atrium SK, www.atrium-sk.sk
 
 
Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom 8/2018

Tagy:
rodinné domy drevostavby drevodomy montované drevostavby domy na kľúč

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky