Drevodom vyrobený na Záhorí môže fungovať aj ako dva samostatné domy

27. 10. 2020
Zdieľať

Keď spojíte dva jednoduché domy so sedlovými strechami na správnom mieste, vznikne príjemná stavba s dostatkom priestoru vonku aj vo vnútri.

Architekti Michal Vacho a Jaro Krobot navrhli drevodom stojaci kúsok od hraníc v rakúskom Marcheggu, ktorý môže fungovať aj ako dva samostatné domy.

drevodom Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Stavba zostavená z dvoch veľmi podobných hmôt s obdĺžnikovým pôdorysom patrí rodine divadelného režiséra a scénografky. Vznikol hrou s dvoma obdĺžnikmi. Sú položené tesne vedľa seba, s tým, že ľavý obdĺžnik je posunutý dozadu. S pravým obdĺžnikom sa prekrývajú približne v jednej tretine. Vďaka tomu vznikli zaujímavé priestory nielen v interiéri.

Prečítajte si tiež
Keď sa dve rodiny rozhodnú bývať spolu. Ideálne riešenie v časoch pandémie?
drevodom Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Dva domy, štýlový interiér, terasy a domček na náradie

Architekti tvrdia, že realizácia rodinného domu prebiehala v troch dejstvách. Najskôr to boli samotné dve hmoty spojené do jednej. Potom interiér od scénografky Evy Kudláčovej, a nakoniec terasy s neplánovaným domčekom na náradie.

interiér drevodomu Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

K stavbe ešte pribudne garáž. Celý proces sa stal o to zaujímavejší, že doň aktívne vstupovali jeho budúci obyvatelia. „Toto predstavenie sa odohráva na pozadí veľmi výrazného fortifikačného múru z 13. storočia, ktorý dodáva projektu obsahový rámec a pevné ukotvenie v čase,“ „klincuje“ Jaro Krobot.

Inšpirácia v histórii mestečka

Základná podoba rodinného domu vyplynula zo vzorca sídelného plánu bývalého českého kráľovského mesta Marchegg. Autorov inšpirovalo takmer pravidelné zastavanie mestečka, kombinácia plných a prázdnych priestorov a samozrejme, hradby, ktoré celé mestečko uzatvárajú do jedného celku.

interiér drevodomu Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Na mieste, kde sa dva domy spájajú, vznikol hlavný obytný priestor – veľký, otvorený, ale zároveň tvarom stropu rozčlenený na dve menšie „územia“. Pikantériou je, že drevostavba bola vyrobená hneď za riekou – v rodinnej firme na Záhorí. Odtiaľ bola na pozemok dovezená a zmontovaná.

Letná izba, ateliér a funkcia dvojdomu

Okrem obytnej funkcie stavba slúži tiež ako ateliér pre oboch rodičov. Nachádza sa tu aj letná izba pre staršiu dcéru a detské izby pre dve menšie deti. Tie sa nachádzajú v podkroví a do jednej z nich sa ide po rebríku. Riešenie dispozície je zaujímavé v tom, že v budúcnosti je možné oba domy jednoducho „osamostatniť“. Sú pripravené na rozdelenie na dva samostatné celky, každý so svojím zázemím. Miestom stretávania sa stane priestor obývacej izby.

kuchyňa v drevodome Marchegg

Zdroj: Eduard Kudláč

Interiér je minimalistický, biely a čistý, zjemnený svetlým drevom. Postupne ho svojimi zážitkami a každodennými predmetmi naplnia jeho obyvatelia.

Prečítajte si tiež
Energeticky nenáročný drevodom s ručne štiepanými šindľami
jedálenský stôl v drevodome Marchegg

11 Zdroj: Eduard Kudláč

Rodinný dom Marchegg

Architektonický ateliér:

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Autori: Michal Vacho, Jaro Krobot

Realizátor: WHC, s.r.o., Bratislava

Interiér: Eva Kudláčová – Rácová

Lokalita: Marchegg , Rakúsko

Projekt: 2018

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Eduard Kudláč

Kategória: Návšteva
Tagy: drevodomy drevostavby dvojdomy rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia