Praktický dom pre starší pár: Nenáročný na údržbu a plný „vychytávok“

19.11.2018  |     

Starší pár potreboval skromný domov, ktorý sa dá ľahko udržiavať a kde môže pokojne oddychovať.

Formu domu, ktorá bola v mnohom daná miestnymi regulatívmi a okolitým prostredím, zvýrazňuje dynamická fasáda. Vysoká západná časť domu chráni súkromie majiteľov a ich pohodlie. 

 

Moderný a nenáročný na údržbu

Pre majiteľov domu bolo najdôležitejšie, aby ich nový domov nebol taký ako ten pôvodný. Ich bývalé bydlisko bolo totiž náročné na údržbu a už vôbec nebol moderný. Nový dom na pohľad pôsobí skromne, ale keď vojdete dovnútra otvoria sa vám priestranné svieže priestory. Je pohodlný, praktický a moderne riešený.

Ako je riešená dispozícia?

Obytné priestory sú orientované smerom na sever a sú priečne vetrané, spálne smerujú na východ, aby zachytili ranné slnko. Hlavná obytná miestnosť je prepojená s exteriérom dvoma presklenými stenami – severnou a južnou. Obe steny je možné otvoriť, a tak podľa potrieb a poveternostných podmienok rozšíriť dispozíciu domu prostredníctvom drevených terás po oboch stranách. Menšia terasa sa nachádza aj pri spálni. Súčasťou domu je samostatné štúdio s vlastnou kúpeľňou, v ktorom môže bývať hosť domácich alebo neskôr, ak bude treba – opatrovateľ. 

Šikovné riešenia na uľahčenie 

Potešia drobné riešenia, ktoré pomáhajú majiteľom uľahčiť každodenné rituály. Patria k nim napríklad lavička pri vchodových dverách, aby si mohli pohodlne vyzuť špinavú obuv, vonkajšia sprcha na opláchnutie nôh od piesku na pláži, či tajný poklop v garáži, ktorý umožňuje prístup priamo do kuchynskej špajze, aby nemuseli nosiť nákupy cez celý dom. Praktickým riešením je strešné okno nad sprchovým kútom. Terasovitá záhradka je nenáročná na údržbu a majiteľom poskytuje dostatok obľúbenej zeleniny. 

Popretkávaný spomienkami

Zariadenie domu je jednoduché elegantné, pôsobí čisto a luxusne, dominantná je biela farba. Napriek tomu domu nechýba teplo, pocit útulnosti. Ten dodávajú rôzne detaily a zemité odtiene. Celý interiér je popretkávaný spomienkami majiteľov a predmetmi, ktoré im pripomínajú spoločné zážitky. Veľmi pôsobivá je tiež mramorová kúpeľňa. 

 

HUMBLE HOUSE v skratke

architektonický ateliér: Coy Yiontis Architects

architekti: George Yiontis, Rosa Coy, Elodie Lim

lokalita: Barwon Heads, Austrália

plocha: 249 m2

rok realizácie: 2015

twitter: @coyyiontis

instagram: @coyyiontis

facebook: Coy Yiontis Architects

www.coyyiontis.com.au

Sabína Zavarská
Foto: Tatjana Plitt

Tagy:
rodinné domy mramor moderné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky